Buitenland Arrestatie na diamantroof Maalstroom aan vragen na slachtpartij in VS Britse arts niet happig op abortus Balkenende en Blair eens over EU-verdrag (fijHusqvarna Steunbetuiging voor ontvoerde Johnston PZC Dinsdag 17 april 2007 7 HUSQVARNA TRACTEERT BRUSSEL - Bij het kantoor van de Europese Commissie in Brussel houden collega's van de Britse journalist Alan Johnston zijn portret omhoog als blijk van steun. John ston werd op 12 maart door onbekenden ontvoerd toen hij zijn kantoor in de Gazastrook verliet. Een tot nu toe onbekende Palestijnse groep liet zondag weten dat de correspondent inmiddels dood zou zijn. foto Yves Logghe/AP HUSQVARNA R 145SV Een makkelijk te bedienen, zelfrijdcnde motormaaier met variabele snelheid en uiterst robuust stalen maaidck. Drie maaisystemen in écn; mulchen. opvangen en eventueel uitworp 5pk/44cm ■maaibrccdte. Tijdelijk met een seizoen gratis hoogwaardige Aspen 4-takt brandstof. Aspen bevat vri|wel geen schadeli)ke stoffen als benzeen, tolueen en zwavel en heeft een zeer schone verbranding. Gebruik van Aspen is beter voor uw gezondheid, het milieu en uw machine. Kijk op www.aspen-benelux.nl/actie of vraag uw Husqvama dealer om de actievoorwaarden C.F.Tuintechniek - krabbendijke H.J. van der Gun - oudenbosch Fa. Rovem LMB - terneuzen hoogerheide - M.L. Slijpservice roosendaal - Kerstens Voeten wouw - Machielse DHZ Riemens Mechanisatie BV - IJZENDIjKE/KOEWACHT A.D. van Gilst www.husqvarna.nl Hoofdverdachte vermoedelijk gevlucht naar Israël. ANTWERPEN - De politie heeft een verdachte opgepakt van de grote diamantroof bij de Antwerpse ABN Amro op 5 maart van dit jaar. Een inbreker kon toen onge stoord 21 miljoen euro aan diaman ten meenemen uit de kluizen, na dat hij het vertrouwen had gewon nen van het bankpersoneel. Na een tip uit de Verenigde Staten is een van de verdachten van me deplichtigheid, Eliser Mishali (47), LONDEN - Nederland en Groot-Brit- tannië zitten goeddeels op één lijn over een toekomstig Europees ver drag. Beide landen willen dat een nieuw verdrag voortborduurt op de oude verdragen van Amster dam (1997) en Nice (2000). Dit wij zigingsverdrag moet in de plaats komen van de Europese Grond- onlangs gearresteerd in Duitsland, meldde een woordvoerster van de Antwerpse justitie gisteren. België vraagt Duitsland om zijn uitleve ring. Hoofdverdachte Yehuda Mishali (55) is nog op vrije voeten. Hij ging na de kraak vermoedelijk naar Israël. De buit van totaal 120.000 karaat is nog niet teruggevonden. Justitie in Antwerpen wilde niet zeggen hoeveel verdachten er in to taal zijn en wat hun rolverdeling was. De verdachten lieten bijna geen sporen na. Ondanks honderden be- wet, die is verworpen door Neder land en Frankrijk. Premier Jan Peter Balkenende en zijn Britse ambtgenoot Tony Blair hebben daar gisteren in Londen een gezamenlijk pleidooi voor ge houden. Balkenende bracht een bliksembe zoek aan Blair in Londen. De Brit se regering heeft zich tot nu toe zoeken aan de bank, waren er geen duidelijke camerabeelden van hen. Eliser Mishali maakte ech ter een foutje. Zijn huurauto bevat te een gps, waardoor justitie zijn spoor kon volgen. De man had onder meer door Ne derland en Duitsland gereden en verbleef lange tijd in Frankfurt. Toen hij op het vliegtuig wilde stappen, slaagde de Duitse politie Na een tip uit de Verenigde Sta- ten is in Duitsland een verdachte van de grote diamantroof bij ABN Amro in Antwerpen gearres teerd. nauwelijks uitgelaten over de koers voor een nieuw verdrag. Blair zei gisteren dat hij het eens is met de opstelling van Nederland in het Europees debat over een nieuw verdrag. „Ik vind ook dat we toe moeten naar een traditione ler verdrag dan de grondwet was. Dat moet er vooral op gericht zijn de unie slagvaardiger te maken", al- erin hem op te pakken. Eliser Mis hali weigert elke medewerking aan het onderzoek. ABN Amro was verzekerd voor de omvangrijke inbraak. De eigenaars van de diamanten worden dan ook vergoed. Voor informatie over de roof is 2 miljoen euro tipgeld uitgeloofd. Onduidelijk is of inmid dels geld aan iemand is betaald. De ABN Amrobankmedewerker die verantwoordelijk was voor de kluizenruimte heeft inmiddels ont slag genomen. De diamanten lagen in kluizen en waren onderpand voor leningen die ABN Amro had verstrekt. dus Blair. Balkenende benadrukte de spoed voor een nieuw verdrag. Het Nederlandse kabinet vindt dat het nieuwe verdrag geen grondwet telijk karakter mag hebben. Groot-Brittannië is een van de ze ven landen die de Europese Grond wet nog niet hebben geratificeerd, nadat inwoners van Nederland en Frankrijk de grondwet afwezen. LONDEN - Groot-Brittannië balan ceert op de rand van een abortus- crisis nu steeds meer artsen in alge mene ziekenhuizen weigeren de ingreep uit te voeren. Daarvoor waarschuwt de Britse vereniging van verloskundigen en gynaecologen. „Er dreigt een cri sis. Tenzij we het probleem nu aan pakken en artsen kunnen motive ren, zijn over vijfjaar de mogelijk heden om abortus te ondergaan waarschijnlijk ernstig beperkt", zegt A. Furedi van zwangerschaps bureau BPAS, een privé-instelling die een kwart van alle abortussen uitvoert. De vraag naar abortussen stijgt. Sinds begin jaren zeventig is het aantal abortussen in Groot-Brittannië verdubbeld tot 190.000 per jaar. Een op de drie vrouwen pleegt ooit een abortus. Artsen hebben meerdere redenen voor hun afkeer tegen abortus. Naast gewetensbezwaren door reli gieuze en ethische overtuigingen speelt ook het negatieve oordeel van de maatschappij een rol. Schietincident Virginia grootste bloedbad op universiteit ooit. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het lijkt in eerste instantie een redelijk klein inci dent in Blacksburg. Amerikaanse zenders melden dat er op de cam pus van Virginia Tech is gescho ten. Rond kwart over zeven in de och tend heeft een onbekende schoten gelost in de woonvertrekken van de campus. Er is één dode, 17 mensen zijn ge wond. De dader zou zijn gearres teerd. Het duurt dan nog uren voordat een telefoontje van student Derek O'Dell naar nieuwszender MSNBC de ware omvang van het bloedbad verraadt. De schaakkam pioen van de universiteit beschrijft met een brekende stem wat er rond half tien in zijn collegeruim te is gebeurd. „Alleen in mijn lo kaal zijn al tien tot vijftien men sen neergeschoten. Het was surrea listisch. De schutter zei niets en be gon in het wilde weg te schieten. Toen hij wegging, heb ik met ande ren de deur geblokkeerd, zodat hij niet opnieuw binnen kon. Toen be gon hij op de deur te schieten. Veel klasgenoten zijn ernstig ge- 'Het was surrealistisch. De schutter zei niets en begon in het wilde weg te schieten' wond." Niet veel later blijkt dat het 'schietincident' is uitgegroeid tot de grootste slachtpartij ooit op een Amerikaanse universiteit. De dader heeft twee uur uur lang met twee wapens - een 9 millime ter semi-automatische revolver en pistool van kaliber 22 - en munitie over de campus gelopen, terwijl er al vrij snel na het eerste schietinci dent politieagenten verschenen. Hij zou ook nog enkele kettingen bij zich hebben gehad om klasloka- Schietpartij VS len af te sluiten, zodat hij na zijn schietpartijen niet achtervolgd kon worden. Het is de lokale politie, de FBI en Campus technische school Chicago VERENIGDE STATEN New York VIRGINIA Blacksburg j ATLANTISCHE OCEAAN ©Schutter opent vuur in de West Ambler Johnston Hall. Tenminstel dode. (2} Veel doden, inclusief de schutter, bij tweede schietpartij in klaslokaal van de Norris Hall. infographic. ANP. CN bron MCT het speciale arrestatieteam blijk baar niet opgevallen. De grote vragen komen dan al op gang: waarom wist de politie hem niet te overmeesteren? Waarom kwam er pas een einde aan het bloedbad toen de dader zichzelf doodschoot? Waarom meldde de universiteit pas rond negen uur dat er een schietincident was? Dacht de poli tie de dader al gearresteerd te heb ben? Zeker is dat de dader relatief jong was en een man, wat past in het profiel van eerdere daders in dit soort tragedies. Klinisch psychologen geven op nieuwszenders al hun voorspellin gen over de motieven. De dader voelde zich waarschijn lijk buitengesloten. Een narcistische persoonlijkheid die zich gekrenkt voelde in zijn ei genwaarde, iemand bij wie zich de alles vernietigende woede lang zaam maar onafwendbaar heeft opgebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7