Jongeren krijgen meer aandacht van raad Hulst In Terneuzen 'Dromen over de toekomst van een dorp heeft wel degelijk zin' Onderscheiding voor oude soosgetrouwen m Terneuzen moet half miljoen terugbetalen 22 1 Dinsdag 17 april 2007 PZC Z Pleidooi voor een vast jeugdhonk en komst van jeugdveldwerker. door Harold de Puysseleijr HULST - longeren in de gemeente Hulst verdienen meer aandacht. Ze hebben onder meer recht op een vast jeugdhonk, vinden de ge meenteraadsfracties van Progres sief Hulst en de SP. Eerstgenoemde fractie is ook voor stander van een politieke discussie over de aanstelling van een jeugd veldwerker. De fracties van CDA en PvdA op hun beurt pleiten voor de invoe ring van een gratis sport- en cul tuurpas voor jongeren tot en met achttien jaar. De voornemens van de politieke partijen komen maandag 23 april aan de orde in het opiniërende po litieke debat ter voorbereiding van de nieuwe gemeentebegroting. Ie dere fractie mag in die raadsbijeen- komst zaken naar voren brengen die volgens hen met voorrang zou den moeten worden uitgevoerd. Het jongerenbeleid is, zo blijkt, voor het gros van de fracties, een belangrijk thema. Andere kwesties die door een of meer fracties aan de orde worden gesteld, zijn de invoering van ca meratoezicht in het uitgaansge bied, de aanleg van een fietspad tussen Graauw en Paal, en de uit breiding van het aantal fietsroutes in de gemeente. Op de lijst met onderwerpen staat ook de mogelijke heroverweging van het contract tussen de gemeen te en overdekt zwembad Reynaert- land, net als trouwens de eis dat er niet verder mag worden gesneden in het voorzieningenpakket voor gehandicapten in de gemeente. Sommige onderwerpen stonden al Raadsfracties in Hulst zetten het jongerenbeleid hoog op de agen da. Het onderwerp komt aan de orde tijdens de raadsvergadering over de gemeentebegroting. op de rol voor de politieke agenda van de gemeenteraad. Het gaat dan onder meer om het behoud van het bevolkingsloket in Kloos- terzande en het autoluw maken van de Grote Markt en Gentse straat in de binnenstad van Hulst. De gemeenteraad houdt zelf aan het eind van het debat geen stem ming over het al dan niet opne men van al deze zaken in de ge meentebegroting 2008 of in de meerjarenraming van de gemeen te. Het college van burgemeester en wethouders bemoeit zich overi gens niet met de discussie. Wel is het de bedoeling, dat het college zich er goede rekenschap van geeft welke onderwerpen opgenomen moeten worden in een plan van aanpak. Het beleidsdebat van de gemeente raad wordt gevoerd tijdens de extra raadsvergadering die vanaf 19.30 uur wordt gehouden. De bij eenkomst is openbaar en vindt plaats in het stadhuis. door Raymond de Frel lamswaarde - Dromen over de toekomst van een dorp is wel dege lijk zinvol. Dat stelt voorzitter Aran van der Meer van de dorps raad in Lamswaarde in reactie op een betoog van Ben Musters van de Hulster wijkraad Langs de Linie in deze krant. Musters trok vorige week aan de bel, omdat de opkomst van zoge noemde droomprojecten hem te gen de borst stuit. Waar Lamswaar de, Vogelwaarde en Koewacht met dit soort projecten hun licht laten schijnen over punten die op lange termijn voor verbetering vatbaar zijn, liet Musters weten dat zijn wijk al jaren tevergeefs droomt. Van het in 2004 opgestelde wijk- plan Langs de Linie is volgens hem nog nauwelijks iets uitge voerd. Het uitblijven van een goed ingerichte dertig kilometerzone bij het Reynaertcollege is daarbij de grootste frustratie. „We willen de andere dorps- en wijkraden waar schuwen. Je moet niet te veel in dromen geloven. Je moet meteen actie ondernemen", zei hij. Van der Meer snapt de teleurstel ling van Musters, maar zegt dat de dorpsraad van Lamswaarde wel de gelijk positieve ervaringen heeft met 'dromen'. „Wij vinden droom projecten zinvol, want ze inspire ren en geven richting aan de in spanningen van de dorpsraad én de gemeente", aldus Van der Meer. De inwoners van Lamswaarde ga- Steeds meer winkels in centrum van Terneuzen sluiten om half zes. door Joeri Wisse terneuzen - Je zou bij wijze van spreken een kanon in de Terneu- zense Havenstraat afkunnen schie ten zonder iemand te raken. De winkelstraten in het centrum zijn om half zes 's avonds leeg en bijna verlaten. Meer en meer winkeliers geven er dan al de brui aan en slui ten hun deuren. De overgebleven middenstanders blijven morrend achter. Eén van hen is Hennie de Ligny van Bloemenhuis Flora. „Ik zal ne ver nooit om half zes dicht gaan, ook al hebben de laatste tijd veel winkels besloten dat wél te doen. Dat kun je toch niet maken tegen over je klanten?" De Ligny vindt het vooral vervelend dat mensen die de hele dag werken en in het weekend 'iets leuks willen doen', niet meer na werktijd in de stad te rechtkunnen. De Hema besloot onlangs om half zes te sluiten. Filiaalmanager Wim Rouw: „Daar hebben we lang te genaan gehikt. Wij waren zo lang zamerhand de enige zaak in de Ha ven zelf aan welke ideeën zij het belangrijkst vonden. De dorpsraad is daarmee aan de slag gegaan. Van der Meer: „Daarbij hanteren we drie stelregels. Wij geloven dat je als dorpsraad zelf de handen uit de mouwen moet steken en bij voorbeeld achter fondsen aan moet om je dromen te realiseren. Onze picknickplaats bij de Weelen de Sport Ontmoetings Plek zijn daar voorbeelden van. Ten tweede moet je dingen de tijd geven om iets moois te bereiken. Tenslotte weten wij ook wel dat niet alle dro men uitkomen. Maar als je er twee van de drie realiseert, is het glas dan halfvol of halfleeg? Het is maar net hoe je tegen de zaken aankijkt." Hugo Staelens woont in Boekhoute (B), maar werkt in Terneuzen. „Na mijn werk kom ik nooit in de stad. Als je weet dat in Eeklo alles tot ze ven uur open is, is de keuze snel ge maakt. In België hanteren alle win kels dezelfde openingstijden. Als het koopzondag is, zijn daar ook al le zaken open. Hier is dat niet zo." venstraat die nog open was, de klandizie liep terug. Het is een ver arming voor het centrum, maar je moet ook naar je kostenplaatje kij ken. Het was het stilste uurtje van de dag." Het wegblijven van de klanten wijt Rouw onder meer aan de koopzondag. „Toen die werd ingevoerd, gingen meer za ken later open en vroeger dicht." De kwestie is uiteraard een kip en ei verhaal. Want blijven de klan ten weg omdat de winkels dicht zijn of gaan de winkels dicht om dat de klanten wegblijven? De Lig ny gelooft in het eerste. „Onderne- 'Service voor de klant is belangrijk, maar de winst geeft de doorslag' mers snijden uiteindelijk zichzelf in de vingers." Bram Stoffels van ondernemers koepel Coördinatie en Manage ment vindt dat ondernemers gesti muleerd moeten worden om tot zes uur open te blijven. „Maar ik ben ervan overtuigd dat zodra er meer publiek naar Terneuzen komt, de winkels vanzelf weer lan ger open blijven. Je ziet nu al dat Severine Humbert-Laprade uit Bres- kens: „Wat mij opvalt is dat vooral 's ochtends in Terneuzen veel zaken gesloten zijn. Ik werk zelf in een mo dewinkel in Sluis, daar zijn alle win kels door de week open tot zes uur. Tot het laatste moment komen men sen nog kleding kopen, veel van hen zijn dan pas klaar met werken." Twee vrijwilligsters krijgen koninklijke onderscheiding. door Wilma Valk breskens - Maar liefst vijfennegen tig dames gaven zich in maart 1957 op als vrijwilligster voor de nieu we bejaardensociëteit van Bres- kens. 1\vee van hen, Janneke Vers- traaten-Bouwens en Suus Verg- ouwe-Bambacht, maken nog steeds deel uit van deze groep da mes. Voor hun vele werk als vrijwilliger van de soos, het huidige WH (Vrijwilliger Vrouwen Hulpverle ners), ontvingen zij gistermiddag uit handen van burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis een ko ninklijke onderscheiding. In 1957 was er voor de bejaarden van Breskens alleen een oude braak aan de 3e Zandstraat om bij een te komen voor een praatje en het leggen van een kaartje. De toenmalige gemeente Breskens bouwde een nieuwe sociëteit voor de ouderen van hun plaats op het adres ie Zandstraat nummer ze ven. „Op een oproep in De Scha kel, het toenmalige algemene nieuwsblad voor West-Zeeuws-Vlaanderen, meld den zich vijfennegentig dames uit alle lagen van de bevolking aan als vrijwilligsters. Ze werden opge deeld in groepen van zes en deden per toerbeurt dienst. Er waren wei nig kosten. Velen brachten koffie en thee van thuis mee", weet Ma rie Woittiez-Tazelaar, één van de oprichtsters. Na de herindeling van 1970 ver huisde de soos naar Goedertijt „Er veranderde veel", aldus Woittiez. „Koffie moest nu betaald worden, eigen koffie of thee meebrengen werd verboden, er was maar één Janneke Verstraaten-Bouwens (I) en hun koninklijke onderscheiding. biljart en het ledenaantal liep sterk terug." Toch leeft de soos van Breskens nog steeds. Er worden kaartmidda- gen, bingo's en feestjes verzorgd door de vrijwilligers. „Meer vra gen ze niet. Biljarten, kaarten en bingo en de middag is geslaagd. Een tijdje hebben we nog lezingen georganiseerd, films gedraaid en gastsprekers uitgenodigd. Iedereen Suus Vergouwe-Bambacht zijn trots op foto Peter Nicolai was dan blij dat het afgelopen was." Gisteren was er een receptie voor de jarige soos met als bijzondere I verrassing voor iedereen de ko ninklijke onderscheiding voor 1 twee van de vrijwilligers. „Ik ga nog even door", aldus Janneke 1 Verstraaten. „Jullie zijn altijd goed 1 voor me geweest - en ik ook voor 1 jullie!" terneuzen - De gemeente Terneu- zen moet 582.000 euro aan de Be- lastingdienst terugbetalen. Het gaat om btw die de gemeente in het verleden te veel zou hebben te ruggekregen. Aanvankelijk kreeg de gemeente in 2004 een nahef- 1 fing van bijna 1,7 miljoen euro in de bus. Wethouder C. van Schaik (financiën) heeft daar nu na twee jaar intensief onderhandelen met de Belastingdienst ruim 1,1 mil joen euro af kunnen krijgen. Het is nog een erfenis van voor de her indeling. Als de gemeente een be stemmingsplan met bijbehorend exploitatieplan maakt, mag de ge meente de btw die de kopers van bouwgrond betalen van de belas ting terugvorderen. Dat heeft de gemeente ook gedaan bij versnel de procedures om de bouw van woningen mogelijk te maken. Maar dat mocht volgens de Belas tingdienst niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62