Binnenland 'Geen enkele man wil doorgaan met geweld' Slapeloze nacht door schulden Geen tbs voor dader familiedrama Tolbert CDA vraagt strenge aanpak dierenactivisten 4 Dinsdag 17 april 2007 PZC Financiële problemen hebben gevolgen voor gezondheid mensen. DEN HAAG - Bijna dertig procent van de Nederlanders heeft wel eens schulden. Van hen slaapt de helft zelfs slecht door financiële problemen. „Dat heeft een impact op hun gezondheid", aldus staats secretaris Aboutaleb van Sociale Zaken. Door hun financiële problemen kampen mensen met depressies, ziektes, baanverlies en Tuzies met huisgenoten, blijkt uit een steek proef die Aboutalebs ministerie heeft laten verrichten. Vijfenveer tig procent van de Nederlanders schaft wel eens iets aan zonder daar goed over na te denken. Om te voorkomen dat mensen on verantwoord geld lenen, is het de- TW* Overheid begint campagne om mensen te steunen bij verant woorde besteding van hun geld. Meer dan 100.000 mensen heb ben problematische schulden. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen (0115)613651 partement gisteren een campagne begonnen: Blijf Positief Dat motto slaat vooral op het banksaldo, al dus Aboutaleb. Met spotjes op ra dio en tv en via de internetsite www.blijfpositief.nl krijgen men sen steun om verantwoord om te gaan met hun inkomen. „En om niét onnodig op de pof te kopen." In Nederland lopen zo'n 100.000 tot 150.000 mensen met problema tische schulden rond. Dat zijn niet alleen mensen met een laag inko men. Ook jongeren en tweeverdie ners steken zich in de schulden om spullen te kopen. De schuldhulpverlening bereikt niet altijd de mensen die het no dig hebben, aldus minister Don- ner van Sociale Zaken. „Er zijn al lerlei regels om mensen te helpen. Maar er zijn mensen die de formu lieren niet kunnen lezen." Abouta leb en Donner bezochten gisteren hulpinstanties om inzicht te krij gen in de problematiek. Volgens Donner ligt het soms ook aan over heden dat mensen in de proble men komen: „Als bijvoorbeeld de uitkering te laat wordt betaald." Daders huiselijk geweld ontdooien als ze hun verhaal kwijt kunnen. door Dylan de Gruijl en Karen Zandbergen NIJMEGEN - Ze ziet de gekrenkte mannen al razend en tierend bin nenkomen. „En ik kan mijn eigen huis niet eens meer in, krijg je dan te horen", zegt Gisela Roethof the rapeut bij de Pompestichting in Nijmegen. „Maar dan zeg ik: ja, en waarom is dat ook alweer?" Het antwoord zal luiden dat ze hun vrouw hebben mishandeld, dat ze moeten afkoelen, voor hun eigen bestwil. Het wetsvoorstel om daders van huiselijk geweld ge dwongen tien dagen uit huis te plaatsen, heeft de sympathie van Roethof. In de jaren dat ze daders van huise lijk geweld begeleidt, ziet ze tel kens weer hetzelfde patroon. „Ze ontdooien pas als je ook aandacht hebt voor hun verhaal. Maar je hebt wel dwang nodig om ze de behandeling in te krijgen." Gisteren begon de publiekscam pagne 'Nu is het genoeg'. Slachtof- Gerechtshof legt advies Pieter Baan Centrum naast zich neer. LEEUWARDEN - De 47-jarige man die in 2005 twee kinderen om het leven bracht in het Groningse Tol- bert, hoeft niet naar een tbs-kli niek. Het hof in Leeuwarden ver oordeelde hem in hoger beroep 'al leen' tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor twee keer dood slag en een poging tot doodslag. Onder invloed van een drugspsy chose doodde de man de twee kin deren van zijn toenmalige vrien din en probeerde haar te vermoor den. De rechtbank in Groningen kwam hiervoor tot een dwangver pleging, maar het hof ziet geen heil in tbs. Daarvoor moet er een stoornis zijn die een causaal ver band heeft met het strafbare feit en die dus de kans op herhaling fers, getuigen én daders worden opgeroepen agressie binnen het ge zin te melden via het landelijke te lefoonnummer 0900-126 26 26 of de website www.steunpunthuise- lijkgeweld.nl. Maar meer nog wordt verwacht van het wetsvoor stel om potentiële daders tijdelijk uit huis te plaatsen. Een proef in Groningen, Amsterdam en Venlo die vorige maand begon, slaat on verwacht goed aan. In bijna drie maanden tijd hebben vijftien da ders - allemaal mannen - vrijwillig tien dagen hun huis verlaten om af te koelen. Het gaat om gevallen waarbij van fysiek geweld nog geen sprake is, maar waarbij het gezin wel leeft in een snelkookpan die op ontplof fen staat. „De gezinnen zijn be kend bij de hulpverlening, maar er is nog geen reden voor aanhou ding", zegt Terpe Eijkman, project leider Huiselijk Geweld in Venlo. „Er zijn dreigementen, er is agres sie in het gezin geweest of de vrouw mag zich niet meer met fi nanciën bezighouden. Dat zijn aan wijzingen om in te grijpen." In alle gevallen waarbij de man het huis heeft verlaten, verdween verhoogt. Volgens het hof is de narcistische persoonlijkheidsstoor nis van de man echter helemaal niet de oorzaak van het geweld, maar louter een drugspsychose. Het hof vindt de man wel verant woordelijk voor de psychose, om dat hij als ervaren drugsgebruiker wist dat speed een psychose kan veroorzaken. Ook vindt het hof, anders dan de rechtbank, voorbedachte rade en dus moord niet bewezen. De man had gedurende de drugspsychose geen enkel realiteitsbesef en kon zich dus letterlijk niet beraden. De uitspraak is een gevoelige ne derlaag voor het Pieter Baan Cen trum. Die observeerde de man en kwam tot de conclusie dat hij van wege de persoonlijkheidststoornis en het daaraan gekoppelde herha lingsgevaar tbs moest krijgen. Daar op was de veroordeling van de Groningse rechtbank gebaseerd. volgens de hulpverleners de angel uit het conflict. Eijkman: „We zijn enorm enthousiast, met name ook omdat de hulpverleners goed sa menwerken. Dat gebeurde in het verleden nog onvoldoende." Het wetsvoorstel dat de TXveede Kamer vermoedelijk nog voor de zomer behandelt, moet ervoor zor gen dat de uithuisplaatsing ook on der dwang kan gebeuren. Een rui me meerderheid spreekt zich daar nu al voor uit De termijn van tien dagen kan worden verlengd tot maximaal vier weken. In Venlo weigerde bij voorbeeld een man tijdelijk te ver trekken om af te koelen. Toch is die houding volgens Roethof een uitzondering. „Ik ben niet ver baasd dat de mannen vrijwillig meewerken. Geen enkele man zegt: ik wil doorgaan met huiselijk geweld. Alleen moet na de uithuis plaatsing de hulpverlening wel di rect beginnen, anders heeft het geen zin." Dat behandeling in de meeste ge vallen werkt, lijdt volgens Roethof geen twijfel. Een intern onderzoek je heeft eens uitgewezen dat bij 85 procent van de daders die bij haar terechtkwamen (bijvoorbeeld via justitie) het geweld direct stopte. Voor de rest waren andere maatre gelen nodig. Jaarlijks 500.000 gevallen »- Vijfenveertig procent van alle vrouwen en mannen tussen de 18 en 70 was ooit slachtoffer van huiselijk geweld. »- Meer dan tien procent was of is wekelijks slachtoffer. Jaarlijks zijn er naar schatting 500.000 gevallen van huiselijk geweld. Slachtoffers melden dat in zo'n tien procent van de gevallen. Tachtig procent van het huise lijk geweld wordt gepleegd door mannen. De helft van de slachtoffers is tussen de 25 en 45 jaar. DEN HAAG - De Tweede Kamer de batteert vandaag op verzoek van het CDA over het toenemende ge weld van dierenactivisten. CDA-Kamerlid Sybrand van Haers- ma Buma wil dierenactivisten des noods als terroristen aanmerken om ze strenger te kunnen aanpak ken. „Het is een wonder dat er nog geen doden zijn gevallen." De strijd van dierenactivisten is weer grimmig aan het worden, zegt hij. Vorige week werd bekend dat bestuurders van effectenbeurs Euronext doelwit zijn geworden van hun acties. Huizen werden be klad en auto's beschadigd. De re den was dat op de Amerikaanse beurs, waarmee Euronext gefu seerd is, gehandeld wordt in het aandeel Huntingdon Life Sciences, een bedrijf dat dierproeven doet. Het geweld baart het Kamerlid zor gen. „In steeds bredere kring wor den mensen getroffen." wat woon sooKr uevEzv wad je pan wicEew hebben7 Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen d.d. 11 april 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Julia Margarete Kiewiet, wonende te Hulst, is gedagvaard Paulus Franciscus Johannes van den Broek, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, om te verschijnen ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg op woensdag 18 juli 2007 om 10.00 uur, gehouden wordend aldaar in het gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk 2. Van dit exploot, waarvan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een geldsom. Gisteren begon de campagne 'Nu is het genoeg!' foto Mechteld Jansen ,N STRAATEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4