Eén plek is efficiënt en effectief Gemiste kans Zeeuwen waren in 2006 met de NieUWe liatUUr gOed VOOr VOgels Friezen de slechtste beleggers 0 Een succesvolle fictieve belegger is een man van 35 jaar oud uit Noord-Holland, met drie kinderen en een Volvo. PZC Dinsdag 17 april 2007 j 3 Zeeuwse politie moest tot voor kort overal oefenen. door Emile Calon De tevredenheid is hoor baar. „We hebben hier al les kunnen doen wat we nodig vonden. Het ministerie heeft ons niet beperkt", zegt plaats vervangend korpschef M. Siderius in de kantine van het trainingscen trum van de Zeeuwse politie in het havengebied tussen Vlissingen en Nieuwdorp. De plek temidden van allerlei bedrijven is zo gek nog niet, legt hij uit. Centraal in de provincie en ook vlakbij de Westerscheldetunnel. Als er iets loos is tijdens kantoor uren kan vanuit dat centrum in enkele minuten tijd een vijftigtal agenten op pad worden gestuurd. Want zowat elke werkdag wordt dat centrum intensief gebruikt. Tot voor kort oefende de politie overal. Dat betekende dat er ook veel gereisd moest worden. En dat was volgens Siderius uitermate in efficiënt en ineffectief Geld voor één nieuw centrum was er echter lange tijd niet. De nieuwbouw en verbouw van politiekantoren gin gen voor. Tijdens de oplevering van het laat ste nieuwe kantoor in Terneuzen verraste korpschef F. Goudswaard de vertegenwoordigers van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken met een plan voor een nieuw oe fencentrum. Hij liet hen een im pressie van zo n centrum zien, ge maakt door een kunstenaar. Na verloop van tijd bleek dat het plan inderdaad positief was ontvangen en is met behulp van het ministe rie het 6,4 miljoen kostende pro ject uitgevoerd. Binnen de hekken van het centrum zit ook de haven en milieupolitie. Die hebben hun kantoren in Middelburg en Axel verlaten en zitten nu daar waar ze het meest actief zijn. Siderius: „Door te clusteren maken we het centrum rendabel." COMMENTAAR w ie wordt de nieuwe PvdA- gedeputeerde, Maria le Roy of Wouter van Zandbrink? Dat maakt de Statenfractie uit en niet de gewestelijke vergadering van de PvdA, zo meldt de Statenfractie in een brief aan het gewestelijk bestuur. Krijgt de PvdA een portefeuille met zorg, welzijn, cultuur en economie dan wordt het Le Roy. Van Zandbrink mag de PvdA vertegenwoordigen in het dagelijks provinciebestuur als de onderhandelingen een portefeuille natuur, landinrichting en kustbeleid opleveren. De fractie is in deze kwestie bijna unaniem. De enige tegenstem komt van Le Roy, die van mening is dat alleen zij recht heeft op een plek op het provinciale pluche. Het is de zoveelste ronde in het gevecht om de enige zetel die de PvdA op basis van de teleurstellende verkiezingsuitslag kan claimen. Le Roy leek sterker te staan, maar Van Zandbrink mag weer hoop koesteren. Weliswaar zit Le Roy namens de PvdA aan de onderhandelingstafel, maar aan die tafel treft ze niet uitsluitend politieke vrienden aan. Haar tegenstanders zullen de brief van de PvdA-fractie ongetwijfeld kunnen misbruiken voor eigen gewin. Kortom, de actie van de fractie verzwakt de positie van Le Roy aan de onderhandelingstafel. Dat is niet alleen spijtig voor Le Roy, maar evenzeer voor de PvdA in Zeeland. Sinds de verkiezingen gaat het bij de PvdA vooral over de poppetjes. De partij had zichzelf een grote dienst bewezen als de inhoud - de portefeuille - centraal was gesteld. En als men bereid was geweest om buiten de kemphanen Le Roy en Van Zandbrink ook andere kandidaten voor de zetel in het college te wegen. Een gemiste kans. Uit onderzoek blijkt dat dat Zeeuwen grotere risico's nemen. door Ab van der Sluis GOES - Zeeuwse beleggers hebben vorig jaar een schamel rendement van 4,1 procent gehaald. Friezen deden het ietsje beter. Zij haalden een rendement van 6,8. Dat blijkt uit het Beleggers Onderzoek 2007 van SNS Fundcoach. Beleggers in Noord- en Zuid-Hol land scoorden vorig jaar het best met een rendement van respectie velijk 10,4 en 10,3 procent. Een ver klaring voor dat lage Zeeuwse ren dement ligt in het feit dat inwo ners van Zeeland grotere risico's nemen met beleggen. Zij belegden vooral in opties. Een eigenschap daarvan is dat zij maar een bepaal de looptijd hebben en dus ook waardeloos kunnen worden. De beste resultaten werden behaald met beleggingen in vastgoed- en aandelenfondsen. Uit het onderszoek van SNS Fund coach blijkt verder dat Volvo-rij- ders het beste rendement behalen, gevolgd door Renault- en BMW-rijders. Volgens SNS Fund coach is daarvoor een logische ver klaring. Volvo-rijders staan bekend als behoudende autorijders en uit het onderzoek blijkt dat ze hier naast ook behoudende beleggers zijn. Het profiel van een succesvol le fictieve belegger is een man van 35 jaar oud uit Noord-Holland, met drie kinderen en een Volvo. Van groot belang is een goed beheer, waaronder natuurlijk waterpeil. door Rinus Antonisse terneuzen - De aanleg van nieu we natuur in Zeeuws-Vlaanderen pakt gunstig uit voor broedvogel- soorten als eenden en steltlopers. Hoe groter het gebied, hoe beter het geschikt is. Dit blijkt uit onderzoek van de na- tuurverenigingen de Steltkluut en 't Duumpje. Die inventariseerden vorig jaar de situatie van de grondeleenden en steltlopers. Een zo natuurlijk mogelijk water peil en veel open water in de na tuurgebieden zorgen voor de beste omstandigheden. Vooral ondiep water met flauwe, slikkige oevers zijn buitengewoon gunstig. Van groot belang is een goed, op de vo gels toegespitst, beheer van de na tuurgebieden. Dat is volgens de twee verenigingen een heikel punt. De kosten spelen hierbij een rol. Eén van de nadelige gevolgen van minder goed beheer is het verrui gen. Daar kunnen met name stelt lopers absoluut niet mee uit de voeten; die houden van kale grond. Ook het aanplanten van bo men en struiken is uit den boze. Daardoor worden vogels als kraaien en eksters aangelokt. Heg- De Steltkluut en 't Duumpje in ventariseerden de ontwikkeling van steltlopers en weidevogels in Zeeuws-Vlaanderen. Nieuwe na tuurgebieden zijn onmisbaar. gen aan de randen van de natuur gebieden kunnen wel een positie ve bijdrage leveren aan de ontwik keling. De vrijwilligers van de Steltkluut en 't Duumpje stelden vast dat bui tendijks voor pioniervogels veel ge schikt leefgebied is verdwenen. Daarom zijn nieuwe kansen bin nendijks - zo dicht mogelijk bij de zeeweringen - des te belangrijker, als de gebieden ten minste goed worden beheerd. Door ontwatering en intensieve landbouw staan de weidevogels onder druk. Kemphaan en water snip zijn vrijwel verdwenen.Win- ter- en zomertaling zijn alleen nog in natuurgebieden te vinden. Al leen kievit, scholekster en wilde eend kunnen zich redelijk redden in agrarische gebieden. Zeeuwse politieagenten oefenen een arrestatie in het nieuwe trainingscentrum in het havengebied. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3