Sport Schaatshal Thialf is niet onaantastbaar PZC Lucius zei het al:Feyenoord overtreft alles 37 35 36 Bryant leidt LA Lakers naar play-offs NBA Vlissingen moet Mark Minderhoud enige tijd missen Dinsdag 17 april 2007 Investering is nodig om status van topsportbaan te behouden. door Eric de Jager den haag - Thialf is de onbetwiste schaatstempel van Nederland. Maar de laatste jaren brokkelt het onaantastbare imago van de hal af! Zo ver zelfs, dat de commerciële schaatsploegen dit seizoen hardop kritiek uitten over de kwaliteit van het ijs en de lucht in Heerenveen. Het contract met de KNSB loopt af en er moet flink vertimmerd worden aan Thialf, wil het zijn sta tus als topsportbaan behouden. In Flevoland en Drenthe willen ze het stokje wel overnemen: uit Al- mere en Dronten is achter de schermen al interesse getoond, As sen staat te springen. En ook in Den Haag liggen nog plannen voor een Uithof met plaats voor tienduizenden toeschouwers. Ijsbanen zijn duur en topbanen ei genlijk onbetaalbaar, weet direc teur Jarkko Nieweg van Thialf De Friese schaatstempel balanceerde ook twee keer aan de rand van de afgrond, de laatste keer na een ver bouwing in 2001. Toch is een grote verbouwing het enige redmiddel voor Thialf als topsportbaan. De schaatsers en coaches willen een fitnesscentrum, het hele jaar door goed ijs en een drooginstalla tie die de luchtvochtigheid op peil houdt. De geldschieters willen een nieuwe tribune, met meer plaat sen voor hun relaties. „Als de tri- 12 De Heerenveense schaatshal Thialf moet op korte termijn flink verbouwd worden, willen de Nederlandse schaatsers daar blijven trainen. bunes verbouwd moeten worden, praat je eigenlijk over een com pleet nieuw stadion", zegt Nieweg. De directeur en de gemeente Hee renveen willen dat idee niet zon der meer van tafel vegen, maar de komende jaren is een nieuw Thialf niet aan de orde. „We zijn volop in gesprek met de KNSB over in vesteringen, het zou van de gekke zijn om daarna het stadion af te breken", aldus Nieweg. Toch is dat volgens de voorstan ders van een nationaal topsport centrum precies wat moet gebeu ren. Een snelle ijsbaan, voorzien van de nieuwste snufjes, met grote re, luxere tribunes en een gezond heids- en een fitnesscentrum kan beter van de grond af worden op gebouwd. En waarom dan niet in Assen of Almere? Nieweg ziet dat niet zo snel gebeu ren. „Het gaat om zeer substantië le bedragen, die ook nog eens om niet ter beschikking worden ge steld." Want enig rendement is niet te verwachten. In sommige landen is dat geen probleem, daar worden stadions en trainingscen tra neergezet in de wetenschap dat er altijd geld bij moet. Successen op WK's en de Spelen zijn die fi nanciële aderlating waard. „Maar hier kennen we die cultuur niet." Volgens Jan Driessen van Aegon, grote schaatssponsor, is dat te kort zichtig. „Ik begrijp wel dat er mor gen geen nieuw Thialf staat, maar de dag erna het liefst wel." Driessen heeft enkele plannen voor een nieuw topsportcentrum op zijn bureau liggen, toegestuurd door gretige kandidaten. „Wat ons betreft blijft het schaatsen met Thialf verbonden. Maar Thialf heeft last van de wet van de rem mende voorsprong." Cheruiyot wint verregende marathon van Boston Tip? sport@pzc.nl LOS ANGELES - Kobe Bryant heeft de basketballers van Los Angeles Lakers naar de play-offs van de Amerikaan se profcompetitie (NBA) geloodst. Dankzij de 50 pun ten van hem wonnen de Lakers met 109-98 van Seattle Supersonics. Het was al de tiende keer dit seizoen dat Bryant 50 punten of meer maakte, foto Gus Ruelas/AP Eind 1969 verscheen het boekje 'Rotterdam voetbal- stad nr. 1'. In 2007 kom je zulke titels niet meer tegen. Mocht er tegenwoordig een leuk werkje aan het voet ballen in de Maasstijd worden gewijd, dan kun je je hoog uit voorstellen dat er weer eens iets verschijnt over het kleine, prachti ge Sparta, dat in het nieuwe Kas teel toch maar mooi weer een jaar langer eredivisie speelt. Over het grote, ooit ook prachtige Feyenoord is dit seizoen alleen in ANALYSE door Henri van der Steen juli met enige vrolijkheid bericht. Toen kwam Theo Lucius, een van de nieuwe roergangers in de Kuip, tot zijn eerste vaststellingen: „Feye noord overtreft alles", juichte Theo. Sterker: „Met deze groep kunnen we kampioen worden." Na tien wedstrijden stond Feye noord tiende en was aan het licht getreden dat de financiële situatie nog rampzaliger was dan al werd gevreesd. Toen werden de suppor ters boos en eisten ze het vertrek van Jorien van den Herik, die ver volgens zijn eigen stadion niet meer in durfde. Dat was niet zo erg, hij kwam er nog maar zelden. Erg was wel dat Feyenoord-fans de uitwedstrijd tegen Nancy voor de Uefa Cup verziekten, met als ge volg dat de club voor de rest van het toernooi werd geschorst Het was een gelukje dat Feyenoord ook niet meteen voor het volgende seizoen werd uitgesloten, maar dat maakt misschien niet uit, nu de club zichzelf buitenspel kan zetten. Kijk eens naar dat doelsalo, na 32 wedstrijden: -6. En dan te beden ken dat Feyenoord nog maar enke le jaren geleden met PSV en Ajax een front vormde, dat zelfs een naam kreeg: PAF. Ze gingen met z'n drieën eens kijken hoe de pro blemen op te lossen die de top clubs in de kleine competitie zoal tegenkomen... Feyenoord is natuurlijk nog altijd een grote club, ook financieel. De begroting (37,8 miljoen euro) blijft ver achter bij die van Ajax (65) en PSV (55), maar is nog altijd veel groter dan die van AZ en Heeren veen, clubs die niet aan de 25 mil joen euro komen. Van den Herik bleek in oktober be reid op te stappen als er mensen kwamen met een plan en veel geld. Even later werd hij gedwongen op te krassen, zonder dat er mensen waren met plannen en geld. Dat Feyenoord nu wellicht belache lijk wordt gemaakt door Heeren veen, is extra pijnlijk, omdat ook die club de grote man verloor. Rie- mer van der Velde, nog even langer bij Heerenveen dan Van den Herik bij Feyenoord, ging echter op de schouders bij zijn vertrek. Terwijl in Rotterdam spelers en staf falen door de stress, presteert in Heerenveen iedereen door een gebrek aan stress. Waarom wordt bijna niks meer vernomen van Jo nathan de Guzman, dat grote ta lent? Hoeveel voor hem zijn al ka pot gegaan? Feyenoord is als de re volutie die zijn eigen kinderen op vreet. De club overtreft momenteel wer kelijk alles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37