Schotanus begint vanaf nul ^21*1/11*11* Zweefvliegsport onbekend bij het grote publiek erg sterk Sjaak Zuidhof is beste visser «JSP ij af p JL 34 Dinsdag 17 april 2007 PZC Tweejarige doffer snelste bij vlucht vanuit Arras. door Fred Rabout OOSTBURC - De duiven van Oswald Haers uit Philippine open den het seizoen sterk. Bij de vlucht vanuit Arras (vitesse) was een tweejarige blauwe doffer van de 62-jarige liefhebber de snelste van Zeeland. Met maar liefst een snelheid van ruim 1302 meter per minuut be reikte hij het thuishok. Het was de enige die boven de 1300 meter per minuut kwam. Het is een duif die zich al meerdere keren liet zien. Hij pakte onder meer als jaarling de derde prijs in het rayon vanuit Orleans. Haers pakte niet alleen de snelste van Zeeland en de eerste in het sa menspel 4 (voorheen rayon 4) maar ook de vijfde in datzelfde sa menspel. Het is alweer vijf jaar geleden dat Haers de snelste van Zeeland had. Dat was destijds op een concours vanuit St. Quentin. Het openings concours vanuit Arras kende een vlot verloop. De 17.527 duiven wer den om 9.00 uur in Arras gelost en kwamen met een oost-noordoos- ten wind naar Zeeland. Middelburger komt brand in duivenhok te boven. door Fred Rabout middelburg - Voor Nicky Scho tanus begint het vliegseizoen dit jaar wat later. De 22-jarige Middel burgse duivenmelker moet na een brand in zijn duivenhok weer van de grond af aan beginnen en dat heeft tijd nodig. Het noodlot sloeg toe in de nacht van Oud en Nieuw. Schotanus was op dat moment werkzaam in een café en kreeg telefoon van zijn buurvrouw. Niet om de gebruikelij ke nieuwjaarswensen over te brengen, maar met de mededeling dat zijn duivenhok in brand stond. Bij aankomst zag hij dat twee brandweerwagens al met het na blussen bezig waren. Alles was in middels weg: de hok, de ren waar in hij op oudjaar de laatste schroef had gedraaid en de 37 duiven, waarmee hij met veel ambitie aan het seizoen 2007 zou beginnen. „Op dat moment kon ik niet den ken", vertelt Schotanus nu. „Ik moest van een afstandje toekijken, want ik mocht er niet bij. Alles was weg, hok en duiven, waaron der mijn geliefde 'schalie'. Het eer ste wat in me opkwam, was kap pen met de duivensport." Andere liefhebbers hoorden snel wat er gebeurd was en de bijval die Schotanus kreeg was overwel digend. Nu nog, drie maanden la ter, springen de tranen in de ogen als hij het vertelt. „De telefoon stond niet stil. Men spreekt wel eens over jaloezie en egoïsme in de duivensport. Ik heb het anders ervaren. Op 3 januari stonden hier zeven collegamelkers de zaak op te ruimen." Hij noemt de naam van Willy Hui- ge, een clubgenoot bij de Tele graaf. Ook die van Hans Daane, lid van zijn vroegere vereniging PV de Scheldevliegers, wordt genoemd. „Die mannen hebben een actie ontketend die zijn weerga niet kent. Later is daar Sjaak de De Middelburgse duivenmelker Nicky Schotanus (22) zag zijn duiventil met daarin 37 duiven in vlammen opgaan. Hij dacht aan stoppen, maar ging toch door. Kooning uit Lewedorp bij geko men. Die mannen hebben bon nen opgehaald (waarvoor men een jonge duif van de betrokken liefhebber krijgt), die in het Dorps huis van Lewedorp zijn verkocht. Er was netto 3500 euro over. Daar van heb ik 2000 euro gekregen, de rest is geschonken aan de jeugd commissie van de afdeling Zee land." Er staat bij Schotanus inmiddels een nieuw hok met vier comparti menten. Er vliegen 27 jonge dui ven rond. Het moeten er uiteinde lijk veertig worden. Het seizoen zal voor hem hierdoor pas in juni beginnen. „Ik begin vanaf nul, maar onder het nieuwe spul zitten kampioen- tjes", weet Schotanus. TERNEUZEN - Tijdens de tweede viswedstrijd voor het Zeeuws- Vlaams kampioenschap viel de vangst tegen. Dat had te maken met dood tij en de wind uit het oosten. De eerste prijs ging naar Sjaak Zuidhof Hij ving twee vissen en kwam aan 55 centimeter. De eer ste prijs was goed voor 500 euro. Het team van Kees Hamelink uit Biervliet won de ploegenwed- strijd. Daniel Verlinde pakte de eer ste plaats bij de jeugd met één vis van 30 centimeter. Sjaak Verhage deed goede zaken voor de stand in het Zeeuws- Vlaams kampioenschap. Hij staat momenteel bovenaan met 26 pun ten. De volgende wedstrijd is 2 juni in Ossenisse. Zweefvliegen blijft een ondergeschoven kindje in Nederlandse sport. door Kevin van Boxel GOES - De sport heeft de naam duur te zijn. Maar volgens Peter de Jong, voorzitter van Vliegclub Haamstede, hoeft zweefvliegen he lemaal niet zo prijzig te zijn. „Je kunt het zo duur maken als je zelf wilt. Zweefvliegen kun je al doen vanaf 600 euro per jaar. Dat is net zo duur als wanneer je naar een sportschool gaat." Er wordt in Nederland al jaren gevlogen met zweefvliegtuigen. „Iedereen in ons land weet dat zweefvliegen bestaat. Maar bijna niemand van diezelfde mensen weet inhoudelijk wat de sport om vat." Een zweefvliegtuig ziet eruit als elk gewoon vliegtuig. „Alleen zit er in een zweefvliegtuig geen motor, heeft het toestel langere vleugels en is de machine meer ge stroomlijnd dan een gewone vlieg machine." Een toestel kan opstijgen door middel van bijvoorbeeld een lier. Die trekt een kabel zo snel in, dat het vliegtuig als een vlieger de lucht in gaat. Het zweefvliegtuig kan ook door een ander toestel op gang worden gebracht. Het ene toestel helft het andere naar de goede hoogte, waarna ze van el kaar losgekoppeld worden. Er zijn verschillende soorten wed strijden die voor de zweefvliegers georganiseerd worden. „)e hebt hierbij verschillende vormen. Zo heb je bijvoorbeeld een drie- hoeksvlucht. Daarbij wordt vooraf een driehoek uitgezet. Het is daar bij de bedoeling om over de ver schillende punten te vliegen. Wie het snelst het traject aflegt, is de winnaar." De long vindt dat er onvoldoende aandacht is voor de sport. Maar hij denkt ook te weten waarom. „Het is geen interessante kijksport. Ie ziet de zweefvliegtuigen bij wed strijden alleen maar opstijgen en landen. In de tussenliggende vier uur zie je niks. Daar is natuurlijk geen fluit aan dan. Bij het EK en WK wordt er sinds kort gebruik ge maakt van een groot scherm waar op je de vliegers kunt volgen. Het zogenaamde GPS Tracking Sys teem. Maar voor kleinere vereni gingen is dit hulpmiddel niet te be talen." De voorzitter kan echter enorm ge nieten van zijn sport. „De beleving van de start geeft een enorme kick. Je kunt daarnaast onderweg genieten van de prachtige natuur. Bovendien is de sport in Neder land niet zo groot. Grote landen in deze sport zijn Frankrijk, Duits land en Australië. Door de klein schaligheid van de sport in ons land, is de kans op succes wel gro ter." De toekomst van de sport is vol gens De Jong niet zo rooskleurig. „Er zijn verschillende bedreigin gen. Eén daarvan is de luchtvaart- structutir. De gebieden waar je niet mag vliegen worden steeds groter. Ook willen ze misschien een transponderverplichting in gaan stellen. Maar we blijven vech ten voor de sport." UÊESEmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ DUIVENSPORT Arras. Samenspel 1: 1. H. van Damme (1280 m/m), 2. B. Thomaes, 3. C. Stan- daert, 4. A. Gernaert, 5. comb. Coppens/ Baert. Samenspel 2: 1 en 5. O. Haers (1302 m/m), 2. comb. Martens&Dtr, 3. gebr. Scheele, 4. comb, de Mul/ Vermeirs- sen. Samenspel 3: 1. L. Seghers (1286 m/m), 2. A. Rottier, 3. A. Mattens, 4. J. de Cock, 5. E. van Acker&Zn. Samenspel 4: 1. R. Clement (1278 m/m)2. S. van Eij- keren, 3. J. van Maldegem, 4. J. de Witte, 5. A. Geluk. Samenspel 5: 1. J. Dekker (1254 m/m), 2 en 3. M. van Iwaarden, 4. gebr. Clement, 5. K. Niemeijer. Samen spel 6: 1. P. de Wilde (1233 m/m), 2 en 4. G. v.d. Kamp, 3. D. de Wilde, 5. J. Moerland. Samenspel 7: 1 en 5. C. Schroevers (1283 m/m), 2. G. de Nooijer, 3. K. Kwekkeboom, 4. K. Minderhoud. AGENDA WANDELSPORT ZATERDAG 40e Zandmars in Middelburg. Afstan den: 5, 10, 15, 25 en 40 km. Start: 9.00-13.00 uur. Nicky Schotanus heeft weer een duivenhok. De 22-jarige Middelburger heeft inmiddels ook weer 27 jonge duiven, waarmee hij het nieuwe seizoen in kan gaan. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36