Driedelig project Wereldvrouwen Maria krijgt mantel vol symboliek IBi 32 Dinsdag 17 april 2007 pzc Wandkleed, dertig portretten en een 'doos om te delen' door Ali Pankow zierikzee - „Samen, geeft hoop en verbondenheid", zo verwoordde een vluchtelingenvrouw uit Soe dan haar gevoelens bij het maken een groot wandkleed van 2,20 bij 2,40 meter samen met dertig ande re vrouwen van circa vijftien ver schillende nationaliteiten. Wereld vrouwen, zo heet de groep die op initiatief van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee wekelijks bij elkaar komt om hun kwaliteiten te ontwikkelen en daarmee hun kansen te vergroten. Het wandkleed is onderdeel van een driedelig kunstproject, waar van de resultaten de komende we ken op diverse locaties in Zeeland te zien zullen zijn. De provincie stelde er 4.800 euro subsidie voor beschikbaar. De woorden van de Soedanese vrouw staan in gouden letters op het wandkleed genaaid. Verdere markeringen daarop zijn twee poorten en in het midden een gro te levensboom. Adviezen hiervoor kwamen van textielkunstenares De Wereldvrouwen komen wekelijks bijeen om hun kwaliteiten te ontwikkelen Rozemarijn van Dam. Het wand kleed is vanaf 19 april tot en met 24 mei te bezichtigen in boekhan del 't Spui in Vlissingen. De twee overige onderdelen van het project betreffen dertig portret ten van Zeeuwse Wereldvrouwen en de zogeheten Doos om re delen. Beide onderdelen zijn nauw met elkaar verbonden. Vakfotografe Sil via Wennekes uit Eindhoven heeft zich aangesloten bij de groep We reldvrouwen in Zierikzee en heeft vanuit haar professie ideeën geop perd hoe de vrouwen elkaar kon den fotograferen met haar vakca mera. Zij liet de vrouwen daarbij zelf bepalen hoe zij de ander wil den portretteren, maar schiep daar bij wel de passende achtergrond. De verrassende resultaten zijn in het kader van de Maand van de Vrijheid te bezichtigen in boekhan del De Drukkerij in Middelburg, eveneens van 19 april tot en met 24 mei. Het derde onderdeel van het kunstproject, de 'Doos om te de len', bevat dertig fotokaarten van de portretten met op de achterzij de korte interviews die de Wereld vrouwen met elkaar hebben hou den. Vragen als: 'Wie ben jij? Hoe ben je in Zeeland verzeild geraakt? Waar ben je geboren? Wat vind je belangrijk? Wat zijn je dromen?', worden daarin beantwoord. Ver der bevat de doos een boekje over de geschiedenis, de methodiek, leerpunten en ervaringen van het project Wereldvrouwen evenals fo to's van de diverse activiteiten, zo als zwemles en de cateringservice met recepten van de gerechten. Projectleidster Jessica Stein laat we ten dat er circa 150 exemplaren nu nog in de maak zijn en de 'Doos om te delen' op woensdag 9 mei gepresenteerd wordt in De Drukke rij in Middelburg en daar tevens te koop zal zijn. De Schouwse Wereldvrouwen heb ben anderhalf jaar gewerkt aan dit kunstproject. Na de presentaties van wandkleed en portretten in Vlissingen en Middelburg zal het volledige project in juni gepresen teerd worden in Zierikzee in de hal van het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland. Catfish geeft concert in jazzeetcafé Desafinadc middelburg - De Schouwse band Catfish treedt morgenavond op in jazzeetcafé Desafinado in Middel burg. De groep speelt cajun, zyde- co en tex-mex en bestaat uit Ma rien Hogerheijde (zang, gitaar, was bord), Wolfert Jumelet (accor deon), lohn Muis (drums, percus sie), André van der Schelde (bas, pedal steel), David Egter van Wis- sekerke (viool, mandoline, gitaar) en Gerrit Rentier (gitaar, zang). Aanvang: 21.00 uur. Prinses Irene opent Mondriaan-expositie den haag - Prinses Irene opent vrijdag 27 april de Mondriaan-ex positie Zeeuws licht in het Gemeen temuseum in Den Haag. Dat is vooral bijzonder omdat Irene, die al jaren geen lid meer is van het Koninklijk Huis, hoogstzelden pu blieke handelingen verricht. De tentoonstelling, die tot en met 5 augustus is te zien, belicht de wij ze waarop Mondriaan onder in vloed van de lichtval langs de Zeeuwse kust, het duinlandschap en de bossen de belangrijkste ont wikkeling in zijn carrière door maakte. Staatsbosbeheer brengt te gelijk het boek,Zeeuws licht uit. Janpeter Muilwijk maakte ontwerp voor beeld in Den Bosch. door Mary van Erp DEN BOSCH - Een rode mantel moest het worden. Statig en voor naam en Maria waardig. Want de oude schutsmantel die Zoete Lieve Vrouw - het Mariabeeld in de basi liek van Sint Ian in Den Bosch - op hoogtijdagen en tijdens de mei maand draagt, is na 100 jaar versle ten. Het ontwerp van de Middel burgse kunstenaar Janpeter Muil wijk sprak de Broederschap van Onze Lieve Vrouw het meest aan. Hij ontwierp als enige een dubbel- mantel. In het nieuwe kleed is de symboliek die hoort bij Onze Lie ve Vrouw, terug te vinden: de schutsmantel als een plek om on der weg te kruipen, om te ontko men aan het lijden. Om troost te vinden en kracht op te doen. Het traditionele rood van de bui tenmantel met daarin de doornen, de distelstruiken, het vuur en de stenen als symbool voor het leed van de wereld, verwerkte hij tot een sierlijk geheel met de doorn- takken als verbindingslijnen tus- sen de stenen. „Ik kon met rood eerst niet goed uit de voeten, maar dat wenste de Broederschap", zegt Muilwijk, die voor het eerst met textiel werkt. „Ik verbind de kleur rood in mijn werk altijd met leed en zocht daarom een manier waar op het niet te hard overkwam." Voor het eerst krijgt Maria een bin- nenmantel van zijde-damast. Op de lichte stof zijn mensen afge beeld die bij Maria beschutting zoeken. In het midden van het rug pand is de verrezen Christusfiguur afgebeeld. „Ik kom uit een traditio neel protestants gezin", verklaart Muilwijk. „Maria heeft daarin een 'Ik kon met rood eerst niet goed uit de voeten, omdat ik de kleur verbind met leed' ondergeschikte rol. Ze wordt ver eerd als de moeder van Christus, niet aanbeden zoals hier. Voor mij moest de Christusfiguur erbij." Het Noordbrabants Museum heeft een kleine expositie ingericht rond het ontwerp van de schutsmantel. Van 21 april tot eind mei zijn daar ook de ontwerpen van de andere kunstenaars te zien die een schets maakten. Beeld van Zoete Lieve Vrouw in Den Bosch. foto Gérard Damoiseaux Schouwse Wereldvrouwen leggen de laatste hand aan het wandkleed als onderdeel van een driedelig kunstproject. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34