Liever grazen dan maaien De laatste tijd rukken steeds meer zuidelijke planten en dieren op naar Zeeland. Dat wordt toegeschreven aan kli maatverandering. De befaam de Zeeuwse bloemdijken ne men daarop al sinds jaar en dag een voorschotje. Er groeien bijzondere planten, die hun thuisbasis in Zuid-Eu ropa hebben. Tenminste, als de dijken goed onderhou den worden en niet verruigd zijn. Staatsbosbeheer be steedt extra aandacht aan de bloemdijken op Tholen. weer een belangrijke voedselbron voor vogels. Voor onder meer de putter, vegetarisch aangelegd, zijn de zaadjes van de uitgebloeide kaardenbol een feestmaal. Boswachter Dirk Fluijt vertelt dat Staatsbosbeheer al langere tijd ge richt bezig is met Thoolse dijken. Er is een kap- en beplantingsplan. Kaprijpe populieren worden ver vangen door een breder assorti ment (onder meer essen, eiken, notenbomen). Ook is gekeken hoe de ontstaansgeschiedenis - steeds werden opgeslibde stukjes schor bedijkt - beter zichtbaar gemaakt kan worden. Stichting Landschaps beheer Zeeland onderzocht de stand van de vegetatie en beplan ting op de bloemdijken. Lang niet alle dijken op Tholen zijn overigens bloemdijken. Fluijt geeft aan dat Staatsbosbeheer onge veer 130 hectare (circa 130 strekken de kilometer) onder haar hoede heeft; daarvan mag zo'n 40 hecta re het etiket bloemdijk dragen. Dat zijn vooral dijken met zonnige zuidhellingen. Ze liggen verspreid over het hele eiland. Het goed onderhouden van de dij ken kost heel wat inspanning. Op de schuine hellingen is het niet makkelijk met machines werken. De kosten lopen daardoor flink op. Vandaar ook de inzet van de schapen (een kruising van het Drents heideschaap en Vlaams schaap). Die kosten weinig en doen hetzelfde werk als een machi ne. Bovendien is de aanwezigheid van een kudde voor passanten een 'aaibaar' iets. Fluijt is er blij mee. „We grazen liever dan we maaien." door Rinus Antonisse n navolging van de Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen krijgt Tholen ook een schaaps kudde die helpt bij het dijkbeheer. De dieren nemen een graasgebied van ongeveer 20 hectare onder hun hoede, vertelt districtshoofd Kees de Lange van Staatsbosbe heer Zeeland. Ze zijn vanaf deze week te zien op de dijken, vooral rond Oud-Vossemeer en als sluit stuk van hun route ook op het schor van Sint Annaland. De Lange is blij met de komst van de schapen, die voorlopig bij wijze van proef voor één jaar worden in gezet. „Eerst maar eens proberen", zegt hij. De dieren komen van een particuliere schaapherder. De Lan ge verwijst naar de ervaringen die elders in de provincie zijn opge daan. Die zijn positief. De dieren zorgen er keurig voor dat de stuk ken dijk waarop ze lopen, niet ver ruigen. Daardoor kunnen de bij zondere planten zich beter hand haven. Die groeien met name op de zuid hellingen, waarop het in de zomer aardig warm kan worden. Het gaat dan bijvoorbeeld om wilde marjo lein (oregano), aardaker, ruige an jer, agrimonie, ijzerhard en wollige distel. De planten staan er niet al leen maar mooi te zijn. Ze trekken veel insecten aan. Vlinders zoals oranje zandoogje en bruin blauw tje, bijen, zweefvliegen, kevers en sprinkhanen. Die beesten vormen PZC Dinsdag 17 april 2007 De schaapskudde in de Zak van Zuid-Beveland. Al jaren een vertrouwd beeld. Een Thoolse dijk; nu nog leeg, maar ook hier gaan schapen grazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33