Zeeland Politie kan zelfs met auto's oefenen op nieuwe schietbaan Zeebinnenschepen in Zeebrugge Dag van de waarheid De krant 10 weken voor €15,-! D IC i'L\j 2 Dinsdag 17 april 2007 PZC OS MARLEEN BLOMMAERT Was je eigenlijk tevreden?", vroeg de persoon aan de andere kant van de telefoon. Bijna had ik gehumd; „Mm, ja,., best wel." Maar opeens overviel mij het waarheidsvirus. „Nou, om je de waarheid te zeggen eigenlijk niet", antwoordde ik oprecht. Een moeizaam gesprek volgde en ondanks de hoge temperaturen werd het killer en killer. Er zijn van die vragen waarop slechts één antwoord mogelijk is. Ik noem er een paar: Hoe vind je dat het staat? Mooi he? Wat vind je van mijn nieuwe kleur? Ben je tevreden? Was het lek ker? Leuke hond, vind je niet? Liefkind he? Het enige dat u hoeft te doen is blij te kijken en instemmend knikken. Het is geen vraag, het is een oproep tot instemming. De waarheid werkt in zo'n geval als een rode peper tussen de aardbeien. „Wat!? Hoezo, waar om?!" In mijn geval is het genetisch, ik heb een defect leugen-gen. Mijn dochter heeft dat ook. Die is on langs bijna gelyncht tijdens de gymles, omdat ze het valsspe- len van haar eigen team luidkeels aan de grote klok hing. Voor mijn dochter, mijzelf en alle anderen die moeite hebben de waarheid voor zich te houden, wil ik vandaag uitroepen tot de Dag van de Waarheid. Eén dag per jaar geven we gewoon on gezouten antwoord op alle vragen. Dus als uw partner van avond vraagt: „Hoe was je dag?" De waarheid. Uw chef: „Hoe vind je de samenwerking/het nieuwe beleid?" De waarheid. Nieuwe vriend op de bank: „Gezellig hè?" De waarheid, niets dan de waarheid. Wat het opbrengt? Laat ik in de geest van deze bijdrage eerlijk zijn. Garantie op succes kan ik u niet geven, eeuwige vijanden kunt u er zelfs mee maken, maar één keer per jaar zou toch moeten kunnen? Nietwaar? 'De waarheid is soms als een rode peper tussen de aardbeien' COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputerLij vast abonnement met automatische betaling Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei peisoonsgeg evens. In het colofon Hefl u nadere informatie In het nieuwe oefencentrum van het Zeeuwse korps kunnen agenten al hun basisvaardigheden op peil houden. Commissaris van de koningin K. Peijs verricht vanmiddag de officiële opening. door Emile Calon In schildpadformatie lopen de vijf agenten van het aan houdingsteam richting de jongeman die zwaait met een stevige honkbalknuppel. De voorste twee gaan bijna schuil achter grote zwarte schilden. De achterste drie volgen, hand op het pistoolholster. Als ze vlak bij de honkballer zijn gaat alles plotseling heel snel. In een mum van tijd hebben de agen ten de man vast bij z'n armen en benen, leggen hem op de grond, boeien hem en voeren hem afin een snelle donkere auto. Een van de leden van dat aanhou dingsteam kijkt toe hoe zijn colle ga's voor de tweede keer die klus klaren op het nieuwe trainingscen trum van de Zeeuwse politie in Vlissingen-Oost. Hij is zeer tevre den met dat nieuwe centrum. Ein delijk hebben ze een goede plek om te oefenen. Tot voor kort moesten ze toch vooral veel improviseren. Oefenin gen met auto's vonden bijvoor beeld plaats op het terrein van een sloopbedrijf Nu hebben die agen ten daar aan de Finlandweg alles bij de hand. Een schietbaan, een sportzaal, een computerruimte en instructielokalen. Daarnaast staat er een vrijstaand huis waar ze kun nen oefenen op het binnenvallen van een woning. Het centrum is niet alleen bedoeld voor de twaalf mannen van het aanhoudingsteam. Alle 638 agen ten van het Zeeuwse korps die op straat actief zijn, oefenen er regel matig. Daar kunnen ze hun basis vaardigheden op peil houden. Maar daar leren ze bijvoorbeeld ook hoe ze een woning moeten doorzoeken. Niet binnenvallen en lukraak overal kasten opentrek ken, zoals in Amerikaanse tv-se- ries nog wel eens te zien is, maar systematisch kamer voor kamer af werken en alles noteren in een log boek. De schietbaan van het oefencen trum is indrukwekkend: 35 meter lang en 9 meter breed zodat daar zelfs met fietsen en auto's geoe fend kan worden. Op het moment van bezichtiging door de pers ligt de vloer van die schietbaan bezaaid met kogelhul zen. Tien agenten, afkomstig van alle onderdelen van het korps, oe fenen in het gebruik van het dienstpistool. De instructeur doet voor hoe ze al schietend langzaam en beheerst achteruit moeten lo pen. „Als de moonwalk van Mi- cheal Jackson. Eerst met de tenen de grond raken, daarna met de hiel." Vervolgens lopen vijf agen ten, al schietend op de borst van een roodbesnorde boef, geconcen treerd achteruit: bang, bang, bang, bang. In de sporthal van het complex is een tiental agenten bezig met het beademen van poppen. Ze leren hoe ze moeten reanimeren. „Rus tig, rustig", zegt een instructeur te gen een van hen die, zo op het oog, probeert het wereldrecord reanimatie te verbeteren. Terug in de kantine staan de man nen van het Zeeuwse aanhoudings team bij de koffieautomaat. Het ge sprek gaat even niet over het snel arresteren van een verdachte maar - mannen onder elkaar - over au to's. Trainen in het gebruik van het dienstpistool. Ook op reanimatie trainen de agenten. Vlaamse regering steunt alternatief voor slechte achterlandverbinding. door Wout Bareman zeebrugge - De groei van de Vlaamse kusthavens wordt ge remd door slechte achterlandver bindingen over water. Met name Zeebrugge heeft daarvan te lijden. De Vlaamse regering heeft nu mil joenen uitgetrokken voor de bouw van zogenoemde 'zeebinnensche pen', die geschikt zijn om via de Noordzee richting Westerschelde te varen. Inmiddels zijn daartoe overeen komsten afgesloten met twee Vlaamse rederijen. Die ontvangen beide 900.000 euro voor de (om)bouw van de schepen en als bijdrage in de eerste exploitatielas ten. De 'estuaire' schepen, die in de eerste plaats containers gaan vervoeren, komen begin volgend jaar in de vaart. Het is de bedoe ling dat ook nog afspraken worden gemaakt met een derde rederij. Vlaams minister van Openbare Werken Kris Peeters heeft in to taal 6,2 miljoen euro vrijgemaakt voor het project. Dankzij de vaart 'buitenom' worden de obstakels op de Brugse Ringvaart vermeden. Binnenschepen zorgen daar door de veelvuldige brugpassages voor grote overlast voor het wegverkeer De Vlaamse regering pompt mil- joenen in de bouw van 'zeebin nenschepen', die vanuit Zeebrug ge over de Noordzee richting Westerschelde kunnen varen. van en naar de stad. Volgens het kabinet van minister Peeters is het streven om binnen een paar jaar de vracht van minstens 9000 bin nenschepen, die nu nog hun weg zoeken via de Ringvaart, over te hevelen naar de zeebinnensche pen. Havenvoorzitter Joachim Coens is blij met de nieuwe achterlandver binding over zee. „Het is een pri ma oplossing voor met name het containervervoer, dat jaarlijks spec taculair stijgt." Vorig jaar groeide de containeroverslag in de haven met 16,5 procent naar 1,6 miljoen containers. Coens waarschuwt dat de inzet van de zeebinnenschepen niet alleenzaligmakend is. „Zowel de Ringvaart als het wegverkeer blijven knelpunten." Daarom blijft hij pleiten voor een nieuw kanaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2