Geld en werk van rijke kunstbezitters passie klimt, heeft meer succes PZC Dinsdag 17 april 2007 J 17 Dat topsport en bedrijfsleven uit stekend samengaan, ondervond ook bergklimmer Ronald Naar, toen hij alweer vijftien jaar gele den door Sara Lee werd benaderd een praatje te houden tijdens een internationale bijeenkomst in Ba den-Baden. Ondanks planken koorts verliep het debuut naar wens, mede dankzij de mooie beel den van besneeuwde bergtoppen en klimmers in actie die Naar de toehoorders liet zien. Inmiddels heeft hij al zo'n duizend lezingen voor bedrijven gehouden, en daar ook zelf veel van geleerd. In zijn pas verschenen boek Naar de top komen die opgedane ervaringen uitgebreid aan bod. Aan de hand van fragmenten uit eerdere reisver slagen over vaak heftige expedi ties, zoals ijzige poolreizen en zwa re bergbeklimmingen, trekt Naar parallellen tussen topsport en ma nagement. In heldere bewoordin gen behandelt hij onderwerpen als teambuilding, coaching en lei derschap. Rode draad in het fraai geïllustreer de boek zijn zeventien stellingen, waar elke ondernemer of manager zijn voordeel mee kan doen. Zo moet binnen een groep elk lid een eigen rol hebben, zodat ook ieder een zich betrokken en verantwoor delijk voelt. „Een trektocht maak je samen", stelt Ronald Naar. „Je verdeelt de lasten over de sleden en houdt rekening met elkanders capaciteiten en karakters." Een heel verschil overigens met berg- klimmen. Een bergklimmer im mers kan eventueel alleen doorsto ten naar de top, of tijdig afdalen. Daarnaast is spelen met de groeps grootte belangrijk, ondervond Ro nald Naar zeifin de praktijk: „Met twee man ben je erg flexibel, maar ook heel kwetsbaar. Met drie man gaat het nemen van beslissingen iets gemakkelijker en pas je samen nog net in een lichtgewicht tent. Met vier of vijf man moet je je 's nachts over twee koepeltenten verdelen, waardoor de onderlinge communicatie moeizamer ver loopt en kampen kunnen ont staan." Selecteer teamleden die iets kun nen waarin jij minder goed bent. „Vaak worden teams aangevuld met leden die min of meer hetzelf de karakter en dezelfde capacitei ten hebben. Het idee is dat er dan beter kan worden samengewerkt. Anderzijds is er de angst voor men sen met grotere competenties. Se lecteer je echter teamleden die complementair aan jou zijn, of in bepaalde vaardigheden beter, dan schep je pas een fundament voor betere teamprestaties. Wees even min bang grillige talenten in je team op te nemen. En geef top pers ruimte en steun", adviseert Naar. Met het bekende gezegd 'Never change a winning team' rekent Naar genadeloos af. „Onzin. Een succesvol team moet je juist op tijd veranderen, omdat het anders zelfvoldaan kan worden en op de automatische piloot gaat werken om succes te continueren." Wees voorts kritisch op jezelf en aanvaardt kritiek of volg een trai ning. Dat is namelijk het verschil tussen een subtopper en een top per: een subtopper wil altijd win nen, een topper wil zich steeds ver- Alleenstaande ouder met baantje uit bijstand Alleenstaande ouders met jonge kinderen kunnen straks al met een kleine baan uit de bijstand ko men. Dit kan met een toeslag van de belastingdienst, waardoor hun inkomen hoger is dan de bijstands uitkering. Voordat de wet ingaat, zal eerst dit jaar een experiment plaatsvinden in onder andere de gemeenten Den Haag, Utrecht, Apeldoorn en Dordrecht. Pas als de uitkomsten van het experiment bekend zijn, vindt besluitvorming plaats over invoering van de wet. De wet zou dan per januari 2009 in werking kunnen treden. Tevreden werknemer kan veel geld opleveren Volgens een voorzichtige schatting zou een organisatie met duizend medewerkers jaarlijks ruim één miljoen euro kunnen besparen als de werknemers gewoon tevreden zouden zijn. Dat zegt tenminste het adviesbureau Effectory, dat zich bezighoudt met medewer kers- en klantenonderzoeken. Uit cijfers van de Nationale Tevre denheidsindex van Effectory blijkt, dat de mate waarin werkne mers hun baan willen opzeggen, sterk samenhangt met de voldoe ning die zij in hun werk krijgen. Enquête helpt handje tegen autodiefstal De Stichting Aanpak Voertuigcri- minaliteit (AVc) is begonnen met een grootscheeps onderzoek naar autodiefstal en diefstal uit auto's. Het onderzoek bestaat uit een en quête waarin autobezitters hun mening kunnen geven over auto diefstal. Het AVc hoopt dat de on derzoeksresultaten een antwoord geven op de vraag hoe autodiefstal beter kan worden aangepakt. De enquête kan worden ingevuld op de website www.stopautodief- stal.nl. In oktober moeten de resul taten bekend zijn. beteren. Concentreer je daarbij op je sterke punten, dat geeft meer plezier in het werk en verhoogt de winstkansen. „En klim met passie naar de top. Want wat je met ple zier doet, heeft altijd een grotere kans van slagen." Naar de top is verkrijgbaar via www.ronaldnaar.ni en in aiie filialen van Bever Zwerfsport. Prijs 19,95 euro (exclusief verzendkosten), na 1 juni 24,95 euro. De Engelstalige edi tie Going for the Top kost 24,95 euro (exclusief verzendkosten). Meningen uitwisselen op internet populair Ongeveer de helft van de Neder landers gebruikt internet om erva ringen over producten, diensten of bedrijven uit wisselen. De onder werpen waarover van gedachten wordt gewisseld zijn onder meer tv-programma's en mobieltjes. Dit blijkt uit een onderzoek van het marktonderzoekbureau Ruigrok/NetPanel waaruit het marketingmagazine Emerce uitge breid citeert. Uit het onderzoek blijkt verder dat de meeste Neder landers bij voorkeur een positieve reactie op een product geven. Bert Bakker is financieel-econo- misch journalist en co-auteur van het boek Onschatbare waarde Over het kopen en verkopen van kunst en antiek. voor ander bezit gelden. Uit het in het begin van dit verhaal genoem de voorbeeld bleek al dat schenkin gen in natura soms voor hun fi nanciële tegenwaarde door de fis cus als betaling worden geaccep teerd. Ook als het om successie rechten gaat. Voorwaarde is wel dat het gaat om een echt belang rijk object. Verder moet het ont vangende museum op een lijst staan van erkende instellingen en bovendien moet het museum de schenking willen accepteren. An ders gaat de vlieger niet op. ok het schenken of na laten van kunst aan fa milie of vrienden wordt fiscaal mild be handeld. Niet omdat de schen- kings- en successietarieven lager zijn, maar doordat de waarde van kunst en antiek zeer terughou dend wordt getaxeerd. Omdat de waarde namelijk niet objectiefis vast te stellen, is de regel dat taxa ties ten behoeve van een nalaten schap altijd laag zijn. Dus als een iemand een schilderij nalaat dat voorafgaand aan een veiling een schatting van drieduizend tot vijf duizend euro zou krijgen, dan zal de waardering voor de successie rechten daar veilig onder blijven met bijvoorbeeld 2500 euro. Het hele verhaal heeft slechts één sneu kantje: net als dat voor de hy potheekrenteaftrek geldt, is het ook bij veel van de belastingvoor delen op kunstbezit zo dat die minder zijn naarmate iemands ka pitaal kleiner en zijn inkomen la ger is. Maar ja. ]e kunt niet alles hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17