Overleven in Dzerzjinsk 1 4 A v19 PZC Zaterdag 14 april 2007 - - KI Rookwalmen uit fabriekspijpen weerspiegelen in een zwaar vervuild meertje. De onder gaande zon versterkt het apo calyptische schrikbeeld dat zich achter een duintop openbaart. Omwo nenden-noemen dit donkerste plekje van Dzerzjinsk de Witte Zee, vanwege de dik ke chlorideglans. Michail Boebnov maant ons te vertrekken. Hij maakt zich zorgen. De auto zit vast in de modder en de laatste keer dat journalis ten hier waren, moesten ze mee naar het bureau voor een verhoor door de Russi sche geheime dienst, FSB. De penetrante geur is ondraaglijk. Kokhalzend verlaten we deze huiveringwekkende plek. Vernoemd naar Felix Dzerzjinski, de op richter van de geheime politie, was deze stad met zijn militair-chemische fabrieken ooit de trots van de Sovjet-Unie. Tegen woordig komt Dzerzjinsk vooral voor in milieurapporten, zoals van het Blacksmith Institute een half jaar geleden, als één van de tien vuilste steden ter wereld. Milieuac tivisten zetten het standbeeld van I)zeren Felix zelfs al eens een gasmasker op. Hoewel het merendeel van de chemische afval is opgeruimd, kent Dzerzjinsk nog al tijd tientallen plekken zoals de Witte Zee. Ze zijn kleiner maar niet minder vervuild. De grootste boosdoeners zijn volgens Boebnov de Kaprolaktam- en de Korunt- fabriek. „Beide hebben nieuwe eigenaren die zich liever niet met de erfenis van het verleden bezighouden. De stad kan het op ruimen niet betalen en ecologen hebben hun handen vol aan andere zaken." Boebnov protesteert bijvoorbeeld tegen een vuilnisbelt in zijn geboortedorp Gorba- tovka. Het is een borrelende, brandende hoop van 700 vierkante meter en meer dan twintig meter hoog. „Moskou heeft het Kremlin, onze voornaamste beziens waardigheid is een enorme afvalberg", grapt Boebnov. Zelf werkte Boebnov drie jaar in de contro lekamer van de militair-chemische fabriek Syntez, die het gevaarlijke aceton produ ceerde. Hij herinnert zich hoe bij ongeluk ken slechts één speciaal gasmasker beschik baar was, dat hij en zijn collega's om beur ten gebruikten. „Ik heb ontslag genomen, omdat ik me ziek voelde en bang was inva lide te worden. Nog steeds beginnen af en toe ineens mijn benen te trillen." Nog altijd stoten zo'n tien chemische fa brieken schadelijke stoffen uit. Voor de werknemers zeer risicovol. In het chemi sche walhalla Dzerzjinsk zouden gezond heidsproblemen als verharde aderen, aan tasting van het zenuwstelsel, geheugen- of coördinatieverlies, beroertes en hoor- en Het Russische Dzerzjinsk geldt als één van de tien vuilste ste den ter wereld. Gezondheids problemen als verharde ade ren, aantasting van het zenuw stelsel, geheugenverlies, beroer tes en hoor- en zicht- proble men zijn schering en inslag. „Ik ben bang invalide te wor den." door Remco Reiding foto's CPD zichtproblemen schering en inslag zijn. „We maken ons grote zorgen over onze ge zondheid, omdat niemand die systema tisch controleert", zegt Boebnov. „In de Sovjettijd bestond er gratis medische zorg. Nu zijn we aan ons lot overgelaten, alleen gelaten om te sterven." We rijden langs lekkende pijpleidingen, brandende bermen en oude fabrieken. Tot 1945 kwamen hier middelen als mosterd gas en lewisiet voor chemische wapens van de lopende band, tot 1990 bleef de stad verboden terrein voor buitenlanders. Grauwe dorpjes liggen langs de spoorbaan, waar honderden wagons wachten op de reis naar hun bestemming. Een ambulance baant zich hobbelend een weg door de kui len naar ziekenhuis nummer 2, de werk plek van Sergej Sjarnin. De hoofdarts herin nert zich het boemeltreintje waarmee hij vroeger reisde. „Door de rook was het zo mistig dat je de bordjes niet kon lezen. Je identificeerde de stations door de geur. Rook het naar paddestoelen, dan was je in Vorosjilovka. Chloor? Aha, Igoemnovo." Maar sinds de wilde jaren negentig is de si tuatie verbeterd, beweert Sjamin, de lokale specialist op het gebied van 'professionele ziektes'. „Laatst heb ik eindelijk weer eens met de trein gereisd en ik rook niets!" Misschien stond de wind verkeerd, sput tert Boebnov tegen, maar dokter Sjamin is niet te vermurwen. Hij verzet zich tegen het beeld van een spookstad vol doodgebo ren kinderen, vroegtijdig stervende volwas senen, ondanks een vermelding in het Gui- ness Book of Records als vuilste stad ter wereld. „We hebben hier geen mensen met twee hoofden." Volgens wetenschap pelijk onderzoek ligt de leeftijdsverwach ting van vrouwen in Dzerzjinsk rond de 65, voor mannen rond de 55 jaar. Sjamin noemt die schatting overdreven laag. En hoe zit het dan met de vele geboorteafwij kingen en de verschillende speciale scho len voor gehandicapte kinderen? „Begin jaren negentig heeft Dzerzjinsk de status van een ecologisch rampgebied aange vraagd. Toen ze onze statistieken van het aantal geboorteafwijkingen zagen, zeiden de experts: 'Wat zeuren jullie nou? Hoepel op en ga kinderen maken'." Artsen in Dzerzjinsk stellen slechts vijftig keer per jaar de diagnose 'arbeidsziekte'. Toch is dat slecht nieuws, vindt Sja min, want het is het topje van de ijsberg. Als blijkt dat iemand arbeidsongeschikt is, verliest hij zijn baan en krijgt hij hooguit een zeer karige WAO-uitkering. Dus laten velen zich niet onderzoeken. Dat betreurt Sjamin, want een vroegtijdige diagnose zou een groot deel van de ge zondheidsproblemen verhelpen. „Nu ko men ze vaak als het te laat is. Tsja, als je pik eraf valt, dan hoefje geen bronwater meer te drinken." Michail Boebnov bij het meer waarin de rook walmen van fabriekspijpen weerspiegelen. Het voordeel van de chemische industrie is dat Dzerzjinsk minder gevallen van 'so ciale ziekte' kent. In tegenstelling tot veel andere plaatsen in Rusland is er dankzij de fabrieken genoeg werk. Gevolg: minder ar moede en minder algemene ziektes. Het rapport van het Blacksmith Institute werkt daarom averechts, meent Sjamin. Na publicatie ging een gloednieuwe pvc-fa- briek aan Dzerzjinsk voorbij. „Dat had kun nen leiden tot meer banen, belastingin komsten en sociale infrastructuur én min der milieuvervuiling." Sjamin vermoedt een 'politiek spel'. „Er waren twee kandida ten, dan komt er ineens een ecologische aanval en verliezen wij de strijd. Dat kan geen toeval zijn." Een andere fabriek sloot bovendien zijn deuren. „Die fabriek voed de wel duizend monden." Zelfs Boebnov, met zijn gezondheidsproblemen en strijd tegen vervuiling, is niet blij met het rap port. Opkomen voor gezondheid en mi lieu was toch al zo moeilijk in Dzerzjinsk. „Wie aan de chemische industrie komt, raakt de ziel van de stad", zegt Boebnov. Meer dan eens kreeg hij als kroongetuige in een rechtszaak tegen de eigenaars van de vuilnisbelt bij zijn dorp 'bandieten' op bezoek. „Ze waarschuwden me en boden zwijggeld aan, eerst duizend, de laatste keer 100.000 dollar. Ik ben naar alle instan ties gestapt om dat te melden, maar ik werd daar bedreigd en de FSB liet weten dat ze al mijn stappen zullen volgen." De publicatie van het Blacksmith Institute brengt hem en andere activisten in een extra lastig parket, vermoedt Boebnov. „Doordat er oude, verkeerde statistieken zijn gebruikt, is er nu nog minder respect voor ecologen. Iederéén heeft dankzij dit rapport een bak stront over zich heen ge kregen." Y Rusland met drie vuile steden in wereldlijst Volgens de lijst van milieuorganisatie Blacksmith Institute haalden in 2006 liefst drie Russische steden de top tien. De tien smerigste steden waren (in alfabetische volgorde): Dalnegorsk en Roednaja Pristan (Rusland), Dzerzjinsk (Rusland), Haina (Dominicaanse Republiek), Kabwe (Zambia), La Oroya (Peru), Linfen (China), Mailuu-Suu (Kirgizië), Norilsk (Rusland), Ranipet (India) en Tsjernobyl (Oekraïne). r S? De sterk vervuilde bodem bij Dzerzjinsk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91