H' Vakantiewoning actfsim v17 PZC Zaterdag 14 april 2007 maken naar Zuid-Amerika en de rest van het Caraïbisch gebied - prachtige delen van de wereld. Vroeger was er een handicap: vliegen was duur, een ticket naar Curasao kostte 5000 gul den. Dat is totaal veranderd. Curasao, dat kan rozengeur en mane schijn zijn. Ik ben bereid daar het mij ne aan bij te dragen. Met een investe ring in de raffinaderij, met een nier- dialysekliniek, en op andere manie ren. Aan de westkant van het eiland heb ik geïnvesteerd in een proefkas van twee hectare waar groenten en fruit worden verbouwd. In de toekomst wil ik twintig hectare kassen laten aanleggen in de buurt van het vliegveld. Dan kunnen we ex porteren en worden we het West- land van het Caraïbisch gebied. Er ko men flink wat extra banen en de be volking krijgt de kans om gezonder te eten. De laatste jaren ontwikkelt Curasao zich in de goede richting. De Verenig de Staten hebben er weer een consu laat geopend, en in het kielzog daar van hebben Amerikaanse bedrijven geïnvesteerd. Het bedrijf Bechtel heeft het vliegveld opgeknapt, dat er keurig uitziet. De farmaceutische in dustrie van Israël wil Curasao gebrui ken als doorvoerhaven van produc ten naar Zuid-Amerika. De prachtige landhuizen uit de acht tiende eeuw worden opgeknapt. De hele oude stad van Willemstad is door de Unesco uitgeroepen tot We relderfgoed. Als Nederland de schuld van Curasao overneemt, komt er ook voor het ministerie van Justitie geld vrij, bijvoorbeeld om iets te doen aan de politie. Die hebben nog geen tele foons, bij wijze van spreken. De 'war on drugs' is te winnen en daarna zullen de investeringen toene men. De deuren van de toekomst zul len wijd openzwaaien. Als Curasao het wil." 1 Xe oe begint u aan de vakantie? Deur in het slot en wegwezen? Hier in Brazilië niet. Als het 'werkreces' in zicht komt, stijgen kommernis en irritatie over de te nemen voorzorgsmaatregelen. Want graag tref je bij thuiskomst nog alles aan. De huizen in onze wijk kun je met recht goedbeveiligde burchten noemen: metershoge muren met schrikdraad, deu ren en ramen voorzien van dik traliewerk en dubbele sloten. Maar het werkt lang niet altijd preventief. Ooit kwamen wij thuis van een weekeindje weg. Bleek dat het huis naast ons was leeggehaald. Inbre kers hadden de airco uit de muur ge licht en zich toegang verschaft door het ontstane gat. Met een verhuiswa gen waren alle computers van het ta- I leninstituut weggevoerd. Niemand f had er iets van gemerkt. Sindsdien zijn we op ons qui-vive. Als we voor langere tijd weggaan, past iemand op ons huis of brengen wij de buren 'in stelling'. Ze rapen kranten en reclamefolders op, die op het oprijpad gegooid worden, legen STANDPLAATS het postbusje en zijn extra attent op geluid van ijzerzagen en breekijzers, door Zo vertrokken wij ook de laatste keer Frans Lindenkamp met vakantie. Maar ditmaal lieten de voorzorgsmaatregelen het op een an der vlak afweten. Koud van huis duikt er op de snelweg een auto ach ter mij op met hevig knipperende koplampen. Zou er iets met de auto zijn? Of is het een bekende van mijn vrouw, die naast mij een tukje doet? Toch maar stoppen op de vlucht strook. Ik durf het risico aan. De auto stopt namelijk op grote afstand. „Sorry, sor ry." De man, die naast het portier is ko men staan, is een goedverzorgde dertiger. Tranen staan hem in de ogen. „Wat fijn dat er nog behulpzame mensen bestaan." Hij heeft onze auto verward met die van zijn schoonvader. Maar aan het nummer bord heeft hij opgemerkt, dat we uit dezelf de stad komen. „Wat een mazzel." Hij blijkt ons eerder gezien te hebben. „Mijn dochtertje zit namelijk ook op de Alecrim. Net als jullie dochter. Kennen jullie Marce- la?" Dan komt zijn verhaal. Hij is met de familie in drie auto's onderweg naar het strand. Waarom hij ons tot stoppen heeft gemaand? „Mijn vrouw heeft een lekke band en de tassen met de portemonnees liggen bij schoonvader in de auto. Hij is doorgereden." Of wij hem geld kunnen le nen? „Niet veel (omgerekend vijftig euro). Ik kom het na de vakantie langsbrengen. Of zal ik het storten?" „Doe dat maar", ant woordt mijn door de slaap versufte vrouw die prompt naam, telefoon- en bankreke ningnummer opschrijft en overhandigt. „Duizendmaal dank. Jullie zijn goede men sen." In de overtuiging dat wij een goede daad verricht hebben, vervolgen wij onze reis. Maar toch begint het te 'gisten' in ons hoofd. Wat een toeval, hè, dat zijn dochter op school zit bij de onze? Maar wacht eens: zou hij dat verzonnen hebben? Op de achterruit van onze auto zit immers een sticker van Alecrim. Een telefoontje helpt ons uit de droom: er bestaat geen Marcela op de Alecrim. Paniek. „De smeri ge oplichter heeft ons telefoonnummer en kan zo achter ons adres komen." Wat nu? Terug naar huis en daar vakantie vieren? Of onze werkster vragen om op het huis te passen? Na wikken en wegen wordt het de laatste optie. Resumerend: Anna heeft een week bij ons gelogeerd. Dankzij haar trof fen wij bij thuiskomst alles bij het oude aan. Vijfmaal was ze door vreemden ge beld. Vijfmaal werd de hoorn zonder een woord op de haak gelegd. Ja, ze was bang geweest, maar het was wel de vakantie van haar leven. Ook voor man, kinderen en kleinkinderen. Haar 'krottenwoning' is even omgeruild geweest voor een 'paleis'. Jacob Gelt Dekker: „De 'war on drugs' is gen toenemen." schatrijk eiland en kun je de bevol king een toekomst bieden. Naast het toerisme en de olieraffina derij is er een andere grote economi sche kurk waar de Cura^aose maat schappij op kan drijven: het eiland heeft een enorm vermogen aan inter- netkabel via de Atlantische Oceaan. Vandaar dat allerlei callcenters via Cu rasao werken. Van die kabel wordt te winnen en daarna zullen de investerin- foto Duco de Vries tussen de 10 en 20 procent gebruikt, dus is er nog een groot potentieel. Er zitten op het ogenblik zo'n driedui zend Nederlandse pensionados op het eiland. Dat kunnen er aanzienlijk meer worden. De meesten zitten in nu Spanje, eigenlijk is Curasao in dit opzicht nog niet echt ontdekt. Als je je op het eiland vestigt, heb je de ideale springplank om reizen te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89