'Curasao kan rozengeur en maneschijn worden' 'E v16 I Zaterdag 14 april 2007 PZC Met de verkoop van zijn zaken vergaarde Jacob Gelt Dekker (58) een fortuin. Zo kon hij de afgelopen tien jaar op Curasao zijn plannen verwezenlijken. Hij kocht huizen in de historische wijk van Willemstad en maakte er een hotel van. Hij stichtte een slavernijmuseum en zette een nierdialysekliniek op. „Het kan op Curasao rozengeur en maneschijn worden." De Eilandsraadverkiezingen van 20 april zijn cruciaal. door Jos Versteegen r is geen twijfel over dat Curasao bij het ko ninkrijk wil blijven, dat is de mening van 92 pro cent van de bevolking. Nu is de vraag: hoe wil je dat inkle den? Tot hoe ver wil je dat de autono mie van het eiland gaat? Het bestuurs college van Curasao heeft gezegd: we willen veel autonomie, meer dan een gemeente normaal gesproken heeft. Het pakket van de Slotverklaring - dat is een overeenkomst tussen Ne derland en de Antillen - is duidelijk: Nederland neemt de Antilliaanse na tionale schuld van 2,4 miljard euro over en krijgt daardoor een grotere vinger in de pap bij de rechtshandha ving en het regelen van de overheids financiën. Nu blijft er te weinig geld over voor scholen en verkeerslichten en veiligheid, en noem maar op. Daar om is het daar zo'n rotzooi. Voor Nederland is die schuldsanering peanuts, terwijl het voor zo'n kleine gemeenschap als Curasao een soort strop om de nek is. Waarom is men daar dan tegen die sanering? Men ziet spoken. Ik zag laatst een verkiezings bord waarop stond: 'Als wij het geld van Nederland aannemen, dan raken onze tienermeisjes toch nog in ver wachting'. Dan denk je: wat heeft dat nou met elkaar te maken? Niks dus. Men haalt er allerlei onzin bij, allerlei negatieve elementen in de maatschappij, en die zijn de schuld van Nederland. Een an der spook is de gedachte: als we de schuldsanering accepteren, gaan straks alle goede baantjes naar Neder landers toe. Het sentiment op Curasao wordt ge voed door de handlangers van de co caïnehandel, die op sleutelposities in de politiek zitten. Of je het leuk vindt of niet, de cocaïnehandel is 30 pro cent van het nationaal inkomen. Een geordende maatschappij waar kinde ren naar school gaan en een diploma krijgen, daar hebben ze niets aan. Kin deren gebruiken ze liever als slechtbe- taalde drugskoeriers, volgestopt met bolletjes. Ie reinste slavernij. Onderschat de drugsjongens niet. Met hun miljardenomzet hebben ze enorm veel kapitaal. Ben Komproe, minister van Justitie, is gearresteerd wegens vrouwenhandel, want hij zorgde voor valse verblijfsvergunnin gen voor hoeren uit de Dominicaanse Republiek, die om de zoveel tijd met tassen vol cocaïne naar huis gingen. Jammer da.t het niet tot een rechts zaak is gekomen, want meneer zat in de gevangenis en ging dood. Chavez, de president van Venezuela, heeft de grote veeboerderijen in zijn land genationaliseerd en opgedeeld in kleine kavels. Die hebben maar één cash erop: cocaïne. De productie is bijna vertienvoudigd en door de massale aanvoer is de prijs natuurlijk gezakt. Curasao ligt vlak voor de kust van Ve nezuela, dat kan niet mooier: een ide aal doorvoerstation. De drugsbazen wassen hun geld wit via de offshore en via de containerhaven van Willem stad. Je kunt je voorstellen hoe dat gaat. Je bent een drugsbaas en je koopt een container met - zeg maar - onderbroeken, waar je een volkomen irreële prijs van honderdduizend dol lar voor betaalt. Die container hou je drie maanden vast en dan stuur je hem terug naar de man van wie je hem hebt gekocht Hij heeft een terugnamegarantieprijs van bijvoorbeeld zestigduizend dol lar. Dan heb je dus zestigduizend dol lar witgewassen en de man in de ha ven heeft veertigduizend verdiend. Intussen is een aantal mensen gearres teerd. Dat betekent dat zo'n contai ner met onderbroeken niet meer wordt teruggenomen en de drugsba zen hun geld niet meer terugkrijgen. Zij hebben wraak genomen: in de cember en januari hebben ze tiental len overslagbedrijven laten platbran den. De 'war on drugs' is daar iedere dag aan de gang. Je kunt wel een negatief oordeel heb ben over de drugshandel, maar zo eenvoudig ligt het niet. De consumen ten zijn wij hier, in Nederland en in Europa. Als wij die rotzooi niet sno ven, zou er geen markt zijn. Als straks uit de verkiezingsuitslag blijkt dat men niet instemt met het Slotakkoord, dan drijft het eiland de verkeerde kant op, dan is het inpak ken en wegwezen. Een ramp. Veel te weinig geld voor de bevolking en veel te veel vrijheid voor de drugsba zen. Sint Maarten vindt de nieuwe rege ling prima en is al bezig met de imple mentering. De drie kleine eilanden, Saba, Sint-Eustatius en Bonaire, vin den de regeling niet ver genoeg gaan en willen Nederlandse gemeenten worden. Dat gaat volgend jaar gebeu ren. Alleen dat ene drugsstation voor de kust van Venezuela, dat ligt dwars. Mocht de coalitie die vóór de Slotver klaring is, de verkiezingen winnen, dan krijg je een omwenteling op Cu rasao vanwege de statusrechterlijke verandering. Er komt vertrouwen. Er komen investeringen voor hotels. Er kunnen duizenden nieuwe banen ko- Ook in de olieraffinaderij van Curasao kan worden geïnvesteerd. Zelf heb ik drie jaar geleden bij de Antilliaanse overheid, die eigenaar is, een voorstel gedaan om een miljard dollar te investeren. Nu wordt er se rieus over een deal gedacht - mis schien niet met mij, maar dat maakt me niet uit, als het maar gebeurt. De raffinaderij is verhuurd en het ei land ontvangt 18 miljoen dollar huur per jaar. Een lachertje. Na de renova tie kunnen ze 250 miljoen dollar per jaar krijgen. Dan heb je weer een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 88