v15 PZC Zaterdag 14 april 2007 voerd waardoor ze - volgens een snelle reken som van Frentrop - minder dan een procent van hun vermogen in Nederlandse aandelen stoppen, aldus Frentrop. Waarom zitten hedgefondsen wel met grote belangen in Stork en Nederlandse pensioen fondsen niet, vraagt hij zich af Dat soort in vesteerders heeft niks met Nederland en zal sneller geneigd zijn winst te laten prevaleren boven nationale belangen, meent hij. Ook Aad Jacobs, oud-bestuursvoorzitter van ING, waarschuwde vorig jaar voor de filialise- ring van Nederland. Straks zit er geen Neder lands bedrijf meer in de AEX-index en blijft er van Nederlandse bedrijven weinig meer over dan filialen na een overname door een buitenlandse partij, zo voorspelde hij. Engelen is het oneens. „Het idee is dat Neder landse aandeelhouders voor nationale loyali teit zorgen, zelfs als dat botst met economi sche rationaliteit. Dat betwijfel ik in toene mende mate." Ook zet hij vraagtekens bij het Nederlandse gehalte van de grote bedrijven, die vooral groter groeiden door overnames in het buitenland. „Kijk naar de grote beursge noteerde bedrijven. Het meren deel van hun omzet en de winst worden buiten Nederland be haald. Ook het personeel zit voor het grootste deel buiten Nederland. Dus waar gaat het dan eigenlijk om? Presti ge, imago, reputatie? Het is een boterzacht verhaal." Het draait niet om loyaliteit, zegt Fren trop. „Ze hoeven er niet in te investe ren als het geen goede belegging zou zijn, maar nu komt Neder land er wel heel bekaaid af. Het is geen garantie dat hoofdkan toren blijven als je Neder landse aandelen koopt. Maar je moet ze niet uit achteloosheid laten weg glippen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87