Nederland in de miljard dollar 1 0,4l ié miljard dollar v14 Zaterdag 14 april 2007 PZC Over private equity en hedgefondsen Private equity fondsen zijn bedrijven die meestal delen van niet-beursgenoteerde be drijven opkopen; ze beleg gen in het eigen vermogen (aandelen oftwel de equity) van deze particuliere (priva te) bedrijven. Hun uiteindelij ke doel is de meerderheid in het bedrijf te krijgen. Als ze eenmaal de zeggenschap hebben, proberen ze door het aanpassen van de strate gie en de leiding de winstge vendheid of de waarde van het bedrijf te verbeteren. Na een aantal jaren verkopen ze het bedrijf door met forse winst. De laatste jaren kopen de private equity fondsen ook (delen van) beursgeno teerde bedrijven op. Het be treffende bedrijf wordt ver volgens van de beurs ge haald. Voorbeelden daarvan zijn VNU en Vendex KBB. Hedgefondsen werken op een andere manier. Ze zijn niet uit op een meerderheids belang, maar richten zich puur op het verkrijgen van grote sommen geld voor een kleine groep zeer vermogen de beleggers. Omdat ze wer ken met een besloten groep beleggers is het toezicht op deze fondsen beperkt. Daar door is hun strategie zeer on doorzichtig. De term 'hedge' betekent afdekken van risi co's; door gebruik te maken van allerlei financieringstech nieken worden de koersrisi- co's tot een minimum be perkt. Hedgefondsen gaan vaak agressief te werk: ze ne men een klein aandeel in een bedrijf en voeren dan de druk op om delen te verko pen of het beleid aan te pas sen. Ze zoeken daarvoor vaak steun bij andere (meer derheids) aandeelhouders. Bedrijven als Stork, Ahold en ABN Amro worden gecon fronteerd met hedgefondsen die willen dat de onderne mingen worden opgesplitst om de prestaties te verbete ren. De Hema wordt te koop ge zet. Het oranjegevoel ont luikt. Zal ook deze winkel ten prooi vallen aan buiten landse investeerders? We willen een Nederlandse en eerlijke Hema, toetert de Schone Kleren Kampagne. Alsof de Hollandsche Eenheidsprijzen Maat schappij Amsterdam tachtig jaar na zijn op richting nog door en door Hollands is. Niets is minder waar. De Hema mag nog steeds rookworsten en Jip-en-Janneke-snoepgoed verkopen, de ABN Amro wordt misschien Brits. KLM is al een tijdje Frans en vastgoedbedrijf Rodamco lijkt dat ook snel te gaan worden. Corus is net Indiaas geworden. Nedlloyd is Deens, en Marktplaats.nl is Amerikaans. Hoe Nederlands is ons bedrijfsleven nog? door Ans Bouwmans illustraties Ruud Willems eigenaren die achter verkoper Maxeda schuilgaan, zijn vier opkoopfondsen, waar van er maar liefst drie uit het buitenland komen. KKR is Amerikaans, Cinven en Permira komen uit Groot-Brittannië. Al leen Alpinvest, een investeringsvehikel van de pensioenfondsen ABP en PGGM, is Nederlands. Ahold zou geïnteresseerd zijn in de Hema. Hoe oer-Hollands is het Zaanse kruide- niersbedrijf eigenlijk zelf nog? Niet bijzon der. De onderneming haalt driekwart van haar omzet uit de VS, heeft een Zweed als topman en slechts 8,2 procent van haar aandelen was in februari van dit jaar nog in Nederlandse handen, tien procentpunt minder dan vorig jaar. Ook bij ABN Amro rukken de buitenland se investeerders hard op. Was vorig jaar nog 35 procent van de aandelen in Neder landse handen, nu heeft de bank zijn Ne derlandse aandeelhouders niet eens meer gerangschikt in een aparte groep. Zo'n 15 procent van de aandelen bevindt zich in de Benelux. Voorzover bekend, moet daar bij aangetekend worden. Bedrijven ken nen nu eenmaal niet al hun aandeelhou ders. „Het aandeel van buitenlands kapitaal in Nederland is hoog, internationaal gezien", zegt Ewald Engelen, financieel geograaf. Op zijn kamer in de Universiteit van Am sterdam haalt de wetenschapper een dik rapport tevoorschijn van de FESE, de Fede ratie van Europese Effectenbeurzen. Kijk maar eens naar dit staatje, gebaart hij. Nederland prijkt bijna aan kop, net onder Hongarije. Het buitenlandse bezit van in Nederland genoteerde en verhandelde aan delen was in 2005 volgens cijfers van de FESE 69 procent. „We zitten op de grootste berg geld in de wereld en we investeren het niet in ons ei gen bedrijfsleven. Dat is heel gek", zegt Paul Frentrop, directeur van Deminor Ne derland, adviesbureau voor aandeelhou ders. „We hadden zeker op het niveau van Zwitserland (37,9 procent) moeten zitten." De trend is duidelijk. Buitenlandse inves teerders hebben zich gestort op Nederland se bedrijven. In 2004 waren er nog 333 overnames van Nederlandse ondernemin gen door buitenlandse kopers, vorig jaar liep dat aantal op tot 441, aldus Mark Wes- sels van Bureau van Dijk Electronic Publis- hing. Eind 2006 waren 25.764 bedrijven in bui tenlandse handen, zo heeft hij uitgezocht. De tien grootste institutionele beleggers in Nederland 28,6 The Capital Group Companies Inc. (VS) Brands Investment Partners, LP (VS) Franklin Resources Inc. (VS) Daimler-Chrysler (Duitsland) Mr Lakshmi Mittal (India) Allianz SE (Duitsland) Fidelity Investments (VS) L'Arche Holding (Zwitserland) Sogeade Gerance (Frankrijk) Nederlandse kroonjuwelen zijn en wor den ontmanteld. VNU (Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven) is opgesplitst en het overblijfsel heet nu The Nielsen Company. DSM deed zijn petrochemische tak over aan het Saudi-Arabische Sabic. Ak- zo Nobel verkoopt Organon aan een Ame rikaanse pillendraaier. De vijfentwintig meest verhandelde bedrij ven aan de Amsterdamse beurs - verenigd in de AEX-index - zijn voor een steeds gro ter deel internationale conglomeraten die maar een beperkte binding hebben met Nederland. Topman Patrick Cescau van Unilever moet overkomen uit Londen voor bestuursvergaderingen, sinds er in 2005 een einde is gekomen aan het Neder lands-Britse co-leiderschap van de onder neming. Of neem AEX-nieuwkomer Arcelor-Mit- tal. Mittal heeft zijn hoofdkantoor in Rot terdam, maar wordt feitelijk bestuurd van uit Londen door zijn Indiase grootaandeel houder Lakshmi Mittal. Het hoofdkantoor van het fusiebedrijf moet in Luxemburg komen, waardoor de band met Nederland nog marginaler wordt. w JP Morgan Chase Co (VS) e hebben zelfs geen eigen beurs meer. Eerst werd het beursbedrijf Frans en vori ge week werd de fusie - overname mag je ook zeggen - van Euro- next met de New York Stock Exchange be zegeld. „De vraag is: hoe erg is dat?", zegt Engelen. Nederland heeft altijd al een kleine, open en internationale economie gehad. Mobili teit van mensen en kapitaal, daarmee wordt traditiegetrouw geld verdiend in dit land. Frankrijk en Duitsland hebben van oudsher een veel nationalistischer en be- schermender opstelling tegenover hun ei gen industrie. Toch zie je ook in ons land door de opkomst van zogenaamde opkoop fondsen (private equity) en activistische hedgefondsen het blijf-met-je-handen-af- van-onze-bedrijven-gevoel ontstaan. De Angelsaksische hedgefondsen Centaurus en Paulson worden gezien als indringers, omdat ze de leiding van het Nederlandse Stork in de wielen rijden. Bij het Britse fonds TCI en ABN Amro is het van hetzelf de laken een pak. De politiek maakte Nederland aantrekke lijk voor buitenlandse investeerders en schrikt zich vervolgens rot van het resul taat, zegt Engelen. Nu lijken de dijken weer omhoog te moeten om het land te be schermen tegen de roofridders van buiten, een ontwikkeling die aansluit bij de maat schappelijk trend onze cultuur te willen be hoeden voor uitheemse invloeden. Frentrop ziet dat anders. Nederlandse insti tutionele beleggers hebben te weinig acht geslagen op het belang de eigen werkgele genheid, kennis en zeggenschap veilig te stellen. Dat rekent hij met name de Neder landse pensioenfondsen aan. Grote buitenlandse investeerders, zoals de Capital Group uit de VS, hebben miljarden gestoken in allerlei AEX-bedrijven. Neder landse pensioenfondsen hebben te gemak zuchtig een gespreid beleggingsbeleid ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86