Vale gieren vallen dood van de honger v13 PZC Zaterdag 14 april 2007 In 2000 waren er nog een slordige tweehonderd Muladares. Vaste plek ken in de omgeving van dorpen, waar de veehouders hun dode bees ten neer konden leggen. De gieren ruimden ze op. Deze voerplaatsen zijn alle maal gesloten. De gevolgen zijn rampzalig. Kees Woutersen is woedend. Hij woont in Huesca, schreef boeken over flora en fauna in de Pyreneeën, en runt een reisorganisa tie gespecialiseerd in natuurtrips. „In de Riglos, onderdeel van de Aragonese Pyreneeën, broedden vijfjaar geleden 92 paar vale gieren, die 58 jongen grootbrach ten. Dit jaar doen slechts 40 paar een broedpoging, zonder succes. Ze zijn te zwak om eieren te leggen. Een andere broedkolonie, bij Guara, telde in 1999 nog 89 broedparen met 75 grootgebrachte jon gen. Dit voorjaar telde ik 15 broedparen, zonder jongen." Gieren zijn de favoriete vogels van Wou tersen. „Weet je dat ze honderden kilome ters per dag afkunnen leggen om aan voedsel te komen, en dat ze een kadaver in luttele minuten tot op het bot kaal vreten? Het zijn koloniebroeders. Dat maakt ze voor mij extra interessant. In Nederland was ik gespecialiseerd in meeuwen, even eens koloniebroeders." Woutersen schreef een boek over meeu wen die in Alkmaar op daken gingen broe den na de komst van vossen naar de dui nen. Samen met de boeren in Aragon knokt Woutersen nu voor heropening van de Muladares. „Dankzij die voerplekken kwamen de boeren op een goedkope wijze van hun dode vee af, met name schapen. Die voerplekken zijn vaak eeuwenoud. Op het platteland had vrijwel ieder dorp er eentje." De gieren waren verzekerd van voldoende voedsel. Hoe anders is de situatie nu. Wou tersen verhaalt over door honger verzwakte vale gieren, die niet eens meer kunnen vlie gen. Die zich eenvoudig la ten vangen. Ze worden in vogelopvangcentra opge lapt. De vogels na het reva lideren weer loslaten, heeft op dit moment ech ter geen zin, gelet op de voedselschaarste. De voor de gieren fatale Aragonese wet is een uit vloeisel van aangescherpte Europese regelgeving inzake het voorkomen van besmette lijke veeziekten. Zonder enige vorm van inspraak of overleg met natuurorganisaties en de boeren zijn de Brusselse directie ven in Aragon vertaald in een re gionale wet, die volgens Wouter sen veel strenger is dan noodzake lijk. „Het had best anders gekund. Europa laat daar ruimte voor. In dat geval moet 4 procent van de kadavers die naar Muladares gaan, getest worden op besmettelijke veeziekten. Worden die niet aangetroffen, dan kunnen de voer plaatsen gewoon open blijven. Voor die aanpak is bijvoorbeeld gekozen in een an dere Spaanse regio, Rioja." De deur voor de voerplaatsen is door Brussel bewust op een kier gelaten, omdat de meeste aaseten- de roofvogels in Europa ernstig worden be dreigd. Naast vale gieren gaat het onder an dere om aasgieren, lammergieren, rode en zwarte wouw. Brussel steekt miljoenen eu ro's in programma's voor bescherming en herintroductie van deze roofvogels. Over de besluitvorming in de Pyrenee- Ze vallen dood van de rotsrichels waar ze op broeden. Als ze nog broeden. Jongen worden niet meer grootgebracht. Het gaat slecht met de circa 20.000 vale gieren in de Spaanse Pyreneeën. Ze verhongeren. De oorzaak is een wet in de autonome regio Aragon, die het boeren verbiedt kadavers in het veld achter te laten als voedsel voor de gieren. door Bert de Jong foto CPD ën-regio velt Woutersen een hard oordeel. Er is in 2005 een bedrijf opgericht voor het ophalen en verwerken van dood vee. Die firma heeft een monopolie. Boeren mogen alleen met dat bedrijf zaken doen. „Ze kunnen zich tegen de ophaal- en ver werkingskosten verzekeren voor 18 euro per schaap per jaar. In Aragon levert dat 40 miljoen euro premiegeld per jaar op. Ik vrees dat een flink deel in de zakken van de politieke elite verdwijnt." - "t TS oeren zijn mordicus tegen de wet, ze vrezen scherpe verhoging van de premies. Toch durven ze geen kada vers meer in het land te laten liggen. „Er is veldpolitie die streng controleert. Hangt er ergens een wolk uitgehongerde gieren bo ven het land, dan weten de agenten dat er beneden een kadaver ligt. De boer krijgt een rechtszaak aan de broek", aldus Woutersen. Hongerige gieren storten zich de laatste tijd wanhopig op nog le vend vee. „Er zijn inmiddels honderden schapen gedood. Er gaat geen week voorbij zonder aanvallen." „Bij één boer stortte een groep vale gieren zich bij de boerderij op een nageboorte van een schaap. De schaapskudde be vond zich in een door hekken om geven kraal, de dieren raakten he vig in de stress. Gieren zijn met een vleu gelspanwijdte van 2,5 meter ook impone rende vogels. In de kraal kwamen door de paniek in één keer 300 schapen om het le ven. Ze drukten elkaar dood." De gierënmisère komt op een moment dat het deze vogels juist weer beter ging in Spanje. Van de Europese vale gieren leeft 80 procent op het Iberisch schier eiland. Aragon fungeert als bolwerk voor deze aaseters. Ze spelen als op ruimers een essentiële rol in de na tuur en genieten volledige bescher ming. Aasetende roofvogels zaten in Spanje heel lang in het verdomhoekje. Zo legden Spaanse boeren tot ver in de jaren zeventig van de vorige eeuw massaal aas uit, besprenkeld met het zeer giftige strych nine. Niet om gieren te doden, het ging in de eerste plaats om wolven uit te roeien. Gieren aten er ook van en stierven. Hoe wel minder dan voorheen wordt er nog steeds giftig aas uitgelegd. Nu is dat gericht op het doden van vossen en verwilderde honden, maar weer met gieren als onbe doelde slachtoffers. Een kwart eeuw geleden waren er nog slechts enkele duizenden gieren over. Be scherming en vermindering van de gif praktijken leidden tot een op merkelijk herstel. De Spaanse populatie vale gieren werd recent op 22.000 broedparen geschat. Woutersen weet zich in de strijd voor heropening van de Muladares gesteund door een aantal Spaan se natuurbeschermers, en door de bergboe- ren en hun schaapskuddes. Hoe nu verder? Woutersen: „Onze strate gie is gericht op Brussel. Daar moet de op lossing vandaan komen. Het kan toch niet zo zijn dat de EU de regionale overheid in de Pyreneeën ongemoeid laat als hun na tuurbescherming gefrustreerd wordt?" Vale gieren op een ver dorde boom. In de Spaanse Pyreneeën ver hongeren de aaseters bij gebrek aan kadavers in de vrije natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85