De ontdekkingsreis van Niek Knol Zaterdag 14 april 2007 PZC Op het dak van zijn fourwheeldrive staat een grijs kistje. Fysiotherapie, staat er in zwarte letters voorzichtig op geschilderd. Maar ook: coaching aan zee. En verder: hardlopen, meditatie en: dromen....duruen....doen. Het kistje is het uithangbord van Niek Knol. door Koen de Vries foto Mechteid Jansen Bijna een leven lang houdt de 58-jarige inwoner van Dishoek zich bezig met het menselijk lichaam. Aanvankelijk dacht hij na over sportblessures. Met het groeien der jaren boeit de menselijke geest hem meer. Knol probeert zich daar om, naast het werken in zijn praktijk voor fysiotherapie, te vestigen als personal trainer/coach. Lopen was en is de rode draad in alles. „Mijn leven bestaat uit sport en spiritualiteit, oftewel lichaam en geest. Ze zijn steeds meer naast elkaar komen te staan." Op tafel liggen wel twintig boeken. Niek Knol heeft ze even snel uit de kast gehaald omdat ze iets over zijn evolutie zeggen. Over de spiritualiteit van het lopen, Op weg naar de energetische mens, Inspannings- en sportfysiologie, Running within, Hardlopen zonder blessures, Mediteren aan de Noordzee, Biologie van de overtuiging, Pelgrimage en niet te vergeten Jonathan Livingston Zee meeuw. Een kleine veertig jaar geleden werd Rot terdammer Niek Knol met een simpele handtekening in Zeeland geplant. Hij wil de als sportinstructeur zijn militaire dienst plicht in Utrecht vervullen maar iets of ie mand vond hem in Middelburg beter op zijn plaats. Knol schoot hier wortel en ging nooit meer weg. Hij maakte naam in de sport, als trainer van atleten. Irma Heeren werd twee keer wereldkampioen duatlon. Sebastiën Schletterer en Danielle van Cads- and werden Nederlands jeugdkampioen 800 meter. Niels en Floris Jan Koole en Mi- quel van Tongeren zijn groot geworden door de gedrevenheid van Knol. Willy de Nooijer werd bij de veteranen wereldkam pioen duatlon en Karin Bastian Neder lands crosskampioen bij de jeugd. Ook was Knol fysiotherapeut bij verschillende sport clubs, onder meer de voetbalclubs Middel burg en de profs van VCV Zeeland. Zijn praktijk voor fysiotherapie in een voormalig gymnastiekgebouw in Koude- kerke groeit nog steeds. Een verbouwing staat voor de deur. Straks moeten zeker zes fysiotherapeuten werkzaam zijn voor revalidatie-, sport- en bewegingsproblema- tiek. Desondanks wil Knol zijn activiteiten voor een deel verplaatsen naar de verbouwde paardenstal achter zijn huis, bij de duinen van Dishoek. Waar die tafel vol boeken ook staat. Vele gaan even door zijn han den, maar die dikke pil met de titel Pelgri mage, fascinerende fotoreportages, krijgt een apart plekje. Fascinerend inderdaad, al die foto's van hindoe-pelgrims op bedevaart naar Varanasi, van Tibetaanse boeddhisten met eeuwige gebedsmolens in Llhasa, van joden aan de klaagmuur in Jeruzalem en van allerlei andere godsdienstige rituelen waar ook ter wereld. Knol kan er uren naar kijken maar draait er zijn hand niet voor om verre bedevaartplaatsen ook daad werkelijk te bekijken. Zijn reizen maken uiteenlopende gevoelens in hem los. Ge voelens van ontzag maar ook van beper king. Knol gebruikt de cirkel van de zon als me tafoor voor godsdienst. „Stel de zon heeft 360 stralen en elke straal stelt een geloof voor. Ik kan niet snappen dat aanhangers van bijvoorbeeld straal 161 denken dat al leen zij gelijk hebben. Dat alleen zij de zon vertegenwoordigen. Dat ze het beter we ten dan bijvoorbeeld de mensen die in straal 322 geloven of in straal 18." Het gaat hem dan ook niet om al die 360 stralen, het gaat hem om de kern, het mid delpunt waaruit alles ontstaat. Om datge ne wat mensen gemeenschappelijk heb ben. Hij noemt dit het OER. De verschil len tussen de geloven kunnen groot zijn, maar ze hebben ook een overeenkomst. Dat is de overtuiging. Die geeft kracht, zo veel zelfs dat een geloof bergen kan verzet ten. „Tegen cliënten met een chronisch ge brek aan energie zeg ik wel eens: 'Je kunt beter een ideaal hebben in plaats van vita minepreparaten! Geloof in jezelf, geloof dat je iets kan'!" Knol is net terug uit de oerwou den van Oeganda waar hij op jungletocht naar chimpansees en gorilla's ging. Eerder was hij in Kalimantan (Maleisië) op zoek naar neusapen en orang-oetangs. Het waren oer-ervaringen. „Vandaar ook mijn fascinatie voor wandelen en hardlo pen. Je komt bij je oorspronkelijkheid uit, bij dat wat er is. Ik denk dat daarom het lo pen van de Zeeuwse Kustmarathon zo'n succes is. Die geeft door zijn rijkdom aan natuur een intensere beleving dan bij ande re marathons." „Een groot deel van mijn gedrevenheid komt voort uit mijn jeugd", zegt Knol. Hij komt uit een zwaar gereformeerd gezin uit Rotterdam. Het geloof van zijn ouders riep veel vragen op en gaf weinig antwoorden. Daarom droomde hij vaak weg in boeken als De scheepsjongens van Bontekoe. En hij stortte zich met zijn hele ziel en zalig heid op voetbal. Door veel te lezen en te sporten ontworstelde hij zich langzaam aan het geloof dat het zijne niet was. „Ons kerkblad heette De schaapskooi. Daar hoor de ik dus niet in. Als je uit het geloof weg gaat, kom je in een grote leegte. Dat was moeilijk. Er kwam een grote angst over me. Later heb ik gezien dat angst voor een groot deel de wereld regeert. Heel veel mensen zijn bang! Bang om alleen te zijn, bang om ziek te worden, bang om afgewe zen te worden. Als er grote angst is en als je denkt dat er niets meer is, wat heeft het leven dan nog voor zin? Voor mij was dit besef het startmoment van mijn verdere ontwikkeling. Het bewuste begin van een ontdekkingsreis." Die reis brengt Knol langs allerlei overtui gingen en inzichten. Naast vele sportieve opleidingen deed hij cursussen NLP (Neu- ro Linguïstisch Programmeren), transper soonlijk counselen, enneagram en coachen. Knol versleet honderden boeken uit het besef dat in iedere overtuiging wel een waarheid schuilt. Er zijn ook beperkin gen. „Mensen boren vaak hun eigen krach ten niet aan", zegt Knol. „Ze geven het weg aan een leger hulpverleners." De hersenen bestaan uit een linker- en een rechterhelft en uit een jong en een oud (=oer)gedeelte. Globaal kun je zeggen dat aan de ene kant je verstand, je analytisch vermogen zit en aan de andere kant je gevoel en emo tie. Als het goed is, werken die twee sa men. Ze vormen een eenheid. Dan ben je vrij goed in balans. Als je dan ook nog goed geaard bent, maak je een perfecte ver binding tussen lichaam en geest. Hier komt weer de heilzame werking van het lopen om de hoek kijken. Te voet naar Ro me of Santiago de Compostella kan men sen helpen. Of de Zeeuwse Kustmarathon! Knol: „Probleem is dat veel mensen in on ze prestatiemaatschappij niet of nauwe lijks meer loskomen uit de verstandelijke hersenhelft terwijl ze het geloof, de kracht, de mogelijkheden van de gevoels- en emo tiehelft niet aanspreken." Hij denkt dat at leten beter presteren als ze in balans zijn, als ze plezier, vertrouwen en kracht uitstra len. „Maar ja, we geven het tegenwoordig lie ver weg aan een hartslagmeter, die moet bepalen hoe en wat wij presteren. De gro te drive komt toch echt uit de rechterher- senhelft. Een voorbeeld: In de sport zie je dat verliefde mensen topprestaties leveren. Verliefdheid werkt in dit voorbeeld als een soort placebo, maar het werkt wel." Toppunt van fout gedrag bij het hardlopen is volgens Knol het fenomeen business- loop. „Er worden tegenwoordig loopjes/trainingen georganiseerd door ban ken, waar je al joggend kunt netwerken. Dat moet je nu net niet doen. Je komt niet meer tot ontspanning, je blijft in je analyti sche helft zitten. Lopen is er juist voor om uit die helft te komen. De setting is dus he lemaal verkeerd. Maar ja, de commercie denkt overal te moeten toeslaan." 'Wat zit er toch in dat kistje?', vragen veel mensen wanneer ze Knol bij zijn auto zien. „Niets", is dan het antwoord. Waarna hij zich vaak corrigeert „Nee, eigenlijk al les." In dat kistje op die Landrover Defen der zit Knols geestelijke bagage. Zijn hele hebben en houen. Dat kistje is er niet voor niets, maar de Defender ook niet. Hij ziet er bijna net zo uit als het eerste model van r948, hetzelfde bouwjaar als dat van Niek Knol. Het is een oer-achtige object, net als Knol zelf „Hij komt uit een tijd waarin ik me ondanks de vooruitgang vaak beter thuisvoelde", zegt hij. „Ik heb niks met hartslagmeters en stappentellers. Ik heb ook niks met voedingsupplementen en fit ness-industrie, waarvan ze zeggen dat het goed voor je is. De markt voor welzijn en geluk wordt steeds groter. Het is echter de vraag of je daar moet shoppen. Word eens stil en luister naar wat diep in jezelf zit. laag je eigen dromen na, ga naar je eigen oer.... Dan ga je vanzelf bewegen en ge zond eten. Niet omdat dat opgelegd wordt, maar omdat je het zelf graag wil." „Ik wil met die oerauto de wereld rond. Naar Azië (Peking) en naar Afrika (Kaap stad). Het zal nog wel een paar jaar duren voor het zo ver is. Eerst ga ik mijn fysiothe- rapiepraktijk verbouwen en uitbreiden tot een loop- en outdoorcentrum. Dat houdt me nog tegen. Maar als dat eenmaal staat en goed functioneert, ben ik weg." Niek Knol Geboren: 6 augustus 1948 te Rotterdam Woonplaats: Dishoek Opleiding: Gereformeerd lyceum (4 jaar), di verse opleidingen op het gebied van lichaam en geest. Burgerlijke staat: gescheiden. Vader van één zoon (Lennard) en twee dochters (Esther en Christine). Inmiddels ook opa. Werk: fysiotherapeut en persona! trainer Hobby's: (hard)lopen, zijn hond, zijn werk, rei zen. 'Je kunt beter een ideaal hebben dan vitaminepreparaten! Geloof in jezelf Geloof datje iets kan.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76