v3 PZC Zaterdag 14 april 2007 Ook theater Mondragon in Zierik- zee is publiek bezit. Maar weder om is dat geen garantie geweest voor daadkrachtige maatregelen. Alles aan het pand brokkelt en verpulvert. Anderhal ve eeuw oud, en met woorden smeer je geen voegen dicht. Geef ons nog twee jaar, zegt de gemeente. Misschien iets meer. Dan is er weer leven achter de gevel. Zelfs hogere machten moeten soms mach teloos toezien. In Rilland is de lege Neder lands-Hervormde Bathsewegkerk (1928) al jarenlang een steen des aanstoots. On danks een actiegroep, ondanks goede be doelingen van vele betrokken partijen. Mi lieuwetgeving verhinderde de bouw van appartementen. Nu is het volgens een woordvoerder van de gemeente zelfs zeer de vraag of de toren overeind kan blijven. Vlasfabriek Sint Andries in Koewacht, gebouwd rond 1930, nu rijp voor de sloop. alweer zo'n tien tot vijftien jaar vragen op te roepen. Het werd in 1961 in gebruik ge nomen, maar moest de klandizie naar gro tere, beter uitgeruste stations laten gaan. Met enige regelmaat duiken er plannen op voor nieuwe bestemmingen. Een drive-in bloemenzaak is een laatste, inmiddels ver vlogen toekomstwens. Geen plannen op het moment, laat de gemeente weten. De particuliere eigenaar heeft al helemaal geen zin om nog een woord vuil te maken aan het verlaten tankstationnetje. Een enkele keer kan een overheid zich niet verschuilen achter een weigerachtige parti culiere bezitter. Bij Tholen kocht de ge meente twee jaar geleden de Deehoeve aan, met de bedoeling om de grond aan te bieden aan boeren die elders voor woning bouw moeten wijken. Huis (1962-1963) en schuur staan sindsdien te verkommeren. De gemeente geeft geen commentaar. De oude bakkeet op het terrein is een en al blad geworden. Geef de tijd de tijd, het schuurtje lijkt een statement. boerderijen, kerken, molens. Maar ook als er krachten worden gebundeld, kunnen er meestal weinig potten worden gebroken. Waar het om draait, zegt Toon Biesbroeck in Hulst, is de functionaliteit. „Je moet niet restaureren om in stand te houden. Je moet restaureren met een doel. In Baude- loo in Hulst zit nu de Zeeuwse muziek school. Dat is een voorbeeld." De andere mogelijkheid is het verval te ac cepteren. In Zeeland, vertelt consulent Aad de Klerk van de provinciale cultureel erfgoedstichting, hebben we één ruïne: een restant van een middeleeuwse kerk in een particuliere tuin in Buttinge. De kapel van Hoogelande tussen Middelburg en Big- gekerke was ook lange tijd een bouwval. Er zijn nog altijd mensen die de ruïne mooier vonden dan de opgeknapte kapel. Theater Mondragon in Zierikzee wacht op een nieuwe bestemming. foto Dirk-Jan Gjeltema In de rondgang langs mooi en minder mooi, maar in alle gevallen opvallend ver val, is de machteloosheid een constante. Soms is er berusting, vaker is er onbegrip en verzet. Stichtingen zijn er in alle soor ten en maten. Voor industriegebouwen, Het tankstationnetje aan de Guido Gezellestraat in Terneuzen werd in 1961 gebouwd en staat inmiddels al ruim tien jaar leeg. foto Ronald den Dekker foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75