Scholen in Goes halen lesuren niet PZCI29 Gemeente Kapelle gaat zorgen voor betere huisvesting seizoenarbeiders agrarische sector :VE 45 42 en 43 Van de kaart Dwars door de kerk f Weekendagenda met de Canadese sopraan Barbara Hannigan Grote verschillen in gemeentelijke lasten voor ondernemers Zaterdag 14 april 2007 Tip? redgoes@pzc.nl Proefwerkweken en introductiedagen wijken voor meer les. door Rob Paardekam GOES - Middelbare scholen in Goes moeten alle zeilen bijzetten om te komen aan het verplichte aantal lesuren dat door het Rijk wordt opgelegd. „Het gaat nu om kwantiteit, terwijl het over kwali teit zou moeten gaan", treurt rec tor A. Wevers van het Goese Ly ceum. Wevers geeft toe dat zijn school de leerlingen niet altijd het verplichte aantal uren biedt. Voor scholieren in de onderbouw is de landelijke norm 1040 klokuren per jaar. De voorexamenklassen dienen dui zend uur les te krijgen, terwijl de norm voor examenleerlingen op zevenhonderd uur ligt. Volgens Wevers zit het Goese Ly ceum meestal niet ver onder het verplichte aantal lesuren, maar het ministerie is heel erg streng. Pas nog kregen alle scholen in Neder land - want het probleem bestaat overal - een brief van de minister waarin nog eens met nadruk ge steld wordt dat de norm heilig is. „En dat terwijl hij bijna niet haal baar is", aldus Wevers. „Je moet werkelijk alle lesdagen die je hebt van vroeg tot laat laat vol plannen met lessen om het aantal uren te halen." Ook collega A. Vogel van het Calvijn College is niet te spre ken over de harde normen van het Rijk. Leerlingen moeten volgens hem hele dagen in het klaslokaal worden gezet, en voor andere za- Net als elders in het land komen scholen in Goes nauwelijks aan hun verplichte aantal lesuren. 2e vinden dat het Rijk kwantiteit on terecht boven kwaliteit stelt. ken is haast geen tijd meer. „We hadden twee O's", zegt hij. „Oplei den en opvoeden. Daar is er nu één bijgekomen: opbergen." Om aan het verplichte aantal les uren te komen, vinden de rapport vergaderingen van de leraren op het Calvijn nu meestal in de avonduren plaats, zodat overdag les kan worden gegeven. Dat geeft extra druk voor de Ieraren. Ook de kennismakingsdag voor nieuwe leerlingen, om de school te leren kennen, schiet er in de toekomst bij in. „Ze moeten meteen voluit aan de bak." Volgens Vogel gaat het met ingang van het volgend schooljaar in alle vestigingen van het Calvijn Colle ge lukken om de uren te halen, maar blij is hij helemaal niet. De harde eisen van het Rijk doen de kwaliteit van het onderwijs naar zijn mening helemaal geen goed. Op het Goese Lyceum worden de proefwerkweken - waarin leerlin gen enkel toetsen maakten - afge schaft om meer lesuren te kunnen geven. De proefwerken worden nu over het hele schooljaar verspreid. De situatie op het Willibrord Col lege is niet anders. Ook daar wordt het aantal verplichte uren voor de onderbouw niet gehaald. Volgens rector J. Brand overweegt ook zijn school om vergaderingen naar de avonduren te verplaatsen en intro ductiedagen voor nieuwe leerlin gen te schrappen om meteen met lessen te beginnen. Brand vindt dat de landelijke regel geving te ver doorschiet. „Steeds meer mensen gaan dat gelukkig zien, want ook koepelorganisaties en bonden dringen nu aan op een ander beleid", zegt hij. „We had den onze hoop gevestigd op het nieuwe kabinet, maar de nieuwe minister is net zo eigenwijs als zijn voorganger." door Willem van Dam KAPELLE - De gemeente Kapelle wil misstanden rond de huisves ting van seizoenarbeiders in de agrarische sector tegengaan. Het ge meentebestuur gaat de mogelijkhe den verruimen om seizoenwerkers op en rond het boerenbedrijf on derdak te bieden. Daaraan worden wel strenge eisen gesteld. Binnen de gemeentegrenzen van Kapelle werken naar schatting en kele honderden seizoenarbeiders. Volgens wethouder G. Burger (CDA, ruimtelijke ordening) en be leidsmedewerker A. Maas van de afdeling volkshuisvesting is nauwe lijks na te gaan om welke aantal len het precies gaat. Het betreft vooral Polen. Ze werken met na me in de fruitteelt of bij kassenbe- drijven. De huisvesting leverde vaak problemen op. Vaak moesten seizoenwerkers genoegen nemen met een hokje in de boomgaard, een plekje op de hooizolder of een hoekje in een schuur. Dat leidde - niet alleen in Kapelle, maar ook in andere gemeenten - soms tot wan toestanden. Vorig jaar nog werd in Kapelle een fruitteler betrapt die op een zoldertje met slechts één vluchtweg twintig slaapplaatsen had ingericht. Beleidsmedewerker Maas: „le moet er niet aan denken wat er gebeurt als daar brand uit breekt." Om dergelijke misstanden zoveel mogelijk te voorkomen, werd een paar jaar geleden in enke le gemeenten (waaronder Kapelle) de 'agrarische camping' geïntrodu ceerd. In de praktijk komt het er op neer dat boeren en fruittelers maximaal tien weken per jaar rondom het bedrijf een aantal cara vans mogen plaatsen om er sei zoenwerkers in onder te brengen. Dankzij die regeling, zegt wethou der Burger van Kapelle, zijn veel problemen opgelost. De gemeente Kapelle gaat nu nog een stap ver der. Dat gebeurt mede op verzoek van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie. Via een nieuw bestem mingsplan voor het buitengebied wil de gemeente agrarische bedrij ven in staat stellen om hun sei zoenwerkers ook in loodsen of schuren onderdak te geven. Daar aan worden voorwaarden verbon den, met name op het gebied van hygiëne en (brand)veiligheid. Maandagavond 23 april (19.30 uur, gemeentehuis) houdt de gemeen te een informatiebijeenkomst over het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied en de huisvestingsmoge lijkheden voor seizoenarbeiders. ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl De oudste collega op het Terneu- zense kantoor kan niet zoveel meer hebben. De jaren beginnen te tellen, het gezeur neemt met de minuut toe en als de tempera tuur dan ook nog eens tot zomer se hoogte stijgt... dan wil het niet meer zo vlotten met onze vijfti ger. Neem gistermiddag, toen hij zich ontzettend stoorde aan bijge luiden. De Terneuzenaar griste de televisieafstandsbediening van zijn bureau, zodat met een paar drukjes het geluid zou afne men. Maar het hielp niet. Na een paar keer venijnig drukken richt te hij dan toch op de televisie in plaats van op de computer. Officiële ingebruikname van de glazen deuren is vrijdag 20 april, vanaf 19.45 uur met orgelspel door Kees van Eersel en zang door leerlingen van de Zeeuwse Muziek school. Initiatiefnemers zijn de stichtingen Grote of Ma ria Magdalenakerk en Stichtlicht. foto Ronald den Dekker GOES - De Grote of Maria Magdalenakerk in Goes heeft glazen deuren gekregen. Zo ontstaat, als de buitendeu ren open zijn, een mooi doorkijkje van de Korte Kerk straat naar de Kreukelmarkt. Vroeger was het normaal door te kerk te lopen en zo de kortste route te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69