Opvang voor gehandicapt kind Kapelle regelt huisvesting voor seizoenarbeiders beter regelen Palladio bin Axelse boerenbruiloft trekt bekijks Oliekotje Veere opgeknapt makelaar M2Makelaars.nl Kunsteducatie Walcheren heeft geldzorgen Middelburgse vrouwen geplaagd door tasjesrover n9 uit SPZC Zaterdag 14 april 2007 33 Stichting Lentekind opent dagcentrum in Oostkapelle. door SeJma Osman OOSTKAPELLE - Een verse fruithap tussendoor, een dagelijkse wande ling door het bos en de dag begin nen met Japanse ontspanningsoefe ningen. Als moeder van een meer voudig gehandicapt kind weet Sas- kia van der Weel uit Middelburg als geen ander wat heilzaam is. Kortgeleden opende ze in Oostka pelle het dagcentrum Lentekind. In vakantiehuis de Boemerang van Arduin vangt ze elke donderdag sa men met verpleegkundigen Ellie Schuitema en Didi van Loon en een aantal vrijwilligers kinderen op die - net als haar eigen dochter Nonna - zijn geboren met een meervoudig complexe handicap. „Ieder kind heeft behoefte aan ont wikkeling, hoe klein die soms ook is", is de filosofie van Saskia. „Bij ons is het al heel wat als een kind plotseling op zijn zij kan draaien. Vergelijk het maar met een kind van vier dat opeens kan fietsen. Zo'n prestatie geeft een gevoel van eigenwaarde." De Stichting Lentekind hoopt zich te onderscheiden door een zeer persoonlijke benadering. Er is één begeleider per kind. Maar ook claimt het dagcentrum de Zeeuw se primeur van de saito-ritmiek. Voor de achtjarige Nonna is de Ja panse stimuleringstechniek niets nieuws meer. Rustig laat ze zich op de klanken van Scïwapje, schaap je, heb je witte wol, wiegen door El lie Schuitema. „Het ritmisch schud den maakt stijve spieren los en zorgt ervoor dat kinderen zich be wust worden van hun hele lijfje", legt Saskia ondertussen uit. Lente kind wil uitgroeien tot een cen trum waar vijf dagen per week, maximaal zes kinderen kunnen worden opgevangen. De kosten voor plaatsing kunnen worden be- Op 28 april verzorgt de Stichting Lentekind een workshop saito-rit- miek op een bijeenkomst van de BOSK in Goes (15.00 uur, hotel Terminus). taald uit het persoonsgebonden budget. Van der Weel liep al jaren rond met het idee om een eigen dagcentrum te starten. „Je hebt in Zeeland geen plek waar zo'n inten sief programma kan plaatsvinden, met ï-op-i begeleiding en mede werkers die lijfelijk met je kind be zig zijn. Ik weet zeker dat ouders dat voor hun kinderen willen." Voor elk kind wordt een ontwikke lingsplan gemaakt. Minstens zo be langrijk is gezonde voeding en een dagelijks ommetje door de buiten lucht, vindt Van der Weel. „We gaan naar het bos of de duinen. Je ziet die hoofdjes omhoog gaan als ze naar de bladeren kijken of de wind in "hun gezicht voelen. Daar genieten ze echt enorm van." VEERE - Het 'oliekotje' aan de Veer- se haven krijgt binnenkort een op knapbeurt van de gemeente. De jachtclub, die het kotje ge bruikt als werkplaats, meldde on langs lekken in de dakgoot. Daar door is het houtwerk onder het dak aan het rotten. Ook het voeg werk is aan een opknapbeurt toe. Veere-kenner J. Wisse: „De naam oliekotje stamt uit de jaren '20, toen de visserij motorboten ging gebruiken. Het pand is als opslag plaats gebruikt door oliehandel aars die olie aan vissers verkoch ten." De oorsprong van het oliekot je ligt echter in 1569, toen het een wachthuisje was van de marine. VLISSINCEN - De Stichting Kunst educatie Walcheren ontkomt er waarschijnlijk niet aan om docen ten te ontslaan. De organisatie zit in financiële problemen omdat de gemeente Vlissingen de subsidie aan de organisatie zeer fors heeft gekort. Directeur D. Ie Due van de stich ting weet nog niet wat precies de gevolgen zijn van die korting. Vol gens haar moet ze mogelijk het aanbod van cursussen met dertig procent verminderen. Als dat in derdaad nodig is, betekent dat vol gens haar ook minder werk voor tal van docenten. Ze gaat in ieder geval veel strenger letten op het deelnemersaantal. „Bekijken of het minimumaantal wel heeft ingeschreven", aldus Le Due. In het recente verleden lette ze daar niet al te streng op. Nu haar organisatie echter zo krap bij kas zit, ontkomt ze daar echter niet aan. En dat betekent volgens haar dat een aantal docenten geen werk zal hebben. MIDDELBURG - Opnieuw is in Mid delburg een oudere vrouw be roofd van haar tas. De zeventigjarige vrouw liep don derdag rond 19.20 uur over de Kui perspoort ter hoogte van het speel- tuintje, toen ze van achteren werd benaderd door een man die plotse ling haar schoudertas afpakte en wegrende. Volgens de politie gaat het om een een lange, slanke man. Hij droeg een donkere broek en donker trainingsjack met capu chon. Eerder op de avond werd een 74-jarige Vlissingse op de Groenmarkt in Middelburg van haar tasje beroofd. Ook vorige week donderdag onderging een 59-jarige Middelburgse dit lot. Op 28 maart raakte een 70-jarige vrouw gewond bij een tasjesroof AXEL - Ella (in kruiwagen) en Jaspert Bakker (ernaast) uit Axel kregen gisteren van vrienden een grote boeren bruiloft aangeboden, ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk. Het hele gezelschap maakte, gestoken in zelf gemaakte Axelse boerenkleding, vanaf de Axelse molen een wandeling door het centrum en trok daarbij veel be kijks. Maar eerst werd onder de molen het Zeeuws-Vlaamse volkslied gezongen. foto Peter Nicolai Strenge eisen aan onderdak in caravans of schuren bij bedrijf. door Willem van Dam KAPELLE - De gemeente Kapelle wil misstanden rond de huisves ting van seizoenarbeiders in de agrarische sector tegengaan. Het ge meentebestuur gaat de mogelijkhe den verruimen om seizoenwerkers op en rond het boerenbedrijf on derdak te bieden. Daaraan worden wel strenge eisen gesteld. Rond Kapelle werken naar schat ting enkele honderden seizoenar beiders. Volgens wethouder G. Burger is nauwelijks na te gaan om welke aantallen het precies gaat. Het betreft vooral Polen. Ze werken in de fruitteelt of bij kas- senbedrijven. De huisvesting lever de vaak problemen op. De werkers moesten genoegen nemen met een hokje in de boomgaard, een plekje op de hooizolder of een hoekje in een schuur. Dat leidde soms tot wantoestanden. Vorig jaar werd in Kapelle een fruitteler betrapt die op een zoldertje met slechts één vluchtweg twintig Seizoenarbeiders - veelal afkom stig uit Polen - worden vaak on hygiënisch en onveilig gehuis vest. Kapelle stelt regels op voor onderdak in caravan of schuur. slaapplaatsen had ingericht. Om dergelijke misstanden te voorko men, werd een paar jaar geleden de 'agrarische camping' geïntrodu ceerd. In de praktijk komt het erop neer, dat boeren en fruittelers maximaal tien weken per jaar een aantal caravans mogen plaatsen. Dankzij die regeling, zegt Burger, zijn veel problemen opgelost. Kapelle gaat nu nog een stap ver der. Via een nieuw bestemmings plan wil de gemeente bedrijven in staat stellen om hun seizoenwer kers ook in loodsen of schuren on derdak te geven. Daaraan worder voorwaarden verbonden, met na me op het gebied van hygiëne e (brand)veiligheid. Genieten van het buitenleven buitenmeubelen buitenverlichting Zaterdag 14 april: Ervaar het loungegevoel met vlechtwerk tuinmeubilair van Borek. U kunt onbeperkt loungen dankzij onze collectie terrasverwarming. Wij onthullen (exclusief voor Zeeland!) een nieuwe los aan te brengen parasolverwarming. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 215838 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65