Horeca klem door bestemmingsplan Bruse Els bouwt scholen in Kenia /TIGK Middelbare scholen Kerkwerve maakt zich zorgen om schraal openbaar vervoer gazonmaaier www.stiga.nl nu vanaf 269,00 ind.BTW 30 Zaterdag 14 april 2007 pzcS Els de Zeeuw uit Bruinisse bij de opening van 'haar' derde school in Momba sa, Kenia. Onderwijzeres net terug van bezoek aan project in Mombasa. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - „Had tien jaar geleden tegen me gezegd dat ik in liefdadig heid zou gaan, dan had ik geant woord 'ja daag, ikke niet hoor'." Maar inmiddels heeft Els de Zeeuw (48) uit Bruinisse drie scho len laten bouwen in Kenia. Het verhaal begint in 1998, als Els en haar man Aart een conferentie van serviceclubs bezoeken in Ke nia. Els is onderwijzeres aan OBS De Meerpaal in Bruinisse. Bij het ontbijt in Mombasa kwam het on derwijs ter sprake. „We hebben toen een schooltje bezocht, waar de leerlingen bij gebrek aan bank jes op aangestampte aarde zaten. Toen heb ik beloofd geld in te za melen." Terug in Nederland organiseerde Els een sponsordiner dat 1500 gul den opbracht. „Dat geld zet je na tuurlijk niet op je eigen rekening, dus kwam er de stichting Elimu Foundation. Het woord Elimu be tekent onderwijs in het Swahili. Ook in Mombasa werd een stich ting opgericht." PW Stichting Elimu uit Bruinisse bouwt elke drie jaar een school om kinderen in Kenia in de gele genheid te stellen onderwijs te volgen. Dorpsbewoners vinden aanbod ver onder de maat. door Piet Kleemans KERKWERVE - De inwoners van Kerkwerve maken zich ernstig zor gen om het in hun visie veel te schrale openbaar vervoers-aanbod. Dat bleek deze week tijdens de ver gadering van de dorpsraad Kerk werve. Veel oudere inwoners van het dorp zijn als ze naar Zierikzee of andere plaatsen op Schou- wen-Duiveland willen afhankelijk van het openbaar vervoer. De mo gelijkheden zijn er voor hen vol gens dorpsraadvoorzitter P. van Om de stichting te voeden volg den meer acties, zoals 'scholen voor scholen' in 1999 en een 'Paas-doemarkt' in 2000. De laatste jaren blijkt het jaarlijkse golftoemooi met bekende Neder landers op Grevelingenhout een rijke bron voor het fonds. Els: „Dat levert jaarlijks zo'n 20.000 eu ro op. Maar we krijgen ook steun van de stichting Sambo van een ex-Shellmedewerker in Bruinisse, er zijn twee fabrieken in Mombasa die meebetalen en voor de laatste school hebben we een grote dona tie gehad van een Rotaryclub in Engeland." Corruptie is hét probleem van Ke nia, zegt Els. „We hebben meege maakt dat een bouwbedrijf niet kwam opdagen, dat een hoofdon derwijzer inhalig werd en dat er werd geprobeerd onze bouwgrond in te pikken. Maar wij garanderen dat 100 procent van de donaties goed terecht komt." Na drie nieuwe scholen en bijna tien jaar fondsenwerving denkt Els niet aan stoppen. „Kijk, ik kan Afrika niet helpen. Kenia ook niet en zelfs Mombasa niet. Maar er gaan daar nu wel 1500 kinderen naar school. Ik ben net terug van een bezoek. Dan realiseer ik me hoeveel geluk ik heb dat ik hier ben geboren. En in Mombasa werd ik uitgenodigd voor een pick nick bij volle maan aan de Indi sche Oceaan. Dat is toch geweldig? Ik voel me erg bevoorrecht." Langeraad de laatste jaren niet be paald beter op geworden. „De lijn dienstbus van Connexxion rijdt nog maar één keer per dag en de laatste buurtbus vertrekt om 15.00 uur. Daarna is het over en uit en daar maken mensen zich zorgen over." Van Langeraad deelt die zorgen. „Een slechte bereikbaarheid gaat ten koste van de leefbaarheid in je dorp", is zijn oordeel. Terwijl met het omvormen van dorpshuis 't In Kerkwerve rijdt één keer per dag een lijndienstbus en de laat ste Buurtbus vertrekt om 15.00 uur. De Kerkwervenaren vinden dat veel te schraal. Geschil met gemeente is voorgelegd aan Raad van State. door Piet Kleemans nieuw-haamstede - Café-restau rant De Schouwse Boer voelt zich in haar mogelijkheden beknot door het herziene bestemmings plan bebouwde kom Nieuw-Haam- stedê. De gemeente Schou- wen-Duiveland ziet in de kritiek van De Schouwse Boer geen aan leiding het bestemmingsplan aan te passen. In het omstreden be stemmingsplan gaat het om de kern Nieuw-Haamstede, gelegen in het duingebied op de Kop van Schouwen. Ten opzichte van het vorige bestemmingsplan - het uit 1973 daterende bestemmingsplan Zeebad Nieuw-Haamstede - wor den de gebruiksmogelijkheden van De Schouwse Boer volgens de bezwaarmakers behoorlijk inge perkt. 'Zware' horeca was in het Scootmobielcursus Schouwen-Duiveland zierikzee - Sportverening d'Antilo pen uit Zierikzee houdt voor de negende keer een scootmobielcur sus. De cursus is bedoeld voor zowel scootmobielers als mensen die in een elektrische rolstoel zitten. De cursus duurt 3 ochtenden en be staat uit theorie en praktijklessen. De lessen worden op verschillen de locaties op het eiland gegeven. Opgave en inlichtingen bij W. Hef- ti, tel. 0111-642234. Twee gewonden bij aanrijding Kerkwerve kerkwerve - Een man en een vrouw uit Veere zijn donderdaga vond lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de N59 ter hoogte van de Verseputweg. De 22-jarige Veerenaar wilde linksaf slaan op de kruising. Om langs een tractor te kijken kwam hij op de andere weghelft, waar hij in botsing kwam met een tegenligger. Zuudende tot servicecentrum juist geprobeerd wordt de leefbaarheid in het dorp te verbeteren. Kerkwerve is niet het enige Schou- wen-Duivelandse dorp dat zich wat betreft het openbaar vervoer onderbedeeld voelt. December vo rig jaar klaagden de inwoners van het gehucht Brijdorpe hun nood, toen bleek dat ze van de ene op de andere dag zonder regulier open baar vervoer kwamen te zitten. De lijndienst stopte plots niet meer in het gehucht. Brijdorpenaren die te gen het schrappen van Brijdorpe als halteplaats protesteerden kre gen van vervoerder Connexxion te horen dat men voortaan gebruik diende te maken van de teletaxi. vorige bestemmingsplan toege staan in het gebied, maar in het herziene nieuwe plan niet meer. Nu mag er alleen nog 'lichte' hore ca in de vorm van een snackbar, bi stro, restaurant, hotel. De Schouw se Boer heeft de gemeente Schou wen-Duiveland gevraagd de regels te versoepelen, maar daar ziet de gemeente geen heil in. Dat zou het risico van overlast voor omwo nenden in de visie van de gemeen te te groot maken. De Schouwse Boer heeft bij de gemeente tevens geprotesteerd tegen inperking van de bebouwingsmogelijkheden. Op dat vlak is de gemeente het ca fé-restaurant tegemoet gekomen. Het bebouwingsvlak is vergroot en volgens de gemeente wel zodanig dat het bebouwingsvlak nu verge ld Café-restaurant De Schouwse Boer voelt zich beknot door het bestemmingsplan bebouwde kom Nieuw-Haamstede. De ge meente houdt er echter aan vast. Gemeente schenkt lintjesdragers borrel zierikzee - De burgerzaal van het Zierikzeese gemeentehuis is bin- nenort weer het toneel van de tra ditionele 'lintjesborrel'. De ge meente Schouwen-Duiveland trak teert alle op het eiland wonende dragers van koninklijke en militai re onderscheidingen op een gezel lig samenzijn in de vorm van een receptie. Wie meer wil weten, kan bellen met N. Dorst van de ge meente: 0111-452168. De lintjesbor rel begint om 16.30 uur. Proefwerkweken en introductiedagen wijken voor meer les. door Rob Paardekam zierikzee - Middelbare scholen in Goes en Zierikzee moeten alle zei len bijzetten om te komen aan het verplichte aantal lesuren dat door het Rijk wordt opgelegd. De mees te scholen kiezen voor het schrap pen van proefwerkweken en intro ductiedagen ten gunste van extra lessen. Knarsentandend. „Maar het is voor ons de enige manier", aldus rector B. Martens van de Pontes Scholengroep in Zierikzee. „We kunnen echt niet anders, maar het gaat wel ten koste van de rechtspositie van het onderwij lijkbaar is met dat in het oude be stemmingsplan. De wens van de Schouwse Boer om dat bebou wingsvlak met nog eens 600 vier kante meter te vergroten legt de ge meente naast zich neer. De ge meente weet zich daarbij gesteund door de provincie Zeeland. Na mens De Schouwse boer heeft bij adviesbureau Eltee beroep inge steld tegen het goedkeuringsbe sluit van Gedeputeerde Staten. Ook het echtpaar Polderman-Vail- lant heeft zich tot Raad van Satte gewend en wel omdat zij vinden dat hun woongenot kan worden aangetast. Het echtpaar Polder man woont aan de Meidoornweg en volgens het nieuwe bestem mingsplan mogen daar vlakbij bin nen de bestemming 'landhuis' woongebouwen gebouwd worden. Die bebouwing komt het echtpaar Polderman iets te dichtbij. Beide beroepen zijn behandeld bij Raad van State. De uitspraak wordt bin nen enkele weken verwacht. Opgepakt na gooien steen in Middelharnis middelharnis - De politie van het district De Eilanden heeft een 17-jarige jongen uit Middelhanis aangehouden. De jongen had na een avondje stappen vanuit een bus een steen gegooid naar een leefijdgenoot uit Stellendam. Die liep daarbij een hersenschudding en een hoofd wond op. Het incident speelde zich af in de nacht van 24 op 25 maart. Na een onderzoek werd de 17-jarige deze week aangehouden. zend personeel. Collega A. Wevers van het Goese Lyceum treurt met Martens mee. „Het gaat nu om kwantiteit, terwijl het over kwali teit zou moeten gaan." Wevers geeft toe dat zijn school de leerlin gen niet altijd het verplichte aantal uren biedt. Voor scholieren in de onderbouw is de landelijke norm 1040 klokuren per jaar. De voor-examenklassen dienen dui zend uur les te krijgen, terwijl de norm voor examenleerlingen op zevenhonderd uur ligt. Volgens Wevers zit het Goese Ly ceum meestal niet ver onder het verplichte aantal lesuren, maar het ministerie is heel erg streng. Pas nog kregen alle scholen in Neder land - want het probleem bestaat overal - een brief van de minister Tramper Aagtekerke 0118-581618 Vd Berg Machines Goes 0113-212820

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62