Lasten voor ondern Tienduizend kilo spareribs maakt net het verschil Internationale handelsdag KvK Ruimte voor nieuwbouw Heikant ff POLDERDIJK www.janstins.nl J(111 StillS uurwerk-/instrumentmaker Damplein 7 4331 GC Middelburg 0118-636635 42 Zaterdag 14 april 2007 pzc VRAGEN AAN OUCO KERSSEN Marianne Thieme van de Partij voor de Die ren ligt onder vuur omdat zij lid is van de Kerk van de Zevendedagsadventisten. Wat is dat voor kerk? Naam: Duco Kerssen Leeftijd: 36 Woonplaats: Vlissingen Beroep: dominee van de Zevendedagsadventis ten in Vlissingen en Terneuzen door Jan van Oamme VLISSINGSESTRAAT 1 4371 RA KOUDEKERKE T0118 552010 F0118 552071 INFO@POLDERDIJKZONWERINGEN.NL door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Kamers van Koophandel Zeeland en West- Brabant organiseren voor de vier de keer de Internationale Handels dag. Op dinsdag 17 april staan in de Wouwse Tol bij Bergen op Zoom de deuren open voor bezoe kers die kennis willen maken met alle aspecten van import en/of ex port. Voor internationaal zakendoen is een goede voorbereiding onmis baar, stelt de Kamer van Koophan del. Op de internationale handelsdag kunnen ondernemers zich oriënte ren door middel van een informa tiemarkt, diverse landenpresenta- ties, een forumdiscussie en een netwerkcafé. De internationale handelsdag in Vander Valk/Wouwse Tol duurt van 15.00 tot 21.00 uur. Deze week kwam uw kerk plotseling in het nieuws als een soort sekte met zeer uitgesproken opvattingen over maatschappelijke kwesties als abortus en homoseksualiteit. Over wat voor een kerk hebben we het eigenlijk? De Kerk van de Zevendedagsadventisten is in elk geval geen sekte. Zo'n beweging is er alleen maar op uit mensen te beïnvloeden. Wij zijn een christelijke kerk, die actief lid is van de Raad van Kerken in Vlissingen. In Zeeland staan er 130 leden ingeschreven, van wie er ongeveer hon derd belijdend zijn. Pakweg zeventig in Vlissingen, dertig in Terneuzen. Ons enige dogma is de Bijbel en de Bijbel alleen. Verder hebben we 28 geloofspunten; die zijn niet in steen gebeiteld, maar geven wel aan waar de Adventkerk voor staat. We hebben uitstekende contacten met de Pro testantse Kerk Nederland, de katholieken en het Leger des Heils. We hebben net het katholieke kerkgebouw in West-Souburg aangekocht. Dat is nu de Adventkerk, die 16 juni officieel wordt geopend. In de kritiek op Marianne Thieme, fractieleider van de dierenpartij, is sprake van een kerkgenootschap dat homo's zou haten, tegen abortus zou zijn. We staan in elk geval volop in de aandacht. En dan vooral omdat er over ons gesproken wordt, zonder dat de feiten worden gecontroleerd. Dat we als een kerk van homohaters worden weggezet, vind ik om te la chen. Ik denk dat God de mens niet als homoseksueel op de wereld heeft gezet, dat is waar. Maar dat staat los van de tolerantie ten opzichte van hen. Alle homoseksuelen zijn meer dan welkom in onze kerk. Ook kun je bijbels gezien niet volledig achter abortus staan. Maar als een zwangerschap schadelijk is voor moeder en/of dochter, staan we abor tus toe. Echter, wordt abortus als een vorm van geboortebeperking ge bruikt, dan hebben we daar bezwaar tegen. En het eten van vlees zou zondig zijn. Zelfben ik vegetariër. Een behoorlijke groep binnen onze kerk eet vlees noch vis. Dat is niet vreemd, ik denk dat een kwart van de Nederlanders vegetarisch is. Bij ons mogen mensen zelf bepalen of ze vlees eten. We kiezen wel voor rein vlees, van dieren met gespleten hoeven en vissen met schubben en vinnen. Dus geen varkens, wel koeien. Marianne Thieme wil in de politiek blijven. Helemaal mee eens. Wat mensen als levensoveruiging hebben, mag voor de politiek niet uitmaken. Zij heeft recht op een eigen levensover tuiging. Laten we alsjeblieft de scheiding tussen kerk en staat handha ven. Ik zie de kritiek als een hype, die het voor haar wel moeilijk kan maken om politiek goed te blijven functioneren. Sommige gemeenten lijken hun best te doen om ondernemers te verjagen. Ze laten hen in verhouding wel heel veel belasting betalen. De verhoudingen zijn dan ook soms helemaal zoek. door Jeffrey Kutterink Vlissingen spant de kroon. Maar Middel burg, Schouwen-Dui- veland en Terneuzen slaan de ondernemers ook flink aan. De verschillen tus sen gemeenten zijn erg groot. Win kels en jachthavens kunnen zelfs twee keer zo duur uit zijn. Voor de tweede keer presenteert de Kamer van Koophandel voor Zeeland de monitor Lokale Lasten. Om gemeenten te kunnen vergelij ken heeft onderzoeksbureau ABF-research in Delft 17 voorbeeld bedrijven opgesteld, zoals winkel, café, metaalbedrijf en jachthaven. Gekeken is naar de verschillen tus sen de onroerend zaak belasting, het rioolrecht, bouwleges, de ver ontreinigingsheffing en de omslag gebouwd (waterschap). Het is niet zondermeer te zeggen welke gemeente het duurst of het goedkoopst is. Dat hangt af van welke belasting onder de loep wordt genomen. Zo loopt de onroerend zaakbelas ting sterk uiteen. Vlissingen (de duurste gemeente) rekent onderne mers bijna drie keer zoveel dan Hulst (de goedkoopste). Ook voor rioolrecht slaat Vlissin gen ondernemers het meeste aan. De tarieven voor het rioolrecht zijn in Zeeland dit jaar met gemid deld 3 procent gestegen. Vlissingen (+9 procent), Reimerswaal (+8 pro cent) en Schouwen-Duiveland (+12 procent) springen er negatief uit. Ondernemers die voor een ton wil len (ver)bouwen betalen in Sluis bijna het dubbele dan in de goed koopste gemeente Veere. Bij een vergunning van een miljoen euro moet in Borsele bijna het drievou dige worden betaald ten opzichte van Reimerswaal. Behalve dat de prijzen tussen ge meenten onderling enorm uiteen lopen, stijgen of dalen ze ook nog eens sterk. Een bouwvergunning is op Schouwen-Duiveland 17 pro cent duurder geworden. Daarente gen is de prijs voor een bouwver gunning in Kapeile met 13 procent De tarieven voor de toeristenbelas ting schommelen tussen de 50 eu rocent en 1,07 euro (Sluis). De Noordzeekustgemeenten en Mid delburg rekenen het meest. Alleen de tarieven voor de beide waterschappen in Zeeland ontlo pen elkaar nauwelijks. De bedrij ven boven de Westerschelde zijn zo'n twee procent goedkoper uit voor de verontreinigingsheffing. Ook de kosten voor omslag ge bouwd liggen niet overdreven uit elkaar; het verschil is acht procent. De Kamer van Koophandel is ver bijsterd over de grote verschillen en wil daarover praten met lokale politici en de waterschappen. Schouwen-Duiveland legt ondernemers niet in de watten. door Marcel Modde ZiERlKZEE - Albert Flikweert begon zeventien jaar geleden met één zaak. Inmiddels is hij naast eetcafé Marktzicht in Zierikzee ook eige naar van restaurant Schuithaven even om de hoek én Het Swarte Schaep in Brouwershaven. „Onder nemen op Schouwen-Duiveland is niet makkelijk. Het ga"at aardig, maar je moet van hele goede hui ze komen om het hier vol te hou den." Dat hij drie zaken heeft, is beslist geen dikdoenerij, benadrukt de 44-jarige horecaman. Het schept hem de mogelijkheid te verdienen op de inkoop. „Van de verkoop moet ik het niet hebben. Als je het volledig daar op gooit om de vaste lasten compenseren en nog wat te verdienen ook, word je product veel te duur en krijg je geen mens meer binnen. Met meerdere zaken kun je groter en daardoor ook vaak goedkoper inslaan. Zo heb ik pas voor een heel jaar spare-ribs gekocht, tienduizend kilo. Dat scheelt 50 eurocent per kilo, dus in totaal 5000 euro. Daarvan kan ik toch mooi weer lonen en andere lasten betalen." Het jaarlijks Zeeuws vergelijk van de Kamer van Koophandel heeft wederom blootgelegd dat cafés en jachthavens door de gemeente Schouwen-Duiveland allerminst in de watten worden gelegd. Per saldo is een ondernemer in die sec toren het duurst uit. En dat terwijl de noordelijke regio het toch gro tendeels van recreatie en toerisme moet hebben. Met name wat het rioolrecht betreft, spant Schou wen-Duiveland de kroon. Ook een bouwverguning is dit jaar fors (17 procent) duurder geworden. Flikweert blijft nuchter onder de grote onderlinge verschillen bij de Zeeuwse gemeenten. „]e komt er toch niet onderuit, dus is het beta len of stoppen. Maar dit is nog niet alles. Wat dacht je wat ik per maand aan stroom kwijt ben: 2500 euro!" Daar waar de Rijksoverheid zich sterkt maakt voor lastenver lichting, constateert Flikweert dat gemeenten te ver doorslaan. Hij zou daarom liever zien dat 'Den Haag' op dat front de regie pakt. „Dan pas wordt alles gelijk en is er eerlijker concurrentie. Ik snap wel dat het balletje moet rollen. Een gemeente runnen is ook een vorm van ondernemerschap. Maar vol gens mij ben je veel beter af door de kosten voor iedereen laag te houden. Dat schept ruimte voor leuke initiatieven, trekt meer men sen en uiteindelijk komt er zo voor iedereen meer geld binnen." Volgens Flikweert zijn lokale las ten evenwel niet bepalend voor de plaats waar een ondernemer ver kiest zich te vestigen. „Een starter kijkt in eerste instantie naar de lo catie en op de tweede en derde plaats ook. Dat is het belangrijkste. Zierikzee is een leuk monumen tenstadje, trekt vooral veel oudere mensen. Het enige wat we van de gemeente hebben meegekregen. Weet je wat ik hier écht belache lijk vind? Dat je even 5 procent van je verbouwingskosten in de ge meentekas mag storten. Als je het over waar voor je geld hebt: Dat slaat dus werkelijk nergens op!" heikant - In het bestemmingsplan voor Heikant is ruimte voor de bouw van vijftig woningen. Dat stelde wethouder Paul Weemaes van Hulst tijdens de jaarvergade ring van de dorpsraad Heikant. Rekening houdend met het land schappelijke karakter van Heikant kunnen op korte termijn dertig ka vels als directe woonbestemming worden ingevuld. Na behandeling door de provinciaal planologische commissie stelt de gemeente in het najaar het voorlopige bestem mingsplan vast. Bewoners kunnen dan tijdens een inloopavond hun zegje doen over de nieuwe woon bestemmingen. Verkeerswethouder Clen de Kra ker kreeg van de dorpsraad en de aanwezigen in het gemeenschaps centrum 't Heike wederom als ver keersknelpunt de lulianastraat op zijn bordje. Drempels en snelheids remmers sorteren geen enkel ef fect. De Kraker beaamde dit. „De remmers zijn slechts een pleister op de wonden. Ze werken niet ef fectief Extra borden en belijnin gen geven ook weinig resultaat. De beste oplossing is een reconstruc tie van de weg. Maar gezien de krappe financiële situatie van de gemeente zit dit pas op de lange termijn in de pen." De automobilisten kunnen vol gens de Kraker zelf ook meewer ken aan een wat verkeersveiligere lulianastraat. Gebleken is dat veel bestuurders het niet zo nauw ne men met de maximum snelheid van vijftig kilometer. De wethou der zegde dan ook toe dat de poli tie regelmatig snelheidscontroles gaat houden. Bij aanschaf van een nieuwe zonwering 100 euro retour voor uw oude W 9 GEVELVERFRAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN. DAKRAMEN. GARAGEDEUREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44