'Veerkracht van kinderen inspireert' Byzantijns koor naar Oekraïne en Georgië ra Film DarkBlueAlmostBlack (X) Mercedes-Benz P- Louwerse PZC Zaterdag 14 april 2007 41 Slavenhaler is tweede historische jeugdroman van Rob Ruggenberg. door Maurits Sep MIDDELBURG - Schaf die lessen ge schiedenis toch af! Avontuurkun- de, dat zou het vak moeten zijn om kinderen dingen te leren over het verleden, vindt kinderboeken schrijver Rob Ruggenberg. „Ge schiedenis is immers een aaneen schakeling van avonturen. Als je verhalen vertelt, steken ze er toch veel van op." De uit Best afkomstige Ruggen berg merkt het telkens als hij op een school voorleest en vertelt. En dat doet hij vaak sinds zijn debuut Het verraad, van Waterdunen (2006). „Dan voel ik me vaak al een soort docent avontuurkunde." Als voormalig journalist is Ruggen berg uitstekend in staat een goed artikel te schrijven. Hij blijkt ook een begenadigd kinderboeken schrijver. Zijn debuut leverde di rect een nominatie op voor de Thea Beekman Prijs. Met zijn pas verschenen tweede boek, Slavenha ler, zou hij die prijs voor de beste 'Ik ben er als de dood voor een geschiedenisboek te schrijven' historische jeugdroman wel eens in de wacht kunnen slepen. Het is dikker, spannender, boeiender, aangrijpender, enfin: beter. Slavenhaler is opnieuw nauw aan Zeeland verbonden. Het gaat over een Vlissingse jongen, Tyn, die na de dood van zijn ouders op zoek gaat naar zijn halfzusje. Daarvoor moet hij naar Afrika, de Slaven kust om precies te zijn. Tyn mon stert aan op een schip van een Vlis singse reder en vindt inderdaad zijn zusje, Obaa. Zij wordt nota be ne als slaaf aan boord van zijn schip gebracht en naar Brazilië ge bracht. Niemand wil hem geloven als hij vertelt dat het slavenmeisje zijn zusje is. Ruggenberg kwam op het idee voor het verhaal toen hij op het Vier lokale groepen bij Terneuzen speelt thuus TERNEUZEN - Onder de noemer 'Terneuzen speelt thuus' treden vanavond in het jubilerende Porgy en Bess in Terneuzen vier bands op die een band hebben met de stad. Het gaat om Endless Cycle, Lynn (presenteert ook eerste de- mo-cd: The fall of the sparrows), Dr Phil Needs Help en als afsluiter El Duderino. Aanvang: 21.00 uur. Voorproefje eenakter van Zeeuwse Komedie VLISSINCEN - De Zeeuwse Kome die voert vanavond in theater Vest- zak99 in Vlissingen de eenakter Pandemonium van Pat Cook op, on der regie van Marijke Reuser. De voorstelling begint om 20.15 uur. Het gaat om een preview voor het ZCA Eenakterfestival, dat volgen de week - van vrijdag 20 tot en met zondag 22 april - in podium 't Beest en theater De Mythe in Goes wordt gehouden. strand van Westkapelle een boesje vond, een schelpje dat ten tijde van het verhaal - de zeventiende eeuw - door slavenhandelaren werd gebruikt als betaalmiddel. Aan het schrijven van het boek ging uitgebreid historisch onder zoek vooraf Ruggenberg eist dat het verhaal historisch juist is. Doch bovenal goed leesbaar. „Pas als ik er alles van weet, begin ik met schrijven. Dan haal ik mijn aantekeningen er niet vaak meer bij. Ik ben er als de dood voor een geschiedenisboek te schrijven." Misschien wel juist door die weten schappelijke basis leest Slavenhaler zo gemakkelijk. Het wringt ner gens, voelt betrouwbaar. Dat zal ook te maken hebben met de ei gen ervaringen die Ruggenberg heeft opgedaan als journalist in Afrika en Zuid-Amerika, waar door hij zich op 'vertrouwd ter rein' begeeft. „Een tweede vader land wil ik Zuid-Amerika niet noe men, maar ik voel me er thuis. Meer dan in Afrika. Ik heb het ge voel dat ik daar sterker met ons ko loniaal verleden wordt geconfron teerd. Ie blijft een blanke in een zwart land." Zijn grote betrokkenheid bij beide werelddelen maakte het Ruggen berg eenvoudiger zich te verplaat sten in de samenleving en de men sen die hij in Slavenhaler be schrijft. Daar heeft hij desondanks veel moeite voor gedaan. „Hoe zouden zij naar ons blanken heb ben gekeken? Die vraag heb ik me vaak gesteld." Blanke Tyn en zijn zwarte halfzus je Obaa maken meerdere karakter ontwikkelingen door. De vriende lijke jongen wordt even net zo'n rotzak als de andere slavenhalers; het meisje verliest gaandeweg haar wantrouwen tegenover die vreem de halfbroer. Wel beschikken bei de kinderen over een enorme veer kracht. Zoals alle kinderen, vindt Ruggenberg. „Dat wil ik juist graag vertellen, dat kinderen in staat zijn zich in die vreselijke wereld van volwassenen staande te houden. We hoeven ze echt niet zo veel in de watten te leggen. Ze hebben veel meer in hun mars dan wij al tijd denken. Ik heb het meege maakt op mijn reizen. Ze weten heel goed te overleven. Die veer kracht is ook inspirerend voor me zelf Kinderen zijn inspirerend." Slavenhaler, Rob Ruggenberg. Uitge verij Querido. Prijs €14,95. ISBN 9789045104225. Auteur Rob Ruggenberg kwam op het idee voor het verhaal toen hij op het strand van Westkapelle een boesje vond, een schelpje dat door slavenhandela ren werd gebruikt als betaalmiddel. foto Piet den Blanken Gezelschap treedt op en overhandigt bedrag aan Sandra Roelofs. door Rolf Bosboom VLISSINCEN - Veertig leden van het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje vertrekken zaterdag 28 april voor een culturele ontmoetingsreis naar Oekraïne en Georgië. Dat gebeurt in het kader van de viering van het tweede lustrum van het koor. Het zevendaagse verblijf is vooral bedoeld als ontmoeting en kennis making tussen twee culturen. On der leiding van dirigente Emilia Ta- bachnik-Li worden ook enkele op tredens verzorgd, waaronder op 3 mei een galaconcert in het conser vatorium in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. Daar wordt een bedrag overhan digd aan de Georgische presidents vrouw Sandra Roelofs, die oor spronkelijk afkomstig is uit Terneu zen. Zij heeft in Georgië diverse projecten opgezet voor de minder bedeelde bevolking. Srétenje on dersteunt drie van haar projecten: materiële hulp voor blinden, de or ganisatie van sporttoernooien en excursies voor schoolkinderen uit afgelegen gebieden en de aanschaf van schoolboeken en les- en sport- materiaal voor dorpsscholen in bergachtige gebieden. De afgelopen tijd heeft Srétenje geld ingezameld tijdens concerten. Ook de Unicef-winkel in Westka pelle, die wordt bestierd door een koorlid, levert een bijdrage. In de aanloop naar deze reis geeft het koor zondag 22 april een gratis concert in de Adventskerk aan de Kerklaan te West-Souburg. Dat be gint om 15.30 uur. Na afloop kun nen bezoekers ook nog een bijdra ge geven aan de Georgische projec ten. VLISSINCEN - Film by the Sea heeft dinsdag 17 april de voorpremière van DarkBlueAlmostBlack. Het is het debuut van regisseur Daniel Sanchez Arévalo, die tevens het scenario schreef De voorstelling in bioscoop Cinecity in Vlissingen be gint om 19.30 uur. De Spaanse film sleepte al diverse prijzen in de wacht, waaronder drie Goya's, de Spaanse Oscars. De hoofdrollen worden gespeeld door Quim Gutiérrez, Marta Etura en Raül Arévalo. DarkBlueAlmost Black draait vanaf 17 mei in de Ne derlandse bioscopen. BV Een selectie uit onze voorraad: B 200 Turbo Sportstourer Kosmos zwart metallic 44.500 km 01-2006 CLK 200 K. Aut. Avantgarde Briljant zilver metallic 67.500 km 03-2004 CLS 500 Coupé Aut. Iridium zilver metallic 57.500 km 01-2005 E 280 CDi Aut. Avaatgarde Tanzaniet blauw metallic 17.000 km 08-2006 E 320 CDi Combi Aut. Avantgarde Designo Mokka zwart 27.000 km 04-2006 ML 500 Aut, 4x4 Iridium zilver metallic 22.500 km 03-2006 Viano 2.2 CDi Aut, Lugano grijs metallic 23.000 km 05-2005 Viano 2.2 CDi Aut. Briljant zilver metallic 38.000 km 02-2006 W W W 1 O u w e r s e - mb.nl Automobielbedrijf P. Louwerse B.V Tel 0111 - 65 42 92 De Roterij 7, 4328 BB Burgh Haamstede Fax 0111 - 65 44 93

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43