Oliekotje toe aan onderhoud /TIGK Emotioneel debat over sloopplannen Gerenoveerde kerk Stichting verwacht meer subsidie voor begeleiding ex-gedetineerden WÊiÊSÊÊÊÈÊ%Ê^Ê3Bi gazonmaaier www.stiga.nl nu vanaf £269,00 incl. BTW 30 Zaterdag 14 april 2007 PZC W glipte; De naam 'oliekotje' stamt uit de jaren '20 van de vorige eeuw, maar het huisje zelf is nog veel ouder. foto Lex de Meester 'Vergeten monument' krijgt na ruim tien jaar een opknapbeurt. door Ronald Huissen VEERE - Het 'oliekotje' aan de Veer- se haven krijgt binnenkort een op knapbeurt van de gemeente. Om dat het pand, dat onder monumen- tenbeheer valt, bij het ontstaan van de gemeente Veere in 1997 in geen enkel onderhoudsprogram- ma is opgenomen, is er de afgelo pen tien jaar geen onderhoud aan De jachtclub, die het pand ge bruikt als werkplaats, meldde on langs lekken in de dakgoot. Hier door is het onderste deel van het houtwerk onder het dak beginnen te rotten. Ook het voegwerk is aan een opknapbeurt toe, maar dat kan volgens de gemeente nog even worden uitgesteld. Noch de jachtclub, noch de ge meente weet hoe oud het pand is en waar het voor heeft gediend. Veere-kenner Jaap Wisse wel: „De naam oliekotje stamt uit de jaren '20, toen de visserij motorboten ging gebruiken. Het pand is toen als opslagplaats gebruikt door olie handelaars die olie aan de vissers boten verkochten." De oorsprong van het oliekotje gaat echter nog verder terug. Het is het laatste nog bovengrondse on derdeel van het in 1569 gebouwde arsenaalcomplex van Veere. „De Koninklijke Marine gebruikte het pand destijds als wachthuisje", ver telt Wisse. In 1861 werd Veere als garnizoensplaats opgeheven en ruim twintig jaar later werd het Ar- senaalcomplex, met uitzondering van het oliekotje, gesloopt. De gemeente neemt het pand bij de eerstvolgende herziening in het 'beheerplan gebouwen' op. Tramper Aagtekerke 0118-581618 Vd Berg Machines Goes 0113-212820 Directeur 1' Escaut vindt geen gehoor bij boze huurders. door Miriam van den Broek vlissingen - Emotioneel en in felle bewoordingen is gisteravond in Vlissingen gedebatteerd over de voorgenomen sloop van 576 huur woningen in Vlissingen en Sou burg. Het debat was door de Socia listische Partij georganiseerd om dat die de huurders de kans wilde geven hun standpunt te laten ho ren. Die deden dat massaal. De toon werd gezet door TXveede Kamerlid R. Poppe, die in zijn in troductie aangaf dat woningcor poraties nooit steekhoudende ar gumenten hebben als het gaat om de sloop van sociale huurwo ningen. „De woningen waarom het nu gaat, zijn niet slechter dan vijftig jaar geleden. Ze zijn wel op een aantal punten versleten. Maar ze hebben geen bouwtechni sche problemen. Dat een woning te klein zou zijn, is geen argu ment." Zijn betoog voedde de ergernissen en onvrede en sentimenten van de mensen die te horen hebben gekregen dat hun woning zal wor den gesloopt. „Vlissingen is groot geworden door De Schelde, door onze vaders die daar altijd keihard gewerkt hebben. En die mensen moeten nu van de gemeente weg wezen", zei een man uit het publiek tegen wethouder T. Verha- ge (PvdA). Toen Verhage vervol gens zei daarop niet te willen rea geren, werd een groot deel van de bezoekers woedend. Uiteindelijk stond de wethouder op, pakte de microfoon en legde helder uit dat de gemeente zich wel altijd hard TW* Op een informatieavond over de plannen om huurwoningen te slo pen, is fel gedebatteerd. Beide partijen zijn elkaar daarbij niet of nauwelijks genaderd. heeft gemaakt - en dat nog steeds doet - voor sociale woningbouw. Ze vertelde hoe het plan tot stand is gekomen en wat er voor de te slopen woningen in de plaats komt. Directeur J. van Beekhuizen van woningcorporatie l'Escaut kreeg zijn visie niet overgebracht op de toehoorders. Vragen uit het pu bliek beantwoordde hij te om slachtig. Aan het einde van de avond werd wel duidelijk waarom deze woningen volgens hem ge sloopt moeten worden. „Waar wij op letten, is de hoeveelheid sociale huurwoningen in een bepaalde straat of buurt die vrij komen en wat de acceptatiegraad is van de leeggekomen woning. Met andere woorden: hoeveel woningbonnen komen bij ons binnen op zo'n woning. Kijk, zit tende bewoners vinden de wo ning altijd goed. Maar wij kijken of een toekomstige huurder er wil wonen. Werken op boerderij voor kinderen middelburg - Kinderboerderij de Klepperhoeve organiseert woens dag 18 april een activiteitenmiddag op de boerderij voor kinderen. Hierbij leren kinderen met boerde rijgereedschap om te gaan en leren ze over de verzorging van dieren. Geadviseerd wordt oude kleding aan te doen en schoeiselR te dra gen dat tegen een stootje kan. Aanvang 13.30 uur tot 15.00 uur, kosten 1 euro per persoon. Twee gewonden bij aanrijding Kerkwerve kerkwerve - Een man en een vrouw uit Veere zijn donderdag avond lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de N59 ter hoogte van de Verseputweg. De 22-jarige Veerenaar wilde links af slaan op de kruising. Om langs een tractor te kijken, begaf hij zich op de andere weghelft, maar daardoor kwam hij in botsing kwam met een tegenligger. Zuid-Afrikaan spreekt bij Shalom Ritthem RITTHEM - De uit Zuid-Afrika af komstige Peter Karangi zal zondag een preek houden tijdens de zen- dingsdienst van Pinkstergemeente Shalom Ritthem. Na zijn studie in Engeland verhuisde Karangi naar Denemarken, waar hij een kerkge nootschap oprichtte. Ook maakte hij wereldwijd zendingsreizen en schreef meerdere boeken. Aanvang 14.15 uur, gebouw Protestantse ge meente Ritthem. Samenzangavond in Middelburg MIDDDELBURG - In de Gasthuiskerk in Middelburg wordt zaterdag 21 april een koor- en samenzang avond gehouden, aanvang 19.30 uur. Het gemengd koor Con Amore uit Meliskerke en het Walchers Man nenkoor uit Middelburg treden dan op. Het orgel wordt die avond bespeeld door Jan Bouman en Peter Sturm. Boekenmarkt voor Surinaamse schooi VLISSINGEN - De Surinaamse werk groep Opo Doro houdt zaterdag 21 april een tweedehands boeken markt. Deze markt wordt gehou den van 10.00 tot 15.00 uur in het welzijnscentrum aan de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. De op brengst is bestemd voor ondersteu ning van de schoolkinderen in het binnenland van Suriname. Ook worden er lp's, ansichtkaarten en kalenders verhandeld. Open ochtend van Zeeuwse Muziekschool VLISSINGEN - De Zeeuwse Muziek school houdt zaterdag 21 april sa men met Kunsteducatie Walche ren van 10.00 tot 12.00 uur een open ochtend. De bijeenkomst vindt plaats in het Theo van Does burgcentrum in Vlissingen. Daar wordt het gehele activiteitenpak ket van de school gepresenteerd. Daarnaast wordt er ook muziek ten gehore gebracht. Nazorgorganisatie Door opent nieuw kantoor in Middelburg. middelburg - De mensen van de Stichting Door hadden zo gehoopt dat op de dag van de opening van het nieuwe kantoor aan de Sta tionsstraat in Middelburg er gun stig bericht zou zijn uit Den Haag. Maar nee, de brief met daarin de belofte van staatssecretaris N. AI- bayrak om structureel meer geld te geven voor de nazorg aan ex-ge detineerden was gisteren nog niet binnen. Directeur 1. Swart verwacht deson danks dat die bewuste brief snel naar buiten komt. Hij heeft goede hoop dat dit kabinet de nazorg se rieus neemt, zodat minder ex-gede tineerden terugvallen. Volgens lan delijke gegevens valt ruim zeventig procent van hen terug in het oude gedrag. Na begeleiding door Door is dat teruggebracht tot 48 pro cent. Swart tekent daar wel bij aan dat die 48 procent niet allemaal weer uit stelen gaat. Het nieuwe kantoor is nodig om dat Door de afgelopen jaren storm ig Directeur J. Swart van Stichting Door heeft goede hoop dat het huidige kabinet de nazorg en be geleiding van ex-gedetineerden serieus neemt. achtig groeide. Dat komt met na me ook omdat het vorige kabinet nauwelijks aandacht had voor be geleiding. Iets waar Swart nog steeds niet bij kan omdat begelei ding veel ellende voorkomt. Een dag in de cel kost de maatschappij zo'n 225 euro terwijl een dag bege leiding door Door rond de 130 eu ro kost. Swart wijst niet alleen naar de kostenkant maar ook naar het veiligheidsgevoel van burgers. „Hoe minder ex-gedetineerden te rugvallen, hoe beter het gaat met dat gevoel." Tot gisteren hield Door kantoor in Vlissingen. Door de stormachtige groei was de organisatie dat pand daar al tijden ontgroeid. Kerk de Open Haven wordt heropend na grondige renovatie door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - De kerk de Open Haven aan het Oranjeplein in Oost-Souburg begint aan een nieuw leven. Het gebouw van de protestantse gemeente is niet al leen grondig gerenoveerd, er is ook een onafhankelijke stichting opgericht die concerten, lezingen en andere activiteiten in de kerk gaat organiseren. „We wilden de kerk teruggeven aan de hele gemeenschap; niet al leen aan de protestantse", zegt do minee Aarnoud van der Deijl. „Het is een monument dat met be hulp van rijkssubsidies is gereno veerd. In feite betalen we dat alle maal samen. En wij vinden dat daar iets tegenover mag staan." De protestantse gemeente heeft voor dezelfde vorm gekozen als de Sint Jacobskerk in Vlissingen. „Na tuurlijk zijn de situaties van de twee kerken anders, maar ook bij de Sint Jacobskerk regelt een afzon derlijke stichting de activiteiten", vertelt Tobias Meijers, voorzitter van de nieuwe stichting Vrienden van de Historische Kerk Souburg. Volgens Van der Deijl is er in Sou burg veel vraag naar een ruimte voor (muziek)uitvoeringen. Om in beeld te krijgen waar exact behoef te aan is, heeft de stichting een en quête uitgezet. Ook komende week, waarin tal van activiteiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32