Zeeland Tienjarig Veere mag nu wel gaan puberen Goes omarmt Middelburgse brug PZCI29 WALCHEREN 45 42 en 43 Brandweer even terug in oude kazerne Van de kaart Klaar voor de start Weekendagenda met de Canadese sopraan Barbara Hannigan Grote verschillen in gemeentelijke lasten voor ondernemers Zaterdag 14 april 2007 Tip? redwalch@pzc.nl De gemeente Veere bestaat tien jaar. Reden genoeg voor een feestje. Vandaag zijn alle inwoners welkom in het ge meentehuis in Domburg. Veere is een tienjarig meisje dat aan het begin staat van haar puberteit. Deze tref fende beeldspraak gebruikte een horeca-onderneemster onlangs. Een decennium lang heeft de ge meente - gevormd uit de voorgan ANALYSE door Maurits Sep gers Domburg, Mariekerke, Valke- nisse, Veere en Westkapelle - no dig gehad om op te groeien. Veel tijd ging op aan het stroomlijnen van alles wat de oude gemeenten hadden gedaan, het laten verdwij nen van oude verschillen. Veere zocht een eigen identiteit. Dat gebeurde in alle rust. Politiek gezien was weinig rumoer. Be wust werden meningsverschillen in de kiem gesmoord of ten min ste binnenskamers gehouden. De sfeer van 'ons kent ons' bleef han gen in het nieuwe gemeentehuis. Daarbuiten groeide voor de inwo ners de afstand tot dat gemeente huis. Zowel fysiek als gevoelsmatig was 'Domburg' voor velen ver weg. Dat uitte zich ook in de kri tiek op sommige besluiten. De ro de stoeltjes in het oude stadhuis van Veere, het parkeerbeleid voor Zoutelande en Veere en de excen trische locatie van het nieuwe woonzorgcentrum in Oostkapelle zijn daar voorbeelden van. Noem het groeistuipen. Om het gemis van snelle contac ten en korte lijnen te compense ren, gaat het gemeentebestuur elke twee jaar in alle dertien dorpen op bezoek. Bovendien vervullen de dorpsraden een dubbelrol: spreek buis van het volk en vooruitge schoven post van de gemeente. Zij zorgen ervoor dat in het proces van gelijkschakeling de onderlinge (cultuur)verschillen tussen de dor pen niet worden genegeerd, inte gendeel, behouden blijven. De gemeente heeft daar zelf ook om gevraagd bij de fusie in 1997. Dan is het toch vreemd wanneer een dorpsraadsvoorzitter 'soms' niet serieus genomen wordt, zoals die van Biggekerke klaagde. Tenzij het een voorbode is van de puberteit, waarin het opgroeiende Veere zich steeds meer gaat afzet ten tegen haar omgeving. Het is te hopen. Niet om zich te vervreem den van de eigen inwoners, wel om een herkenbaarder gezicht te krijgen en sneller vooruitgang te boeken in de ontwikkeling naar volwassenheid. Daarbij mag best af en toe ruzie worden gemaakt. pagina 29 Nu zijn het er 13, wat is het verschil? door Emile Calon middelburg - De brandweer gaat vanaf september een brandweer auto stallen in de oude kazerne aan de Looierssingel in Middel burg. Dat is nodig omdat vanaf dat moment de brandweer zo goed als zeker niet meer de beschikking heeft over de uitrukpost aan de Veerseweg. In verband met de aan leg van de N57 moet die post dan ontruimd worden. De nieuwe post aan de President Roosevelt- laan is dan echter nog niet klaar. Om toch tijdig te kunnen reageren op meldingen vanuit de noordelij ke wijken van Middelburg wordt gekozen voor het tijdelijk onder brengen van een brandweerauto in de oude kazerne. De provincie, de huidige eigenaar van de oude kazerne, heeft er volgens gemeen telijk beleidsambtenaar J. Huij- bregtse geen bezwaar tegen. Hij be nadrukte dat de gemeente het liefst ziet dat de brandweer tot het gereedkomen van de post aan de Rooseveltlaan een wagen stalt aan de Veerseweg. Maar als Rijkswater staat daar geen ontheffing voor geeft is er 'een acceptabele oplos sing gevonden'. „Vanuit de oude kazerne kunnen de noordelijke wijken goed bediend worden." ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl De oudste collega op het Terneu- zense kantoor kan niet zoveel meer hebben. De jaren beginnen te tellen, het gezeur neemt met de minuut toe en als de tempera tuur dan ook nog eens tot zomer se hoogte stijgt... dan wil het niet meer zo vlotten met onze vijfti ger. Neem gistermiddag, toen hij zich ontzettend stoorde aan bijge luiden. De Terneuzenaar griste de televisieafstandsbediening van zijn bureau, zodat met een paar drukjes het geluid zou afne men. Maar het hielp niet. Na een paar keer venijnig drukken richt te hij dan toch op de televisie in plaats van op de computer. Gemeente geeft geld voor restauratie van oude voetgangersbrug. door Nadia Berkelder middelburg - In Middelburg schrapten ze- hem uit de begro ting, in Goes hebben ze er graag geld voor over: de oude voetgan gersbrug die over het spoor bij het station in Middelburg liep. Goes wil veertigduizend euro betalen voor de restauratie van de brug. Dat betekent niet dat de brug al is weggegeven, benadrukt de Middel burgse wethouder H. Kool-Blok land (CDA). „We wachten nog op het advies van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Daarna wordt een voorstel voorgelegd aan de ge meenteraad. We willen ook nog overleggen met de Stichting Vrien den van Middelburg en de Werk groep Industrieel Erfgoed." Als de brug naar Goes gaat, komt hij op het terrein van de Stoom trein Goes-Borsele. Ook daar is nog geen harde toezegging bin nen, zegt R. Zondervan. En ook de Goese wethouder S. van 't Westeinde (WD) weet van niets. „Het is niet mijn brug, ik verleen alleen de subsidie." De brug - die in 1870 is gebouwd - werd zeven jaar geleden afgebre id Goes wil veertigduizend euro subsidie geven voor het opknap pen van de oude Middelburgse voetgangersbrug. De brug is offi cieel nog niet weggegeven. ken, met de belofte dat hij weer zou worden teruggezet als het sta tionsgebied klaar was. Maar het te rug zetten van de brug bleek ver volgens duur en technisch lastig. De stichting Vrienden van Middel burg blijft de gemeente aan de be lofte houden. „We zijn onver murwbaar", aldus bestuurslid R In- gelse. Ook Monumentenzorg wees de verplaatsing in eerste instantie af De dienst vindt dat een monu ment op de plek hoort te staan waar het voor is gebouwd. OOST-SiOUBURG - Zo'n vijfhonderd Souburgse ba sisschoolkinderen liepen gistermiddag een circuit op het sportveld van RCS. Het was een van de eerste activiteiten in het kader van de Nationale Sportweek, die gisteren in Amsterdam officieel werd geopend. Tot en met volgende week zater dag is er in het hele land extra aandacht voor sport. Doel van de Nationale Sportweek is men sen duidelijk te maken dat het leuk is om te spor ten en te wijzen op de mogelijkheden die er zijn. Wie wil, kan meedoen aan proeflessen, clinics en sportdagen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31