Leuk, zo'n cafeetje, Kapitein Pelican i treft schikking, loods laat zaak voorkomen Een horecagebied moet zeker één aangepast toilet hebben Nieuws riAj De krant 10 weken voor €15,-! d ir 2 Zaterdag 14 april 2007 PZC COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon {alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37,4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, eaz@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Rolstoelers hebben het niet makkelijk als ze een avondje uit willen. Drempels, trapjes of het ontbreken van een ruim, toegankelijk toilet vormen ononverkomelijke hindernissen. door Ondine van der Vleuten Rolstoeler André Klein uit Oostkapelle geeft zijn banden nog eens een zetje. Soepel rijdt hij langs de terrasjes van het Vlissingse Bellamypark. Veel meer dan dat krijgt hij van de horeca niet mee, hoewel hij tot zijn twintigste toch graag een bier tje dronk. Vijftien jaar geleden belandde André in een rolstoel. Hij wijst naar zijn benen, die gestrekt op de steunen liggen. „Ik neem veel ruimte in. Een druk café of een dis co met opstapjes en smalle gange tjes kan ik niet in. Een keer in het halfjaar ga ik nog uit, in een gro ter gezelschap. Alleen begin ik er niet meer aan." Hij ervaart het als een groot gemis. Uit de garage aan de Arnestraat in Arnemuiden klinkt het snerpende geluid van een zaag. Binnen be dient Kees-Jan van de Klooster de machine, vanuit zijn rolstoel. Hij maakt obstakels voor een rolstoel- vaardigheidscursus. Voor Kees-]an (29) zijn obstakels uitdagingen. Dat waren ze al vóórdat hij zijn rug brak en in een rolstoel terecht Horecapanden zijn bijna altijd oud en ontoegankelijk. door Ondine van der Vleuten Frans Meijer is voorzitter van de afdeling Vlissingen van Koninklijke Horeca Neder land. Hij is ook eigenaar van café De Concurrent. Meijer is zich er goed van bewust dat de vele trap jes en opstapjes in zijn café voor gehandicapten een probleem vor men. „Het punt is dat horeca bijna altijd in oude panden gevestigd is, in het stadshart. Probeer maar eens iets als een hardstenen bor des te veranderen, als het een mo kwam, en zo ziet hij ze nog steeds. De Vlissinger heeft net een maand je Amerika achter de rug, waar hij als snowboardcrosser meedeed aan de Winter X-Games: de Olym pische Spelen voor extreme spor ten. „Het overgrote deel van de uit gaansgelegenheden in Amerika houdt rekening met gehandicap ten. Als de kroeg zich niet op straatniveau bevindt, is er een lift. Zijn er afstapjes, dan kun je er don der op zeggen dat ernaast een hel ling is gemaakt, waar je op en af kunt rijden." Zijn eigen rolstoel is licht en er zit geen grammetje te veel aan zijn ge trainde lichaam. „Ik ben makkelijk te tillen en als voormalig skater wil ik zelf ook nog wel eens een trapje nemen met mijn rolstoel. Je mag van rolstoelers best verwach ten dat ze alles doen om zo mobiel mogelijk te zijn. Aan de andere kant zou het de horeca sieren als ze meer rekening met ons zouden houden." Hij benadrukt dat het wel wat uit maakt of je een lichte rolstoel hebt, zoals hij, of een zware en bre de gemotoriseerde. Inge Caljouw, eveneens 29, is met haar rolstoel een bekende verschij ning in de Vlissingse uitgaanswe- reld. Altijd met een vriendengroep je om zich heen, dat indien nodig een handje toesteekt. Drempels zijn er genoeg. Neem nu café De Concurrent aan het Bellamypark. Stikgezellig en bijzonder sfeervol, juist door alle hoekjes en niveau verschillen, maar voor een rolstoe ler toch wel érg 'uitdagend'. Toch zijn niet de drempels, trapjes en opstapjes het grootste pro numentaal pand is. Daarnaast gaat het ook om geld. Jongerencen trum De Piek bijvoorbeeld heeft nu een aangepaste entree, maar wel dankzij subsidie." Hij ziet wel wat in het idee, aan de muur van uitgaansgelegenheden informatie- 'Probeer maar eens iets te veranderen aan een monumentaal pand' bordjes te hangen waarop moto risch gehandicapten kunnen zien of er een aangepast toilet is en hoe de begaanbaarheid binnen is. Op dit moment is er in Vlissingen een bleem. Het werkelijke struikelblok vormt het gebrek aan toegankelij ke toiletten, zeggen Kees-Jan en In ge in koor. Kees-Jan: „Rolstoeltoi letten zijn zeldzaam. Als je over dag op stap bent, kun je nog naar openbare gelegenheden zoals de bibliotheek. Die zijn verplicht een dergelijke voorziening te hebben. Bij het Arsenaaltheater kun je ge loof ik tot middernacht nog te recht. Dus als je het niet erg vindt zo'n drie kwartier kwijt te zijn voor een plas, heen en terug vanaf de kroegen op het Bellamypark, ben je dan uit de brand." Inge heeft opgemerkt dat zo'n in validentoilet nogal eens wordt ge bruikt als berghok. Probeer met je rolstoel maar eens tussen de em mers en bezems door bij de wc te 'Een keer per halfjaar ga ik nog uit, in groot gezelschap. Alleen begin ik er niet aan' komen. Voor haar was het toilet probleem een reden om in de bin nenstad te gaan wonen. In het Vlis singse uitgaanscentrum is ze zo nooit meer dan vijf minuten van een toilet verwijderd. „In een vreemde omgeving moet ik eerst weten waar in de buurt een toilet is, anders durf ik geen biertje te be stellen." Ze komt regelmatig in Engeland. Daar heeft bijna elke pub een inva lidentoilet. „Het kan dus wel." ■Pjj Voor een cursus omgaan met hin- dernissen: Werkgroep Actief op Wielen: www.wheeling.nl discussie over een goede openbare toiletvoorziening bij het Bel lamypark en de Nieuwendijk. „Dat is een horecaconcentratiegebied, zoals dat heet. In zo'n gebied past een toilet dat voor motorisch ge handicapten goed toegankelijk is." Over het verschijnsel dat vooral bij drukte rolstoelers nogal eens ge weigerd worden, zegt Meijer: „De portiers zijn gecertificeerde men sen, die handelen volgens voor schriften en streng op de veilig heid letten. Als zich bij grote drukte een noodsituatie voordoet, kan de rolstoeler niet makkelijk weg komen. Bij ons bijvoorbeeld zitten de nooduitgangen achter en rolstoelers kunnen daar niet door." MAIKEL HARTE 'Drugs, dat ken ik alleen van tv', zei ik dan maar Totdat ik vijfjaar geleden terug naar Zeeuws-Vlaanderen verhuisde, heb ik jaren in Amsterdam als jobstudent bij een verzekeringskantoor gewerkt. Uiteraard werd ge dacht dat ik een Belg was, dat is immers hét misverstand over Zeeuws-Vlaanderen. Maar meer nog dan deze geografische onwetendheid, verbaas de mij het beeld dat van Zeeuws-Vlaanderen bestond. Er werd gedacht dat het een idyllisch polderlandschap was, waar men sen in volledige harmonie zonder enig probleem met elkaar sa menleven. „Ja Maikel, dat kan jij je niet voorstellen, maar wij hebben hier een enorme drugsoverlast hoor," werd me eens in de lunch pauze voorgespiegeld. „Drugs, dat ken ik alleen van tv", ant woordde ik dan maar, stilletjes genietend van het idealiseren van mijn geboortestreek. Eerlijk was het natuurlijk niet, maar er gens hadden ze wel gelijk. Als je het met de Randstad vergelijkt, dan vallen hier de problemen nog wel mee. Dat realiseerde ik me te meer, nadat ik eens een PZC had meegenomen naar kantoor. Met bulderend gelach werd door collega's kennis genomen van sommige berichten, met als grootste dijenkletser de krantenkop: 'Fiets gestolen in Hoek'. In feite zijn zo de krantenkoppen een graadmeter voor de situatie in een regio. Zolang een fietsendiefstal nog de krant haalt, valt het met het verval wel mee. Nu weet ik ook wel dat we hier te maken hebben met moord, inbraak en meer van dat soort vreselijke delicten, maar deze week stelde het nieuws me weer eens gerust. Omroep Zeeland was ervoor uitgerukt en deze krant kopte met vetgedrukte let ters: 'Schaap gebeten door hond'. Spijtig voor het schaap, maar ik kon een vreugdekreet niet onderdrukken. Wat fantas tisch dat dit nieuws is. Ik heb de krant naar Amsterdam gestuurd. Met de groeten uit Zeeland. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, li 11 het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf rilland - De kapitein van het juli 2003 bij Bath verongelukte contai nerschip Pelican 1 heeft rechtsver volging afgekocht met 4000 euro. Het Openbaar Ministerie had hem dit schikkingsvoorstel gedaan. De Nederlandse loods op de Pelican 1 kreeg hetzelfde aanbod, maar is daar niet op ingegaan. De kanton rechter in Middelburg behandelt 16 mei zijn zaak. Vervolging vindt plaats voor het niet houden van een veilige vaart. De Pelican 1 voer te dicht langs de oever in het Nauw van Bath en te snel, volgens het Openbaar Minis terie, waardoor het schip uit zijn roer liep. Een aanvaring met de Maersk Bahrein volgde. Het incident deed zich voor in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 juli 2003. De Maersk Bahrein kon op eigen kracht verder. De Pe lican 1 raakte zwaar beschadigd en moest tegen een zandplaat wor den gezet. De berging vergde meer dan een week. Bijna vier jaar na het ongeval komt het dus nog tot een rechts zaak. De Nederlandse loods vindt dat hij niet verkeerd heeft gehan deld. Aanvaarding van het schik kingsvoorstel van het Openbaar Ministerie zou in zijn ogen een schuldbetekenis zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2