Consument Topculinaire bouillon 24 Zaterdag 14 april 2007 PZC KOOP door Wouter Klootwijk De bouillon van alleen koppen had de rijkste en mooiste smaak In Stadskanaal is een droom van een smaak gevangen alsof het een vlinder was. De Kleinste Soepfabriek van Neder land trok een kreeftenbouillon die zijn weerga niet kent. Een jaar geleden kreeg ik een paar jampotjes toegestuurd, ge vuld met soepen. T\vee dingen vielen meteen op. De naam van de maker en de ingrediënten. Zuiver spul, geen smaakver sterkers, geen gistextract, geen suiker zoals in alle fabriekssoe- pen zit, maar alleen wat het zijn moest. En geweldig lekker. Ik schreef over de soepen van de Kleinste Soepfabriek. Of het iets uithaalt wat je schrijft, is altijd ongewis. Maar het een mansbedrijfje verzoop bijkans in de orders. Michel Jansen, soepkoker in Groningen, had er hulp bij nodig. Die vond hij in Valkenswaard, waar nu zijn potten worden gevuld. En in Stadskanaal, van een toegewijde bouillonkoker. Jansen had ontdekt dat in Den Oever langoustines - kreeftjes uit de Noordzee - worden aangevoerd. Hele kreeftjes, maar ook alleen de vlezige staarten. Waar zijn de koppen dan geble ven, vroeg Jansen zich af Aan boord van de viskotter die op langoustines vist, worden veel koppen en staarten gescheiden. De koppen gaan overboord. Een van de smakelijkste soepen, ge prezen door mondaine culi's, is bisque van garnalen of nog hoger aangeschreven, van kreeft. Zo'n bisque zat niet in het assortiment van de kleine soepfabri kant, maar hij had er wel vraag naar. Jansen ging aan het koken. Niet meteen een bisque, wie weet komt die nog, maar basisbouillons van Noordzeekreeft en gar nalen, van hele kreeftjes zonder garnalen, van alleen de kreef tenstaartjes en van alleen de kreeftenkoppen. Zo kon hij vast stellen dat de bouillon van alleen koppen, van het afval eigen lijk, de rijkste, mooiste, eigenste smaak had. Maar daarmee was hij nog niet tevreden. Hij kookt zijn soe pen in gasgestookte ketels. Dat gaat goed, maar bij subtiele ko kerij, zoals die van schaaldierenbouillon, is een andere manier van verhitten beter. Een bouillonkokerijtje in Stadskanaal heeft kookketels waarvan de inhoud wordt verhit door stoom die door leidingen om de wand van de ketels stroomt. Deze wijze van verwarmen is ideaal voor kreeftenbouillon, bleek uit proeven. In de veenkoloniën wordt aldus nieuwe culinaire we reldgeschiedenis geschreven, maar hoe zeg je Stadskanaal in het Frans? In deze Wieringer langoustinebouillon (Den Oever ligt in Wieringen) zit niets anders dan wat er in moet. Subtie le bijsmaken komen van groente en kruiden en er zit zout in. De bouillon wordt getrokken in een ketel van honderd liter waar 70 liter water in gaat met 30 kilo kreeftenkoppen. Ik kocht in supermarkten ter vergelijk andere kreeftensoepen. Ze halen het niet bij de smaak van de bouillon uit Stadskanaal en de etiketten zijn onthullend. Van bedrog kun je niet spre ken, want het staat er op, zij het in piepkleine lettertjes: in kreeftensoep zit van alles en nog wat, tot wel meet dan 25 in grediënten, ook keukenstroop en suiker. Maar nauwelijks kreeft. Grote rode kreeftenscharen zijn afgebeeld op het etiket op het blik van Albert Heijn Excellent kreeftensoep. Maar de smaak uit de zee komt van garnalen-visbouillon met drie smaakversterkers en maar een schamele 2 procent kreeft. Ook in de kreeftenbouillon van Struik zitten drie smaakversterkers en volgens de kleine lettertjes maar 3 procent kreeft. In de Lobster Soup van Lidl - weliswaar maar 79 cent - zit 3,8 pro cent kreeft en nog iets van het beest dat kreeftenpasta wordt genoemd. Soepman lansen wilde in zijn nieuwe bouillon twee hele kreeftjes doen, maar Zijn vriendinnen in het eerste proefpanel slaakten gilletjes van schrik toen ze de dode kreeftenoogjes door het glas naar buiten zagen staren. Groningen! Dan maar alleen twee staartjes, voor de versiering. Op de zaterdagse ver se vismarkt in Den Oever zal de langoustinebouillon onder ei gen merknaam van de visveiling worden verkocht. Andere ver koopadressen staan op www. kleinstesoepfa- briek.nl. Veel natuurvoedings winkels, in Gronin gen ook een Super de Boer en in Maastricht verkoopt zelfs modear tikelenwinkel Sissy Boy de ,.JM soepen. In -■'ijs Maastricht fgf hadden ze er wel tegen ge kund, die oog jes. D e nieuwste hype in Nederland is een feit. Let er maar eens op, de bedelarmband en -ketting zijn terug. En hoe. Wie in 2007 nog een beet je mee wil doen, heeft niet één zelfgemaakte bedelarmband aan de pols, maar minimaal drie. En met een 'neppert' van een paar eu ro doe je iets verkeerd. De echte merken, zoals Pandora en Trollbeads, leveren de bekend ste en naar het schijnt kwalitatief beste bedels: Pandora en Trollbea ds - beide Deense bedrijven die veelal via internet verkopen - zijn de grootste. Maar ook een wat ex clusiever sieradenmerk als het Itali aanse Bacio doet mee. Met voor elk seizoen een andere collectie. Volgens ondernemer Casper Ass- mann uit Schijndel begon de be- delrage zo'n twee jaar geleden, na dat jongeren creatief puzzelden met de zogenaamde schakelarm bandjes. Met die armbandjes maakt elke tiener zijn eigen statement door een persoon lijk sieraad samen te stellen. Assmann: „Houd je van Mickey Mouse, dan hang je die eraan. Ben je kreeft en wil je dat laten zien? Dan bestel je een schakeltje met je horoscoop erop." Uit die rage kwam de uiteindelijke bedelpopu- lariteit voort. Na de schakeltjes werden kralen van glas en zilveren bedels geïntroduceerd door de gro te sieradenmerken. Op internet vallen bedelaanbie- ders ondertussen over elkaar heen. De meeste bedels zijn nog steeds afkomstig uit Denemarken, maar worden hier verkocht door Neder landse importeurs. Na Nederland, Duitsland en België zijn de bedels sinds kort ook niet meer aan te sle pen in de Verenigde Staten, Cana da en Australië. Het principe van de bedelarm band is simpel: Ie begint met een lege armband met een simpele clipsluiting. De zilveren armband bestaat uit verschillende segmen ten die worden opgevuld met kra len en bedels. Ook hier geldt de eenvoudige redenering: wat bij je past, hang je eraan. Zo heeft nie mand dezelfde bedelarmband en is er altijd wel iets om over te pra ten. De bedels van de verschillen de merken zijn niet zonder meer uitwisselbaar. Zo passen de bedels van Pandora en Bacio wel aan een Trollbeads-armband, maar anders om niet. Ondernemer Assmann zag twee jaar geleden het gat in de markt en sprong erin. Hij werd Pandora-im- porteur en opende zijn eigen web winkel pandorashop.nl Ondertus sen heeft hij daarop minimaal dui zend bestellingen per maand. In een bedrijfspand in het Brabantse Schijndel verzenden zijn medewer- Zonder rinkelende bedels van Pandora, Bacio of Trollbeads aan je arm hoor je er niet meer bij. Kies wel voor het echte werk, want met een goedkopere 'neppert' sta je voor gek. door Maartje van Hoek illustratie Ronald Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24