Alexander en Maxima kiezen zelf namen PZC Zaterdag 14 april 2007 23 Jorge Zorreguieta Jorge Zorreguieta komt pas la ter deze maand naar Wasse naar om zijn nieuwe kleinkind prinses Ariane te zien. Aanvan kelijk was bericht dat hij tij dens het paasweekeinde sa men met zijn vrouw Maria del Carmen al naar Nederland was gekomen. De voorzitter van de organisa tie van Argentijnse suikerpro ducenten had echter nog veel werk te doen in eigen land. In een vraaggesprek met dagblad La Nacion pleitte Zorreguieta ervoor de grenzen gesloten te houden voor de import van sui ker. De suikeroogst is in Argentinië nog nooit zo goed geweest, veertien procent meer dan vo rig jaar. Zeventig procent is be stemd voor Argentinië zelf en daarom willen de suikerboeren geen concurrentie uit bijvoor beeld Brazilië, waar de suiker goedkoper is. „Daar wordt de suikerteelt gesubsidieerd", al dus Zorreguieta. alle dochters de naam Wilhelmi- na, ter ere van stamvader Willem de Zwijger. Dat hij deze familietra ditie niet zou voortzetten, maakte prins Willem-Alexander al lang voor de geboorte van Amalia dui delijk. „We leven in andere tij den", zei hij. Zijn Deense collega kroonprins Frederik wilde bij de geboorte van zijn eerste kind niet breken met een eeuwenoude traditie. Die schrijft voor dat de Deense konin gen om en om Frederik dan wel Christian heten. Zijn zoontje kreeg dan ook de naam Christian. Die wordt na zijn vader Frederik X in de toekomst Christian XI. De Britse koningin Victoria stond erop al haar kleinkinderen en liefst ook haar achterkleinkinde ren hun naam te geven, waarbij Al- bert - de naam van haar geliefde echtgenoot - bijna een verplich ting was. En wee degene die haar wensen trotseerde: die moest vre zen voor zijn erfdeel en kon reke nen op een ijzige wind uit het ko ninklijk paleis. SI Zie ook www.royalblog.nl Traditionele namen zijn uit bij de koninklijke familie. In het biografisch woordenboek van de Oranje-Nassau's zoekt men vergeefs naar Luana, Zaria of Ariane. De prinselijke ouders kiezen namen die ze 'mooi' of leuk vinden. Historie speelt geen beslissende rol meer. door Hans Jacobs Willem-Alexander houdt het aangifteformulier voor prinses Ariane in zijn handen. foto CPD A e hebben de na- g\ men zelf uitge- \M \M kozen." Prins W w Willem-Alexan der was gisteren beslist over de keuze van de namen van zijn jong ste dochter Ariane Wilhelmina Maxima Ines. „Dat hebben we met z'n tweeën beslist. Dat is één van de voorrechten van de ouders", al dus de uitgeslapen prins. Bij de keuze speelde nog wel mee dat de naam zowel in het Nederlands als in het Spaans makkelijk moet zijn te gebruiken. Geen telefoontje dus naar Huis ten Bosch om instemming te vra gen van koningin Beatrix en ook geen gesnuffel langs de stamboom om een historisch verantwoorde naam te vinden. „Ariane vonden we allebei mooi." Degenen die ge zien de prinselijke voorkeur voor de A als beginletter hadden inge zet op Anna, Albertina of Agnes - belangrijke vrouwen in de Oran je-geschiedenis - kwamen bedro gen uit. Prins Friso en prinses Mabel lieten ook persoonlijke voorkeuren mee spelen bij de keuze van de roepna men van hun dochtertjes, Luana en Zaria. Wat hun eerste doopna men betreft, bleven ze echter aan de veilige kant, met respectievelijk Emma en Joanna. Prins Constan- tijn en prinses Laurentien kozen voor vernoemingen naar figuren uit beider families, met Claus-Casi- mir - de enige kleinzoon van ko ningin Beatrix - als de meest in het oog springende naam. Beatrix en Claus waren zelf tradi tioneler in hun keuze, in tegenstel ling tot Juliana en Bernhard. Die kozen namen met een bijzondere betekenis, zoals Beatrix (zij die ge lukkig maakt), Irene (zij die vrede brengt) en Margriet (de bloem die symbool was voor het verzet tegen nazi-Duitsland). Dat was destijds een trendbreuk. In de rest van de samenleving kregen kinderen toen meestal nog de naam van (groot)vader of (groot)moeder, oom of tante. In vroeger tijden was een vrije keu ze niet vanzelfsprekend. De mees te koninklijke en vorstelijke fami lies hielden streng vast aan hun tra dities en meestal hadden de geluk kige ouders weinig te zeggen over de namen van hun kinderen. Die werden bepaald door het hoofd Prins Willem-Alexander maakte zelf de eerste foto's van zijn dochters. Van boven naar beneden: de prinsesjes Ariane, Alexia en Amalia. foto ANP van de familie, waarbij ook politie- Bij de Oranjes kregen in de negen- ke en dynastieke belangen een rol tiende eeuw bijvoorbeeld alle speelden. zoons als eerste naam Willem en ALLEMENSEN Deense hof ontkent trouwplannen Joachim Ja, prins Joachim heeft zijn vrien din Marie Cavallier meegeno men naar de paasbijeenkomst van de Deense koninklijke fami lie. Nee, de jongste zoon van ko ningin Margrethe en prins Hen- rik heeft geen trouwplannen. De woordvoerster van het hof had weinig woorden nodig om be richten in twee weekbladen te ontkrachten. Joachim (37), die in 2005 scheidde van zijn vrouw Alexandra, kent Marie Cavallier sinds die tijd. Penélope Cruz springt op adoptietrein Na Madonna, Meg Ryan en An gelina Jolie wil ook Penélope Cruz een kindje adopteren. Dat heeft de Spaanse actrice onthuld aan de Spaanse editie van Marie Claire. „Ik wil zelf kinderen krij gen, maar ook adopteren", zegt de ster, die onlangs nog een Os carnominatie kreeg voor haar rol in de film Volver. „Al een tijd heb ik het gevoel dat mijn leven niet compleet zal zijn als ik niet besluit te adopteren." De 32-jari- ge actrice beeindigde vorig jaar een langdurige relatie met Mat thew McConaughey, haar tegen speler in de film Sahara. Hoewel ze recent in het gezelschap van Orlando Bloom en Josh Harnett werd gesignaleerd, is ze naar ei gen zeggen momenteel vrijgezel. „En dat is het enige wat ik er over wil zeggen." Charles mag met zijn moeder mee Prins Charles gaat geschiedenis schrijven. De Britse troonopvol ger mag dit jaar voor het eerst met zijn moeder mee naar de topconferentie van leiders van het Gemenebest. Die wordt in in november in Oeganda gehou den. In de Britse media wordt zijn aanwezigheid gezien als een volgende stap in de richting van de troon. Het Gemenebest heeft koningin Elizabeth als hoofd en beschermvrouw. Ze heeft op dat terrein nooit inmenging geduld. Camilla herstelt goed van operatie Uren wandelen door de velden en bossen van het koninklijke Schotse landgoed Balmoral doen Camilla goed. De vrouw van prins Charles is herstellende van een operatie waarbij haar baar moeder werd weggehaald. De 59-jarige hertogin - de titel prin ses van Wales gebruikt ze niet - viert nu vakantie met haar echt genoot en volgens ingewijden maakt ze het prima, al gebruikt ze bij haar tochten wel een wan delstok. Openbare optredens staan echter nog niet op het pro gramma. Vorige week vierden Charles en Camilla hun tweede huwelijksverjaardag. foto PA Hertogin Camilla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23