\13 Buitengebied Dansmug onmisbaar eten Inlagen voor veiligheid PZC Zaterdag 14 april 2007 21 foto Chiel Jacobusse Wei- nig mensen hebben iets op met muggen. Ze zijn lastig, hinderlijk en kun nen heel vervelend steken. Allemaal waar, maar toch ver vullen ze een belangrijke rol in de voedselketen. En voor natuurbeheerders geven de muggenlarven een uitste kend beeld van de toestand van de waterkwaliteit. door Chiel Jacobusse De mug die hierboven is afgebeeld is een dansmug. Tenminste dat denk ik. In Nederland leven meer dan 1000 soorten muggen en er zijn er maar een handvol die ik echt ken. Maar een determi natieboekje heeft heel wat aanwijzingen gege ven die in de richting van dansmuggen wijzen. De groenige kleur, de korte vleugels, de geveer de antennen en nog een aantal wat subtielere kenmerken maken de zaak al met al vrij zeker: een dansmug en wel een exemplaar van het mannelijk geslacht. Dat zie je aan de gepluim de antenne. Op een avond zat-ie tegen de ruit. Meer als ex periment dan dat ik er echt iets goeds van ver wachtte besloot ik een foto te maken. Vanaf de onderkant dus, die we normaal helemaal niet te zien krijgen. Daarom zie je de poten tot en met het heupgewricht en kun je niet zien hoe de vleugels als een dakje boven het achterlijf zijn samengevouwen. De foto lukte en pas toen zag ik wat een schitterend beest zo'n dans mug is. Niet dat dansmuggen zo bijzonder zijn. In Ne derland komen ruim 500 soorten voor. Dus de helft van alle muggensoorten zijn dansmug gen. Ze danken hun naam aan de zwermende mannetjes die op en neer dansen tijdens de vlucht. De vrouwtjes leggen hun eitjes in het water en het is per soort sterk verschillend wel ke wateren de voorkeur genieten. Er zijn soorten van brak water, van stromend zoet water, van stilstaande poeltjes met ver vuild water of juist van kristalheldere beekjes. Sommige waterbeheerders vangen de larven met regelmaat en bepalen de soort om de kwa liteit van het water te volgen. Als er iets in de waterkwaliteit verandert is dat binnen de kort ste keren aan de muggenlarven te merken. Ze dienen dus als bewakers van de kwaliteit. In de voedselketen zijn dansmuggen van emi nent belang. De larven worden veel gegeten door kleine vissen als voorntjes en stekelbaar zen, maar ook kuikens van kuifeenden en do- daarsjes zijn verzot op de larfjes. Volwassen dansmuggen zijn van belang voor bijvoorbeeld zwaluwen. Het is nog niet zo lang geleden dat in het Zoommeer en het Krammer Volkerak de dans muggen zo talrijk waren dat het soms leek als of de berm in brand stond. De enorme zwer men dansmuggen leken op fikse rookpluimen. Hun talrijkheid was kenmerkend voor een le vensgemeenschap die uit balans geraakt is. Door de afdamming van de achterkant van de Oosterschelde deed zich een abrupte verande ring in het milieu voor. Zoutwaterdieren stierven massaal en de vesti ging van een nieuwe levensgemeenschap be gint onderaan de keten; dus met onder meer muggenlarven. De natuurlijke vijanden als voorntjes en kuifeenden volgden pas wat later en zo konden enorme muggenplagen ontstaan. Ie weet eigenlijk bij voorbaat al dat zo'n plaag maar tijdelijk is. Want waar veel te eten is, komen er veel eters op af en het evenwicht herstelt zich dan. Bo ven de compartimenteringsdammen waren soms enorme aantallen zwaluwen te zien, waaronder veel gierzwaluwen. Je vraagt je dan wel af waar een stadsvogel als de gierzwaluw ineens in dermate grote aantallen vandaan komt. Ook dat is bekend. Voor een behendige vlieger als de gierzwaluw is een tochtje van Rotterdam centrum naar de Philipsdam niet veel meer dan een blokje om. tekening Adri Karman Inlagen, de kusten van met name Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland zijn er mee be zaaid. Ze hebben zich ontwikkeld tot waardevolle gebieden voor planten en dieren. Destijds uit voorzorg aangelegd achter bedreig de dijkdelen. Als de zeewering brak stroomde het water de inlaag in om door de inlaagdijk - als het ware een tweede kering - te wor den gestuit. Het achterliggende land bleef zodoende droog. ■■■V'-'ï -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21