Sloegroen ontwaakt O Sperziebonen zijn aan mode onderhevig PZC Zaterdag 14 april 2007 foto Ronald den Dekker De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaalgaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Pas vele jaren na de beloof de groengordel rond indus triegebied Vlissingen-Oost kwam project Sloegroen van de grond. Ruim één jaar gele den is het eerste deel van een groene buffer tussen in dustrie en woonomgeving overgedragen aan de Vereni ging Natuurmonumenten. De natuur kan aan de slag. door Rinus Antonisse p de achtergrond overheerst de indus trie met hoge pijpen, gebouwen en hoogspanningsleidingen. De voor grond oogt voorzichtig lenteachtig. Nog veel bomen en struiken tonen een kale winterdracht. Hier en daar lichten de witte bloemen van de sleedoorn op. Om de wilgen hangt een teer, lichtgroen waas. Het project Sloegroen ontwaakt. René Wink van Natuurmonumenten, beheer- eenheid Schelde, glimt van plezier. „Het ont wikkelt zich goed. Het is een mooi gebied aan het worden. Als je vijfjaar verder bent, dan zie je het pas goed." Wat hem betreft mag het wel wat vlotter gaan, maar hij beseft goed dat je de natuur niet kunt dwingen. „Het is toch zware kleigrond. De wortels moeten zich eerst goed zetten. Dan komt de vaart erin. Als ik de strui ken zo bekijk, dan doen ze het allemaal." De vogels zijn er al volop. „Kijk een buizerd, die jaagt een kraai weg." De roofvogel als wa pen tegen oprukkende kraaien en eksters? „Nee", legt Wink uit. „Die kraaien komen met z'n drieën terug." Op het water ontwaart hij een handvol talingen en bergeenden die zich trouwens overal in het gebied laten zien. Onder meer in de Galghoek, onderdeel van Sloegroen. Dankzij natuurcompensatie voor de tweede verdieping van de Westerschelde kon een flinke waterplas worden ingericht, omge ven door grasland. Vlak achter de stoere zee dijk. Het gebiedje is bij hoogwater op de rivier een dankbare wijkplaats voor (water)vogels. In de wandeling heet het project Sloegroen nog altijd het Sloebos. Bedoeling was aanvanke lijk ook de hele oppervlakte te bebossen. Mede na inspraak van de streek is daarvan afgezien. Nu is ongeveer 45 van de 100 hectare kruiden rijk grasland, dat begraasd wordt met runderen van boeren uit de omgeving. Binnen dat be graasde gebied ligt vijf hectare aan teruggekeer de oude kreeklopen en een watergang, voor zien van brede, natuurvriendelijke oevers. Langs het water - ook bedoeld als berging bij overvloedige regenval - ontwikkelt zich riet. De helft van de eerste fese is ingeplant met bo men als wilg, es, eik en aan de buitenkant ook populieren, omdat die lekker snel groeien. Wink geeft aan dat er ook veel struiken zijn ge zet, zoals sleedoorn, liguster, vlier, veldes- doorn, rode en gele kornoelje en diverse braam soorten. Geen meidoom. „Dat is zo afgespro ken met de landbouw." Het project Sloegroen beslaat in totaal 200 hec tare. Van de tweede fese is door de gemeente Borsele al circa 20 hectare aangekocht. Wink: „Het gaat mondjesmaat, maar er wordt stap voor stap grond bijgekocht. Als er een flinke lap aaneengesloten grond is verworven, gaan we die wel inrichten. We willen niet wachten tot alle 100 hectare in bezit is. Mogelijk gaan we begin volgend jaar weer een deel inrich ten." Een wandelpad, dat aansluit op het dorps bosje van Borssele, ontsluit het gebied. „Het is een prachtig ommetje", weet Wink. „Het wordt veel gebruikt." Maar de mensen hoeven zich niet te beperken tot het pad. Sloegroen is bedoeld als zogenaamde struinnatuur. Er mag overal gelopen worden, ook in het beweide ge bied. De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Het is druk op het land. Tractoren rijden af en aan. Ook Ronald Poppe zit op zijn tractor. Hij wil vanmiddag zijn doperwten zaaien en legt daarom eerst het zaaibed klaar. En dat valt dit jaar niet mee. Ronald komt van zijn tractor af Om zeven uur 's ochtends is hij begonnen. Drie uur later is het dus wel even tijd voor een kopje koffie uit de thermosfles. Hij gaat zitten op het midden van het land en pakt een kluit aarde op. „Kijk", zegt hij. „Zo hard als beton, je kunt het niet losknij- pen tussen je vingers. Dat komt omdat het een slechte winter is geweest." Het heeft veel gere gend en niet gevroren. „Als het vriest, breekt de kleistructuur. Maar nu bestaat de bovenlaag uit kalkarme, keiharde klonten in plaats van uit zachte grond. De kans is groot dat de gewassen uit drogen, omdat de wind door de kluiten heen blaast. Het zal mij benieuwen wat de oogst dit jaar wordt." Verderop is zwager Piet Dekker suikerbieten aan het zaaien. Nou ja, hij helpt vooral de loonwer ker bij het zaaien. „Normaal gaan we zelf met de eg over het land. Maar nu de grond zo hard is, hebben we de loonwerker la ten komen. Die heeft een aange dreven eg. Dat is een veel sterk ere machine. Die kan de harde grond deze keer veel beter bewer ken." Na de doperwten en de suiker bieten, gaan ook de stamslabo- nen de grond in, vertelt Ronald. Stamslabonen? „Ken je dat niet", vraagt hij verrast. „Dat zijn sper ziebonen." De doperwten, bonen en het gras dat Ronald en Piet op het land hebben staan, worden ver bouwd voor het zaaizaad. „Dat doen eigenlijk alle boeren op Walcheren", leggen de zwagers uit. „Dat komt omdat het heel moeilijk is om conservengroen- ten te verbouwen op kleigrond. En wat nog veel belangrijker is: conservengroenten moeten bin nen twee uur nadat ze van het land zijn gehaald, in een potje zitten. Dat red je hier bijna niet. Daarom worden de meeste con servengroenten verbouwd in de directe omgeving van de conser- venfabrieken. En wij leveren daar dan het zaad weer voor." Zaad is trouwens trendgevoelig. Daarom kopen Ronald en Piet na elke oogst nieuw zaad in. „Ja ren geleden wilden mensen gro te tuinbonen. Inmiddels moeten ze klein zijn. En het boontje in de sperzieboon moest jaren gele den wit zijn, daarna paars en nu groen. Het duurt vijftien jaar voordat de gewassen zo doorge- kweekt zijn, dat ze aansluiten bi de wensen van de consument." Kamperen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19