Loodsen vertellen oorlogservaringen OPEN ZONDAG Stoomtrein Maldegem rijdt door tot Eeklo IE Scholen doen mee aan Wereld Kinderfestival Résidence met zorg Lentemarkt PZC Zaterdag 14 april 2007 35 Eén van de 180 foto's uit boek: Loods Elias (midden) met twee Engelsen ten tijde van het vegen van mijnen op de Westerschelde, november 1944. foto collectie Cor Heijkoop, Imperial War Museum Uit Zeeland gingen meeste loodsvaartuigen naar Engeland. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het zal je maar gebeu ren. Je bent nog geen twee jaar ge trouwd. Hitier Duitsland vindt het nodig Nederland binnen te vallen en te bezetten. Voordat je het goed en wel beseft, zit je in Engeland en ben je voor jaren gescheiden van je echtgenote. Het overkomt de Vlissingse loodskwekeling Gerard de Hondt. Zijn verhaal staat in het gistermiddag in Vlissingen gepre senteerde boek De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog, ge schreven door de Vlissingse oud-loods en historicus Doeke Roos. Het relaas van De Hondt is één van de vele persoonlijke getui genissen in de kloeke, 384 pagina's tellende publicatie. Al die privé-ge- schiedenissen maken het boek. 'Opdat wij niet vergeten', klinkt het vaak plechtig, als het om de Tweede Wereldoorlog gaat. De gro te geschiedenis van de oorlog is in middels wel verteld. Om de lezers van nu nog voor i94o-'45 te inte resseren, moet je wel een andere invalshoek kiezen. Doeke Roos heeft dat gedaan, met hulp van on der anderen zijn Vlissingse collega Rinus van Es. Van Es nam het ini tiatief voor het boek. Hij schreef eerder met anderen een standaard werk over een eeuw Nederlands Loodswezen in de Scheldemon- den, in 1984. Dat is al lang uitver kocht en inmiddels een collectors item. „Ik wilde dat de oorlogserva ringen van loodsen en loodswezen- 'Zij hebben geholpen Europa te bevrijden met de konvooivaart op Antwerpen' personeel nog werden beschre ven", aldus Van Es, „omdat hun rol door historici over het alge meen zwaar is onderbelicht." Dit gemis is ruimschoots goedge maakt met De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog. Roos ver telt niet alleen het oorlogsverhaal van het loodswezen in Vlissingen, maar ook dat van Delfzijl, IJmui- den en Rotterdam. Hij beschrijft verschrikkingen. Mijnen zorgen in het najaar van 1939 al voor groot gevaar op zee. 'Leuke' dingen ge beuren even goed. Prins Bernhard doet Delfzijl aan, in april 1940. De Duitse loodsboten die daar liggen, zijn voor hem met vlaggetjes ver sierd. Dat is pas lef hebben. De meidagen van 1940 verlopen ook bij het loodswezen chaotisch. Roos velt daar een hard oordeel over. De leiding, nog in marine handen, is zoek. Wat er met de loodsvaartuigen moet gebeuren, is bijvoorbeeld duister. Uit Zeeland maken de meeste de oversteek naar Engeland, met onder anderen De Hondt. Hij keert vierenhalf jaar later, november 1944, terug in het bevrijde Middelburg. Totaal on verwacht voor zijn vrouw, die gis teren, inmiddels 91 jaar, bij de pre sentatie van het boek was. Haar man moet in 1944 al weer snel aan de slag. Alle loodsen zijn nodig voor de konvooivaart op Antwer pen. Roos en Van Es: „Zij hebben geholpen Europa te bevrijden." De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog, uitgeverij ADZ, ISBN 978-90-72838-40-9, €29,95. door Eugène Verstraeten MALDEGEM - Vanuit het station van Maldegem in Oost-Vlaande- ren kunnen belangstellenden zater dag 5 en zondag 6 mei een reis ma ken met de stoomtrein. Het Stoomcentrum Maldegem houdt dan haar jaarlijks stoomfesti- val. Sinds 1989 zijn vrijwilligers in de weer om het verlaten station terug te brengen naar de tijd van toen. Oude locomotieven en wagons werden aangekocht en rijden op een eigen stuk spoorlijn. Voor de jongeren rijdt er ook een smal- spoorstoomtreintje met open wa gonnetjes. Sinds 2005 zijn de omgeving van het station en alle gebouwen volle dig gerenoveerd. De sporen zijn opnieuw aangelegd, de werkloods is heringericht en een nieuw per ron maakt het in- en uitstappen aangenamer. Hoofdattractie dit jaar is de hero pening van de volledige lijn tot sta tion Eeklo. Na zes jaar hard wer ken en intensieve reparaties kan weer de volle tien kilometer wor den gereden. Er rijden mogelijk vier locomotieven, die ook over de historische ophaalbrug in Balger- hoeke gaan. Er wordt een beperkte spoorweg- beurs gehouden met boeken stands, modelspoorbanen en mini-stoomtreintjes. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Ruim 4500 kinderen uit de bovenbouw van alle basis scholen in Zeeuws-Vlaanderen doen volgende maand mee aan het Wereld Kinderfestival. De maand mei staat in het teken van de vrijheid. Vragen over parkeren in Aardenburg AARDENBURG - Het Sluise raadslid W. Gijsel (Gemeentebelangen) wil weten hoe het zit met de aanleg van parkeerplaatsen op het terrein van de voormalige gasfabriek in Aardenburg. Die zijn er nog steeds niet. „Het gaat om een verworven recht van omwonenden", stelt Gij sel. De leerlingen maken op school kennis met diverse culturen. Daar na bezoeken zij eind mei het Schel- detheater in Terneuzen voor een feestelijke afsluiting. Die bestaat uit een 'sterrenshow' en een optre den van een jeugdgroep uit Ethio pië, een circus met jong acroba tisch talent. Het kinderfestival is een activiteit van het projectbu reau Cultuurmenu's Zeeuws- Vlaanderen, in samenwerking met een aantal partners waaronder de provincie Zeeland, de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het Scheldetheater. it J www.lahdgoedrij ckhoftnlj morgen van 13.00 -16.00 uur in Geersdijk op Noord-Beveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 145