In Zuid-Afrika CDA'ers hoopvol over aanpak drugstoerisme Middelbare scholen worstelen met wettelijke norm van 1040 lesuren Archeologisch Museum Aardenburg vernieuwd Sluis scoort goed bij mensen met uitkering 30 Zaterdag 14 april 2007 PZCZ Tweede Kamerleden laten zich informeren in Terneuzen. door René van Stee TERNEUZEN - Op het gedoogbeleid ten aanzien van softdrugs is veel kritiek. Maar de discussie over de overlast van de twee koffieshops in de binnenstad van Terneuzen moet zich volgens CDA-Kamerlid C. Joldersma, fractiewoordvoerder voor het drugsbeleid, niet op het beleid toespitsen. „Want het gaat erom dat de toe stroom van drugstoeristen uit Bel gië en Frankrijk wordt ingedamd. En natuurlijk ook dat de hieraan gekoppelde problemen worden op gelost", aldus loldersma gistermid dag. Zij was samen met haar frac tiegenoot en Zeeuws Kamerlid A. Koppejan in Terneuzen om zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke drugsproblematiek. Dit gebeurde op uitnodiging van de ac tiegroep De Grens is Bereikt. Die door Raymond de Frel TERNEUZEN - Drie van de vier mid delbare scholen in Zeeuws-Vlaan- deren worstelen met de wettelijke norm van 1040 lesuren per jaar. Al leen het Zwin College in Oostburg zegt geen moeite te hebben om aan de eisen van de onderwijsin spectie te voldoen. Onderwijsbond CNV gaf eerder deze week aan dat nogal wat scho len kunst en vliegwerk moeten toepassen om minstens 1040 uren per jaar te halen. Oud-minister Van der Hoeven dreigde eerder scholen financieel te korten of zelfs hun onderwijsbevoegdheid in te trekken als zij in gebreke zou den blijven. Het Zelden- rust-Steelantcollege en scholenge- Romeinen hebben gezelschap gekregen van middeleeuwers. door Frank Gijsel AARDENBURG - Met een forse bijl slag hakte een middeleeuwse beul werd gisteren een dik touw door midden geslagen. De beul uit de hofhouding van Pieter Bladelin, heer van het Vlaamse Middelburg, verrichtte hiermee de openings handeling van het vernieuwde Ar cheologisch Museum in Aarden burg. Zes Romeinen, die vorig jaar hun intrek hadden genomen in het mu seum, kregen nu gezelschap van middeleeuwse Aardenburgers. Ze zijn te bewonderen in verschillen de situaties en taferelen. De boven verdieping is nu geheel gewijd aan de middeleeuwen. De nieuwe presentatie staat in een vindt dat de 'internationaal gelegi timeerde vrijhandel in softdrugs' in Terneuzen moet stoppen. Beide parlementariërs hoorden ook het relaas van enkele omwo nenden en ondernemers aan. Daarbij kwamen hardnekkige klachten zoals wildplassen en -par keren, roekeloos rijgedrag en inti miderend gedrag aan bod. Ook de handel in harddrugs neemt vol gens een bewoonster van de Gre- nulaan toe, terwijl een onderne mer meldde dat hij zijn klandizie zienderogen ziet teruglopen. Zonder uitzondering voelt nie mand zich serieus genomen door de gemeente of de politie „Want er gebeurt niks", aldus een be woonster. Zij ziet maar één oplos sing: sluiting van de shops. Vol gens loldersma lost dit echter niks Discussie in Terneuzen moet niet gaan over gedoogbeleid ten aan zien van softdrugs, maar over het indammen van het drugstoe risme. meenschap De Rede zagen zich ge noodzaakt om hun lesschema's aan te passen. „We draaien nu vier dagen langer door en beginnen twee dagen eerder met het school jaar", zegt rector T. Frankemölle van het Zeldenrust-Steelantcolle- ge. „We hebben het nu aardig voor elkaar, maar zijn nog niet tevre den. Het is namelijk een puzzel, waarbij de stukjes allesbehalve makkelijk in elkaar passen." Ook De Rede verlengt het school jaar met drie dagen. „Daarnaast plannen we zoveel mogelijk verga deringen buiten de lesuren. In de onderbouw voldeden wij niet hele maal aan de norm, maar door de ze maatregel lossen we het pro bleem vrij makkelijk op", aldus sec- sfeervolle zaal met gedempt licht en richt zich vooral op het verhaal achter de aanwezige voorwerpen, die door gewone mensen werden gebruikt. Door middel van een aantal opgevoerde personages krij gen bezoekers een op de historie gebaseerd verhaal voorgeschoteld. De personages, die echt in Aarden burg geleefd hebben, zijn zodanig gekozen dat ze elk een kenmerk van de middeleeuwse maatschap pij en van de geschiedenis van het stadje vertegenwoordigen. Bij elke persoon is een kleine tekst aange bracht uit het middeleeuwse rechtsboek. Teksten in het Middel nederlands, die een uitnodiging zijn voor taalkundig puzzelen. Ook zijn er afbeeldingen van kaar ten en brieven die bewaard zijn ge bleven. Ze vertellen meer over de cartografie en het schrift van die tijd. Vólgens conservator Arco Wille- op, omdat de overlast op straat hierdoor enorm zou toenemen. Ook verklaarde zij dat de door de bewoners geschetste problematiek vraagt om een krachtige aanpak, waarbij de gemeente haar schroom dient af te werpen en ook in gesprek blijft met de bur ger. Koppejan heeft er veel vertrouwen in dat het op korte termijn tot een effectieve aanpak van de drugs overlast in Terneuzen komt. Dat moet gebeuren op basis van de ge meentelijke drugsnotitie die in mei verschijnt en waarover ook een gesprek werd gevoerd met bur gemeester J. Lonink. Koppejan durfde echter niet te voorspellen of alle problemen binnen een jaar zijn opgelost. Ook Lonink waagde zich niet aan dergelijke voorspellin gen. Hij hoopt op krachtige steun uit Den Haag om een effectief drugsbeleid in Terneuzen te kun nen voeren. „Die boodschap heb ik beide Kamerleden meegegeven. Want wij kunnen het niet alleen." tordirecteur J. Begijn. Het Reynae- rtcollege in Hulst hoefde geen aan passingen door te voeren, al is het elk jaar weer een 'zware bevalling', stelt rector J. Reijnders. „We wor stelen er enorm mee. Gelukkig tel len projecten onder toezicht van docenten buiten normale lesuren ook mee, maar desondanks zou ik blij zijn met wat meer flexibili teit." Directielid E. de Roo van het Zwin College in Oostburg stelt dat het probleem van alle jaren is. „Wij hebben geen problemen. Alles valt of staat met de benadering van het begrip 'onderwijstijd'. Onderwijs is namelijk niet beperkt tot lesu ren. Ook buiten die uren wordt on derwijstijd zinvol besteed." boordse is vernieuwing te lang uit gebleven. De wens om de verou derde presentatie te vervangen door een frisser en kleurrijker ex- positien is jaren blijven knagen. Willeboordse: „In die jaren is de achterstand ten opzichte van con currerende publieksattracties steeds groter geworden. De herin richting biedt nu een betere educa Terneuzense terug van halfjaar praktische bijbelschool. door Joeri Wisse terneuzen - Mensen helpen is het gaafste wat je op deze wereld kunt doen. Dat is wat Adriënne Bakker (19) uit Terneuzen heeft ontdekt na een verblijf van een halfjaar in Zuid-Afrika. In de sloppenwijken kreeg ze gedurende drie maanden les op de praktische bijbelschool. Daarna volgden drie maanden waarin ze haar kennis in de prak tijk kon brengen. De droom om voor langere tijd in het buitenland te verblijven, leefde al langer bij Adriënne. „Ik heb op het CIOS gezeten, waar je ook een gedeelte van je opleiding naar het buitenland kunt. Maar omdat ik de verkorte versie van twee jaar deed, was dat voor mij lastig." Tegen het eind van haar opleiding ging ze zelf opzoek naar een moge lijkheid om naar het buitenland te gaan. Via internet kwam ze met de christelijke organisaties Youth With A Mission in aanraking. „Ik wilde mijzelf en God beter leren kennen. Dat is gelukt. Ik weet nu hoe ik God in mijn dagelijkse le ven kan inbouwen." Adriënne verbleef de eerste drie maanden van haar verblijf op de 'praktische bijbelschool' Disciple- ship Training School in de stad Jef freys Bay, midden in een sloppen wijk. Daar kwam ze ook bij de lo kale mensen thuis. „In groepjes gingen we langs de huizen om met mensen te praten en te bid den, als ze dat wilden." Tijdens de tweede helft van haar verblijf woonde ze bij verschillen de gastgezinnen, verspreid over het land. De dagen vulde ze met bezoeken aan bejaardenhuizen, kerken en verschillende scholen. Daar vertelden de studenten van de bijbelschool over Jezus door middel van dans en toneel. Met name de gesprekken die erna plaatsvonden, waren van grote waarde voor de Temeuzense. „Je hoort zoveel leed. Zoals een meis je dat door haar vader geslagen wordt. Het enige wat je dan kunt tieve werking en een grotere wis selwerking met het verhaal dat op straat te vinden is." Vandaag en morgen zijn er open deurdagen. Het museum is dan gratis toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur. Op elk uur begint een rondleiding. Om 14.00 en 15.30 uur zijn er stadswandelingen door Aardenburg. doen is haar troosten en bidden dat het beter wordt." Adriënne is ervan overtuigd dat ze mensen kan helpen door over God te vertellen. „Er is veel ellen de in Zuid-Afrika. Tienermoeders, mensen met aids, drankproble men en honger. Je kunt ze eten ge ven of geld, maar dat is zo weer op. Dat is dweilen met de kraan open. Maar als mensen hun leven inrichten zoals de Bijbel het zegt, worden hun problemen minder. Als je bijvoorbeeld geen seks voor het huwelijk hebt, raak je ook niet zwanger en los je al een deel van het aidsprobleem op." De laatste weken in Zuid-Afrika kon Adriënne zelf indelen. Ze be sloot om die door te brengen in een sloppenwijk van Johannes burg. „Ik heb daar twee weken bij een vriendin gewoond in een huis- 'ln groepjes gingen we langs huizen om met mensen te praten en te bidden' je dat gemaakt is van houten pla ten en karton. We sliepen met z'n vijven op een bedbank en ik moest me wassen in een teil. Dat was erg apart, maar ik vond het niet erg, ik had er wel zin in. Dat komt omdat ik ook van kamperen en outdoor-sport houd." Adriënne is geschrokken van de apartheid die nog leeft in delen van het land. „Zo zei een donkere vrouw die bij een blank gezin werkte, dat ze niet mocht drinken uit bepaalde kopjes." De vriendelijkheid van de mensen is haar het meest bijgebleven. „Mensen daar zijn niet zo met de tijd bezig. Als je iemand tegen komt in een winkel, maak je rustig een praatje over het weer of over iets anders. Hier in Nederland is daar geen tijd voor. Zo zat ik tij dens de paasdagen met mijn ouders op een terrasje. Ik had echt de neiging om aan degene die on ze bestelling kwam opnemen van alles te vragen. Het hoeft niet een heel gesprek te worden, een praat je van een minuut is al goed. Maar zo doen we dat hier niet." sluis - Inwoners van de gemeente Sluis met een bijstandsuitkering zijn tevreden over de uitvoering van de Wet Werk en Bijstand door de gemeente. Ze waarderen de dienstverlening met een 7,6. Dit blijkt uit het klanttevreden- heidsonderzoek over de uitvoe ring van de wet, dat oktober vorig jaar is gehouden. Aan het onder zoek van bureau SGBO deden 26 gemeenten mee. Sluis scoort bo ven het gemiddelde van 7,0. De klanten zijn vooral tevreden over de bejegening door medewerkers. Ze zijn positiever over de snelheid en efficiëntie van de medewerkers dan klanten in andere gemeenten. De stiptheid waarmee de uitke ring wordt uitbetaald scoort een 8,2. De uitkomsten van het onder zoek worden gebruikt voor de nul meting van het loket voor Werk, Welzijn, Wonen, Inkomen en Zorg, dat dit jaar is opgericht. *J| g In middeleeuwse kledij gestoken figuranten wachten de genodigden op voor het Archeologisch Museum. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 140