verwerpen gedragscode Media Spelregels Engelsman loves Zeeland PZC Zaterdag 14 april 2007 13 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl COR riK Moer no& aas- wennen mm al p/e Nieuwe- WTwvf WAl v/N>je~ van ce PuveeMS ^/yo&v^ stzips ew ó^LuMNi iNpe pzc.ue wapen wei u*fr vangphstj/h &8&0W.'Hwxetp'o".ofvah éeweuPMcrPt SeusvscHe I&(N/N£AN VAN MM&y^''ELS)t WE7icH£MittTMETlet£faNHr)éc&7(. Plaatsing van lezersbrieven bete kent niet dat de redactie de menin gen onderschrijft. Bijdragen mo gen maximaal 150 woorden lang zijn. De redactie mag inzendingen be korten of argumenten samenvoe gen. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De stichting MediaDebat hield onlangs in Amster dam een debat met als thema: Media stil na dra ma? De deelnemers, vooral journa listen, wezen een algemene ge dragscode af over de berichtgeving van rampen. Iedere redactie maakt voor zichzelf de afweging wat wel en niet gepubliceerd wordt. Maar in de manier waarop de verslagge ving gebeurt, zit veel verschil. Om de kwaliteit van de diverse media te waarborgen, wordt regel matig de manier van berichtge ving onder de loep genomen. Me diadebat probeert discussies over de werkwijze, vakinhoud en ethiek in de journalistiek op gang te brengen. Een vraag die aan bod kwam tijdens het debat was of de media het verhaal van een oogge tuige van een zelfmoordactie inte graal moeten uitzenden? De PZC vindt dat er geen aandacht besteed moet worden aan zelfmoordacties, tenzij de maatschappelijke relevan tie daarvan is aangetoond of de ac tie veel opschudding of emoties in de samenleving veroorzaakt. De re den voor die terughoudende bena dering is dat mensen met suïcidale neigingen soms kopieergedrag ver tonen. Eerder werd een medialuwte over zelfmoorden afgesproken tussen voormalig minister Sorgdrager van Justitie en Nico Haasbroek, ex-hoofdredacteur van het NOS-Journaal. In die periode, zo werd in het mediadebat gememo reerd, nam het aantal zelfdodin gen af De huidige NOS-hoofdre- dacteur Laroes wees in het debat op het belang van zorgvuldige af wegingen van elke redactie afzon derlijk. De NOS heeft het ooggetuigever- slag van een familiedrama van het treinongeluk, waarbij een vader zijn twee kinderen meesleepte voor een rijdende trein, niet uitge zonden. De berichtgeving was fei telijk en sec. De PZC oordeelt per tragedie hoeveel en hoe uitgebreid de aandacht zal zijn. De nieuws waarde is het uitgangspunt. Voor de nabestaanden van familie drama's is individueel rouwen vaak vrijwel onmogelijk. Neder land kijkt en oordeelt mee. Dat is de ervaring van de nabestaanden van het drama in Middelburg in de kerstnacht van 2005. Een Mid delburgse vader bracht toen zich zelf en zijn twee kinderen om het leven. De families accepteerden de media-aandacht. De ouders van de moeder van de vermoorde kinde ren vinden, terugblikkend, dat de PZC zich terughoudend heeft op gesteld en objectief verslag heeft gedaan van de gebeurtenissen. „De landelijke media, waaronder De Telegraaf met name, heeft een vrij fors verhaal gemaakt van de ge beurtenis en heeft op een voor de omgeving laakbare wijze mensen benaderd", reageert mevrouw Vis ser. Ze werden in de onwezenlijke week erna door verschillende kran ten en nieuwsdiensten benaderd. De ANP-nieuwsdienst vroeg toe stemming om tijdens de begrafe nis te fotograferen en filmen. „Wij hebben die gegeven, mits ingeto gen. SBS en RTL4 kwamen ge woon en trekken zich niets van dit alles aan." Engelsman Chris Cundey werkt al enige tijd in Hoogerheide en ver blijft in de omgeving van Rilland. Hij reageerde op een artikel van 10 april over het gebrek aan Engelse toeristen. Een vrije vertaling: „Engelsen we ten indetdaad niet hoe mooi Zee land is. Ik ga veel weekeinden naar de UK en vertel tegen iedereen hoe mooi Zeeland is. De meeste Engelsen denken dat er in Neder land alleen maar gevist kan wor den op zoetwatervis en weten niet dat er mooi zeewater is en goede watersportgelegenheden zijn. Ze hebben geen weet van de mooie kusten en steden (Goes is een van mijn favorieten). Nederlanders zijn ook nog eens de vriendelijkste mensen van alle Europeanen. Oh, en dan vergeet ik nog het heerlijke 'seafood'." POSTVAK Moet de overheid maatregelen nemen tegen de hoge sala rissen en bonussen van managers in het bedrijfsleven of is dat een zaak van de bedrijven zelf? Die vraag maakte deze week veel reacties los bij lezers. De kwestie kwam in het nieuws, omdat minister Wouter Bos van Financiën de top inkomens niet zal aanpakken. Tijdens de verkiezingscampagne sprak Bos CDA-leider Balkenende nog aan op zijn gebrek aan ambi tie om iets tegen de topsalarissen te ondernemen. Volgens Bos is het nu moeilijk om met belastingen topinkomens te gen te gaan. Hij vreest dan niet alleen voor de concurrentiepositie van Nederland, ook denkt hij dat de extra belasting op bonussen zullen leiden tot nog hogere looneisen van topmanagers. Bos moest deze week ook reageren op de handelwijze van zijn par tijgenoot en voorganger Wim Kok. Die sprak eind jaren negentig van exhibitionistische zelfverrijking van de toppers in het bedrijfsle ven. Nu ontvangt Kok als toezichthouder bij verschillende multina tionals een topsalaris. Op de vraag van de PZC, of de overheid iets aan de hoge salarissen en premies moet doen of dat de overheid daar helemaal niet over gaat, kozen vijf lezers partij voor het bedrijfsleven en een schrijfster vindt het 'belachelijk dat zulke mensen altijd meer betaald krijgen'. Diegenen met normale banen en lagere inkomens moeten keihard werken en krijgen daarvoor te weinig betaald. Jan Vis mailde dat het bedrijfsleven groot nadeel zal ondervinden als de topinkomens belast worden. „Veel know how zal naar het buitenland verdwijnen, met alle nadelige gevolgen voor ons land." Die opvatting vond steun bij enkele andere respondenten. De over heid kan invloed uitoefenen op de salarissen van hooggeplaatste ambtenaren. Maar van het bedrijfsleven moet ze afblijven. De over heid moet zich op het gebied van salarissen in het bedrijfsleven he lemaal nergens mee bemoeien. Dat vond ook Merien, een van de vaste respondenten, die schreef dat de overheid haar handen vol heeft om de topsalarissen van de ambtenaren aan te pakken. „En de directeuren van bijvoorbeeld ziekenhuizen en woningbouwver enigingen moeten aangepakt worden. In die sectoren wordt ge meenschapsgeld misbruikt." M. van Veen reageerde dat de topmanager waarschijnlijk zijn geld terugverdient door een bedrijf goed en accuraat te leiden. Dat le vert het bedrijf genoeg rendement op om het topsalaris te kunnen betalen. „Laat de regering eerst maar eens zien dat ze haar salaris waard is en dan zullen we het over het wachtgeld maar niet heb ben." A.P. van de Hoeven volgde ook de huidige lijn van Wouter Bos. Die deed deze week een moreel appèl op ondernemers om nee te zeggen tegen exorbitante honoreringen. In dat verband ver wees hij naar de PCM-top, die onlangs de beloningen terugstortte. Van de Hoeven: „Behalve topfunctionarissen van het bedrijfsleven hebben sommige sportmensen en kunstenaars ook zeer hoge sala rissen en het verschil tussen deze groepen is volgens mij niet echt vast te stellen. Iemand die iets kan of doet wat anderen niet kun nen en hiervoor hoge gages kunnen bedingen zijn natuurtalenten, die kan je niet inperken." EDITH RAMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13