Opvang voor gehandicapt kind BHHHHIHHHHHHII Els de Zeeuw uit Bruinisse helpt scholen te bouwen in Kenia al mm makelaar |s M2Makelaars.nl Kunsteducatie kampt met geldnood Doel 2020 woest op Vlaanderen Boei op rotonde Bruinisse weer beklad B PZC Zaterdag 14 april 2007 33 VLISSINGEN - De Stichting Kunst educatie Walcheren ontkomt er waarschijnlijk niet aan om docen ten te ontslaan. De organisatie zit in de financiële problemen omdat de gemeente Vlissingen de subsi die aan de organisatie zeer fors heeft gekort. Directeur D. Ie Due van de stich ting weet nog niet wat precies de gevolgen zijn van die korting. Vol gens haar moet ze mogelijk het aanbod van cursussen met dertig procent verminderen. Als dat in derdaad nodig is, betekent dat vol gens haar ook minder werk voor tal van docenten. Ze gaat in ieder geval veel strenger letten op het deelnemersaantal. „Bekijken of het minimumaantal inschrijvers wel is gehaald", aldus Le Due. In het recente verleden lette ze daar niet al te streng op. Nu haar organisatie echter zo krap bij kas zit, ontkomt ze daar niet aan. En dat betekent volgens haar dat een aantal docenten geen werk zal heb ben. BRUINISSE - De boei op de rotonde bij Bruinisse is we derom geheel voorzien van graffiti. Opvallend in het ge klad zijn de letters NNA. Ook in het dorp Bruinisse staat de lettercombinatie her en der op de muren. De betekenis ervan is onbekend. Ook van de daders ont breekt elk spoor. A In 2004 werd de boei enkele keren uit een soort van dorpsrivaliteit bespoten met het woord 'Oosterland'. Maar de vermoedens gaan ditmaal uit naar baldadige toeristen. Bij gemeentewerken district Oost was giste ren nog niets bekend van graffiti in Bruinisse. foto Marijke Folkertsma Stichting Lentekind opent dagcentrum in Oostkapelle. door Selma Osman OOSTKAPELLE - Een verse fruithap tussendoor, een dagelijkse wande ling door het bos en de dag begin nen met Japanse ontspanningsoefe ningen. Als moeder van een meer voudig gehandicapt kind weet Sas- kia van der Weel uit Middelburg als geen ander wat heilzaam is. Kortgeleden opende ze in Oostka pelle het dagcentrum Lentekind. In vakantiehuis de Boemerang van Arduin vangt ze elke donderdag sa men met verpleegkundigen Ellie Schuitema en Didi van Loon en een aantal vrijwilligers kinderen op die - net als haar eigen dochter Nonna - zijn geboren met een meervoudig complexe handicap. „Ieder kind heeft behoefte aan ont wikkeling, hoe klein die soms ook is", is de filosofie van Saskia. „Bij ons is het al heel wat als een kind plotseling op zijn zij kan draaien. Vergelijk het maar met een kind van vier dat opeens kan fietsen. Zo'n prestatie geeft een gevoel van eigenwaarde." De Stichting Lentekind hoopt zich te onderscheiden door een zeer persoonlijke benadering. Er is één begeleider per kind. Maar ook claimt het dagcentrum de Zeeuw se primeur van de saito-ritmiek. Voor de achtjarige Nonna is de Ja panse stimuleringstechniek niets nieuws meer. Rustig laat ze zich op de klanken van Schaapje, schaap je, heb je witte wol, wiegen door El lie Schuitema. „Het ritmisch schud den maakt stijve spieren los en zorgt ervoor dat kinderen zich be wust worden van hun hele lijfje", legt Saskia ondertussen uit. Lente kind wil uitgroeien tot een cen trum waar vijf dagen per week, maximaal zes kinderen kunnen worden opgevangen. De kosten voor plaatsing kunnen worden be- HNj Op 28 april verzorgt de Stichting Lentekind een workshop saito-rit- miek op een bijeenkomst van de BOSK in Goes (15.00 uur, hotel Terminus). taald uit het persoonsgebonden budget. Van der Weel liep al jaren rond met het idee om een eigen dagcentrum te starten. „Je hebt in .Zeeland geen plek waar zo'n inten sief programma kan plaatsvinden, met ï-op-i begeleiding en mede werkers die lijfelijk met je kind be zig zijn. Ik weet zeker dat ouders dat voor hun kinderen willen." Voor elk kind wordt een ontwikke lingsplan gemaakt. Minstens zo be langrijk is gezonde voeding en een dagelijks ommetje door de buiten lucht, vindt Van der Weel. „We gaan naar het bos of de duinen. Je ziet die hoofdjes omhoog gaan als ze naar de bladeren kijken of de wind in hun gezicht voelen. Daar genieten ze echt enorm van. DOEL - De strijd van de Doelenaars tegen de sloop van hun dorp op de linker Scheldeoever wakkert aan. Ze vinden het een schrale troost dat de regering het woon- recht heeft verlengd tot 2009. Want nieuwe dorpsbewoners wor den niet meer toegelaten en de sloop van leegstaande huizen gaat gewoon door. Actiecomité Doel 2020 verwijt Vlaams minister Keu len (Wonen) tot nu toe niet een ar gument voor het verdwijnen van het dorp te hebben genoemd. Woordvoerder J. Creve: „Boven dien ontgaat het hem kennelijk dat voor het ruimen van Doel de wettelijke basis ontbreekt." Genieten van het buitenleven Onderwijzeres net terug van bezoek aan project in Mombasa. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - „Had tien jaar geleden tegen me gezegd dat ik in liefdadig heid zou gaan, dan had ik geant woord 'ja daag, ikke niet hoor'." Maar inmiddels heeft Els de Zeeuw (48) uit Bruinisse drie scho len laten bouwen in Kenia. Het verhaal begint in 1998, als Els en haar man Aart een conferentie van serviceclubs bezoeken in Ke nia. Els is onderwijzeres aan obs De Meerpaal in Bruinisse. Bij het ontbijt in Mombasa kwam het on derwijs ter sprake. „We hebben toen een schooltje bezocht, waar de leerlingen bij gebrek aan bank jes op aangestampte aarde zaten. Toen heb ik beloofd geld in te za melen." Terug in Nederland organiseerde Els een sponsordiner dat 1500 gul den opleverde. „Dat geld zet je na tuurlijk niet op je eigen rekening, dus kwam er de stichting Elimu Foundation. Het woord Elimu be tekent onderwijs in het Swahili. Stichting Elimu uit Bruinisse bouwt elke drie jaar een school om kinderen in Kenia in de gele genheid te stellen onderwijs te volgen. Ook in Mombasa werd een stich ting opgericht." Om de foundation te voeden, volgden meer acties, zo als 'scholen voor scholen' in 1999 en een 'paas-doemarkt' in 2000. De laatste jaren blijkt het jaarlijkse golftoernooi met bekende Neder landers op Grevelingenhout een rij ke bron voor het fonds. Corruptie is het hét probleem van Kenia, zegt Els. „We hebben mee gemaakt dat een bouwbedrijf niet kwam opdagen, dat een hoofdon derwijzer inhalig werd en dat er werd geprobeerd onze bouwgrond in te pikken. Maar wij garanderen dat 100 procent van de donatie.4 goed terecht komt. Daar zorgt Eli mu Mombasa voor." Zaterdag 14 april: Ervaar het loungegevoel met vlechtwerk r- r tuinmeubilair van Borek. U kunt onbeperkt loungen dankzij onze I I I collectie terrasverwarming. Wij onthullen (exclusief voor Zeeland!) c j een nieuwe los aan te brengen parasolverwarming, j I Schouwersweg7Heinkenszand0113 215838 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135