Verkiezingen cruciaal voor Afrika Politieke verliezers op zoek naar zichzelf Berlijn is paradijs voor wilde dieren PZC Zaterdag 14 april 2007 j 1 1 Nigerianen vullen hun jerrycans met olie. Het land is de grootste olieproducent van Afrika. Volgend weekend gaan 64 miljoen Nigerianen naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. foto Andrew Esiebo/EPA Nigerianen kiezen nieuwe president I en gouverneurs. I door onze correspondent llona Eveleens LAGOS - Nigeria staat dit en vol- j gend weekeinde in het teken van verkiezingen. Vandaag worden gouverneurs voor de staten geko zen en volgend weekend een nieu we president en parlement. De stembusgang vindt plaats in het bevolkingsrijkste land van Afrika I en het verloop is van cruciaal be lang voor een groot deel van het continent. De chaos en het lawaai in Lagos, het economisch centrum van Nige ria, is nog erger dan normaal. De verkiezingen verhitten de gemoe deren. Campagnekaravaans, bege leid door trompetten, trekken door de straten waar het verkeer meestal stil staat in de altijd aanwe zige files. De regering kondigde onverwacht vrije dagen af in de aanloop naar de verkiezingen voor gouverneurs voor de 36 staten. „Met de vrije da gen proberen we verkiezingsge- weld te voorkomen", meldt een re geringswoordvoerder. Een zaken man reageert verontwaardigd. „Dat betekent meet opgewonden mensen, die niets beters te doen hebben dan met elkaar op de vuist te gaan." De afgelopen weken zijn zeker tweehonderd mensen omge komen bij verkiezingsgeweld. Van de 140 miljoen Nigerianen zijn er 64 miljoen stemgerechtigd, waarmee dit de grootste verkiezin gen in Afrika zijn. Het is voor het eerst, nadat in 1999 een einde kwam aan de militaire junta's, dat een burgerpresident de scepter overdraagt aan een andere burger. „Hopelijk bewaren Nigerianen hun kalmte, want als ze er een zootje van maken, zit heel West-Affika in de ellende", ver zucht een studente uit buurland Ghana. De internationale gemeenschap be schouwt de verkiezingen als een lakmoesproef voor de democrati sche ontwikkelingen in Nigeria, de grootste olieproducent van Afrika. Hopelijk bewaren Nigerianen hun kalmte, want anders zit West-Afrika in de ellende Westerse landen, vooral de VS, im porteren een aanzienlijke hoeveel heid olie en zijn gebaat bij rust en stabiliteit. De olierijke Niger Delta wordt overigens al enige jaren be heerst door wanorde en geweld, waardoor er 20 procent minder olie wordt geproduceerd. Nigeria is één van de meest corrup te landen ter wereld. Met de verkie zingsuitslagen van 1999 en 2003 werd flink gesjoemeld. De kies commissie heeft nu elektronisch stemmen ingevoerd om fraude te gen te gaan. Wat een haast onmo gelijke klus is in Nigeria. Boven dien zijn leger en politie, die on langs tachtigduizend wapens kreeg om de orde te handhaven, gewoonlijk op de hand van de re geringspartij. Het zijn vooral de presidentsver kiezingen van 21 april die het mees te stof doen opwaaien. President Olusegun Obasanjo is in het bui tenland een gerespecteerd staats man, maar verguisd in eigen land. Obasanjo heeft als zijn opvolger de ziekelijke PDP-kandidaat Umaru Musa Yar'dua aangewezen. Via hem hoopt Obasanjo achter de schermen de touwtjes stevig in handen te houden. Bewoners zijn de vossen en zwijnen liever kwijt dan rijk. door Achilie Prick BERLIJN - Wilde dieren veroveren Berlijn. Duizenden vossen, zwij nen en wasberen voelen zich erg thuis in de Duitse hoofdstad en gaan er niet meer weg. Derk Ehlert draagt een groen hemd en een groene broek. Met zijn eveneens groene busje rijdt de 39-jarige boswachter van Berlijn de dichtbevolkte wijk Kreuzberg in. Bewoners van de Ohlauer- strafée hebben een vos gemeld. 'Vossen op de Ku'damm', kopte een boulevardkrant onlangs. Maar zo bijzonder blijkt dat niet te zijn. In Berlijn leven naar schatting zo'n 1600 vossen. Velen zijn er ge boren en hebben nog nooit een bos of open vlakte gezien. „De grote stad is een paradijs voor de vos", zegt boswachter Ehlert. „De vele bouwterreinen, leegstaan de panden en onbegaanbare plek ken langs spoorrails, wegen en ka nalen zijn ideale woonplekken. Het is er vaak rustiger dan in de groene recreatiegebieden. Maar bo venal is het voedselaanbod gewel dig. Muizen, ratten, vogels en men selijk afval. Alles in overvloed." Er leven inmiddels meer wilde die ren in Berlijn dan in het directe ommeland. „De laatste jaren is er wat overlast en lichte paniek ontstaan", zegt Ehlert. „Huisdieren werden opge vreten of aangelegde tuintjes com pleet omgewoeld. Maar ook veel ouders maken zich zorgen om hun kinderen." In sommige buurten werd al geld ingezameld voor een jachtgeweer. „Toen dreigde gevaar", zegt Ehlert. „Vossen en zwijnen doen niks, zo lang je ze met rust laat. Maar als je ze gaat opjagen, heb je een pro bleem. Daarom is de 'wilde dieren- lijn' ingesteld. Inmiddels krijgen we jaarlijks zo'n vierduizend mel dingen binnen. Vaak gaan we er op af om een inschatting te maken en leggen we uit dat er geen ge vaar is." Zelfonderzoek en evaluatiecommissies zijn van de laatste jaren. door Wierd Duk en Jeroen Hoorn DEN HAAG - Na diverse verkie zingsnederlagen mogen leden van de WD en GroenLinks nu mee praten over de koers van hun par tij. Ook de PvdA en D66 onderzoe ken zichzelf. „Grote wonderen worden niet verwacht." „D66 is al twaalf jaar aan het verlie zen, dus wij zijn ervaringsdeskun digen." Gerard Schouw, senator en interimvoorzitter van D66, kan in middels wel lachen om alle ellen de die zijn partij heeft doorge maakt. Ook ziet hij er een voor deel in: „Tijdens de talloze evalua tiebijeenkomsten die we de afgelo pen jaren hebben gehouden is in elk geval helderheid ontstaan over de politieke koers van de partij. Met de verkiezing van Alexander Pechtold tot partijleider is die dis cussie definitief afgesloten." De evaluatieronde van D66 heeft dan ook hoofdzakelijk betrekking op de partijorganisatie. „Bij de VVD en GroenLinks is dat an ders", analyseert Schouw. „Bij de WD speelt de vraag: zijn we nou links of zijn we rechts? Bij Groen Links gaat de strijd tussen sociaal en liberaal. Femke Halsema wil een meer liberale koers, maar die slaat niet aan bij een groot deel van de achterban. Die vindt: hoe groter de staat, des te beter." GroenLinks verwacht maar liefst tot eind 2008 bezig te zijn met na denken over zichzelf. Vandaag zijn de eerste drie van een serie discus siebijeenkomsten door heel Neder land. Partijleden zijn uitgenodigd om hun visie te geven op wat wel en niet goed is gegaan bij de afgelo- 'De VVD is doorgeslagen. De kopstukken liggen rollend over straat' pen drie verkiezingen, waarbij GroenLinks telkens verlies leed. Debatten over de koers van de par tij staan officieel pas vanaf het na jaar op het programma. Maar woordvoerder Gerard Brinkman erkent dat de verkiezingsnederla gen niet zijn te scheiden van de on enigheid over de partijkoers. Oud-minister Sybilla Dekker staat aan het hoofd van de commissie die bezig is de puinhopen bij de WD in kaart te brengen. Behalve over de gevoerde verkiezingscam pagnes gaat het bij de WD vooral om de lijsttrekkersverkiezing tus sen Mark Rutte en Rita Verdonk, de eerste in de geschiedenis van de partij - en indirect ook over de koers die beide kopstukken voor staan. „Sinds begin dit jaar voert de commissie gesprekken met Ka merleden, oud-bewindslieden, ere leden en medewerkers van de cam pagneteams", vertelt directeur Her- bert Zilverentant van het WD-partijbureau. Dit weekeinde heeft bovendien de eerste van vier regionale bijeenkomsten plaats waar alle leden hun visie kunnen geven. Volgens politicoloog Lucardie is dergelijk politiek zelfonderzoek iets van de laatste jaren. „Partijen stellen zo'n evaluatiecommissie in als reactie op dramatische verkie zingsnederlagen. Dat leidt dan tot een rapport waarin conclusies wor den getrokken. Dat kan de sfeer binnen de partij opkrikken en sa menbindend werken, maar grote wonderen moet je er niet van ver wachten. in 2002 luidde de conclu sie veelal dat partijen hun organisa tie moesten moderniseren. De WD is daarin doorgeslagen: die werd zo democratisch dat de kop stukken vervolgens rollend over straat gingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11