Slimme en zuinige tuinsproeier AquaContour v45 PZC Zaterdag 14 april 2007 Foto onder. Schematisch overzicht van de werking van de AquaContour (zie foto links). De straal reikt in iedere hoek tot het gewenste punt. Door de opwarming van de aarde veran dert het klimaat. In de warme maanden neemt de kans op een hittegolf toe en de winters krij gen een lenteachtig karakter. Wel ke gevolgen heeft dat voor de tuin? Niemand wil dat dat strakke, groene lakentje met prachtige bor ders achter de woning verandert in een dorre woestenij. Maar te veel en te vaak sproeien kost onno dig veel water. Het mag in de klimaatdiscussie dan niet het belangrijkste pro bleem zijn, Jan Maarten Haver kamp van Gardena verwacht dat waterbesparend sproeien steeds meer punt van aandacht wordt. Ie dere dag sproeien is sowieso zin loos, aldus de commercieel direc teur. „Dat adviseren wij niemand." Integendeel. Het bedrijf maakt zich al jaren sterk voor systemen die vriendelijk zijn voor de tuin en waterverspilling tegengaan. Voorbeeld daarvan is de AquaCon tour, een sproeier die sinds dit voorjaar verkrijgbaar is. Bij de in troductie ervan, afgelopen septem ber tijdens de vakbeurs Garden Bu siness in Gorinchem, stond het ap paraatje er een beetje verloren bij. Want 'op het droge' geeft de slim me sproeier zijn geheimen niet prijs. Toch spreekt Gardena van een wereldprimeur. Het geheim schuilt in de dosering. Een beetje sproeier bevochtigt niet alleen de planten die bij droog weer snakken naar water, maar ook terras en vijver. Zo niet de nieuwe vinding van Gardena. Daarvoor is het apparaat, dat op zonne-energie werkt, uitgerust met vijftig kleine sproeikoppen die afzonderlijk van elkaar kun nen worden ingesteld. Het bereik van de waterstraal vari eert (met een marge van veertig centimeter) van 2,5 tot elf meter. Daardoor blijft droog wat droog mag blijven, maar kan ook een op pervlak van 380 vierkante meter in één keer worden besproeid. Van de AquaContour is zowel een mo biele (bovengrondse) als verzon ken uitvoering verkrijgbaar. Haverkamp meent dat AquaCon tour een sproeier is met een ver haal. Maar dringt de werking een maal door, dan openbaren zich zijn unieke eigenschappen. Zo oor deelden ook de bezoekers van Gar den Business. Een vak- en een con sumentenjury bekroonden het ap paraat unaniem met de Gouden Garden Award, de jaarlijkse onder scheiding voor vernieuwende pro ducten voor de tuin. „Een maat schappelijk verantwoorde manier om met water om te gaan", aldus de jury. Toch komt de revolutionaire sproeier niet uit de lucht vallen. Gardena investeert al een aantal ja ren in innovaties. De Duitse onder neming is gebouwd op het succes van de koppeling, het handige ver bindingstuk tussen kraan en tuin slang dat het bedrijf in 1968 lan ceerde en waarvan er volgens Ha verkamp jaarlijks nog altijd hon derdduizenden over de toonbank gaan. Met het oog op de toenemende droogte ligt de nadruk de laatste ja ren vooral op de ontwikkeling van waterbesparende systemen. Eerder lanceerde het bedrijf al een compu tergestuurde besproeiingsset die ook tijdens de vakantie z'n werk doet. Nieuw is de zogenaamde bo- demvochtigheidssensor die de sproeier aanstuurt. Is de bodem te droog dan slaat de sproeier auto matisch aan. Maar Haverkamp ver wacht in de toekomst vooral veel van het druppelsysteem, waarmee iedere plant afzonderlijk kan wor den bewaterd. ^■j De AquaContour is verkrijgbaar van- af 179 euro. De bodemvochtigheids- sensor kost 49,95 euro, de bijbeho rende automatische besproeiingsset 99 euro. wvwv.gardena.com GARDENA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119