L. Metamorfose met Parrotia persica v42 Zaterdag 14 april 2007 PZC TUINENjJqq,. Romke van de Kaa Vroeger heb ik me weieens afgevraagd hoe het nou eigen lijk zit met de bevruchting van de toverhazelaar. Die bloeit in januari, februari en de eerste weken van maart, een periode waarin er meestal geen insect te bekennen is om de bloemen te bevruchten. Dan zullen die bomen wel door de wind worden bestoven, net als de vroegbloeiende ha zelaars, ben je geneigd te denken. Maar waarom zouden de bloemen van de toverhazelaar dan zo sterk geuren? Toch niet om de wind aan te trekken. De zaak wordt pas begrijpelijk als je erachter komt dat een to verhazelaar in het land van herkomst helemaal niet in de win termaanden bloeit, maar in de lente als er genoeg insecten rondvliegen om de zoetgeurende bloemen te bezoeken. Wilde bomen in hun natuurlijke omgeving gedragen zich anders dan gekweekte bomen in een tuin. Niet alleen de bloeitijd kan verschillen tussen wilde en ge kweekte bomen. Een familielid van de toverhazelaar is de Par rotia, een boom die in het wild in Iran voorkomt, ten zuiden van de Kaspische Zee. Naar de oude naam van Iran - Perzië - heet de boom Parrotia persica. Het eerste deel van de naam is niet afkomstig van parrot, het Engelse woord voor papagaai, maar de boom is genoemd naar de Duitse hoogleraar Franz Parrot, die in 1834 de streek bezocht waarin de Parrotia groeit. In hetzelfde jaar bereikte hij als eerste de top van de berg Ara rat, hoewel christenen deze prestatie aan Noach toeschrijven. Zeven jaar na het beklimmen van de Ararat stierf Parrot. Ik dwaal af Waar het om gaat is dat we de Parrotia persica in on ze tuinen kennen als een kleine, meerstammige boom en vaker nog als een sterkvertakte struik die net als de toverhazelaar meer in de breedte groeit dan om hoog. De Parrotia die Parrot in zijn reisverslagen beschrijft is een boom met een kaarsrechte stam die 25 meter hoog kan worden. Soms heeft de boom hangende takken zodat hij op een waterval van fluwelig donkergroene bladeren lijkt. Ook staan de takken wel uit als gespreide vleugels van een grote vo gel waardoor de Parrotia al van verre aan zijn silhouet herken baar is. Het is het Iraanse klimaat dat de boom zo hoog doet uitgroeien maar zolang het klimaat bij ons niet al te snel veran dert, is de Parrotia hier een geschikte struik voor middelgrote tuinen. Parrotia's bloeien in maart, voordat het blad uitloopt en als de toverhazelaars zijn uitgebloeid. De bloemen lijken op die van de toverhazelaar, maar zijn kleiner. Ze zijn bloedrood en een Parotia in volle bloei kan heel effectief zijn in het felle maartse zonlicht. Van een afstand lijkt het dan of er een rode mist om de kale takken hangt. Zoals wij bij het ouder worden een meer karakteristieke kop krijgen, zo ziet ook de Parrotia er met het stijgen der jaren steeds karaktervoller uit. Na een aan tal jaren begint de stam in plakkaten af te schilferen, net als die van een plataan. In de herfst, als het zonlicht zacht is, groeit de Parrotia naar een tweede hoogtepunt. De herfstkleur is met geen pen te be schrijven, maar het is mijn taak dat toch te proberen. Welnu: sommige bladeren kleuren oranje of rood, andere kleuren geel en sommige blijven groen of kleuren alleen aan de rand. Niet alle bladeren kleuren tegelijk. Het blad aan de uiteinden van de takken kan al in volle herfsttooi zijn terwijl de bladeren bin nenin de boom nog groen zijn. De uiteinden van de lange soe pele twijgen zijn soms al kaal als het blad dichter bij de stam nog moet beginnen te kleuren. Parrotia's zijn volkomen win terhard en gedijen op iedere grondsoort. Parrotia persica in herfstkleur. foto CPD Van afstand lijkt het of een rode mist om de kale takken hangt Met een muurschildering krijgt een ruimte binnen of buiten een totaal nieuwe uitstraling. Wat te denken van een Frans terrasje geschilderd op een saaie tuinmuur, een vrolijke dierentekening in de kinderkamer of een Romeinse schildering in de badkamer. Eigenlijk is alles mogelijk. Steeds meer kunstenaars leggen zich toe op muurschilderingen. door Folly van Dijk Met gepaste trots toont hij zijn pla fondschilderin gen in het Hel- mondse winkel tje 'Iets Anders', het eetcafé dat hij een complete metamorfose gaf, en de muurschildering in een pri- vé-zwembad. Rini Coolen uit Hel mond (60) komt tijd tekort om te voldoen aan de vele verzoeken voor schilderwerk. Coolen combineert solide vakman schap met een enorme dosis creati viteit. „Ik mocht van thuis niet naar de kunstacademie. Ik moest geld verdienen. Zo werd ik op mijn veertiende huisschilder. Over dag schilderen, 's avonds les ne men." Na twaalf jaar bij dezelfde baas be gon Coolen bij de decoratie-afde ling van een bedrijf in tentoonstel- lingsbouw. „Daar schilderde ik let ters en figuren en leerde hout- en marmerimitaties te schilderen." 0/r yr Vt Foto's onder: Werk van Janneke Sinot. Als liefhebber van kalligrafie groei de bij haar het idee om teksten in kalligrafie op muren te verwerken. foto's Janneke Sinot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 116