'Regering Bush liegt ook over Iran' Overgebleven Jemenitische joden worden verjaagd én beschermd door moslims Poetin eist uitlevering vluchteling Berezovsky 10 I Zaterdag 14 april 2007 PZC Oud-wapeninspecteur Ritter waarschuwt tegen bombardement. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De geschiedenis herhaalt zich voor Scott Ritter. De voormalige VN-wapeninspecteur protesteerde in 2002 tevergeefs te gen de invasie van Irak. Nu waar schuwt hij voor een nieuwe mili taire operatie van de regering Bush: een bombardement van Iran. „Niets van wat u hoort, is waar." Dat was in 2002 de steeds terugke rende boodschap van Scott Ritter, de voormalige hoofdinspecteur van de speciale VN-ontwapenings- commissie Unscom. De claims dat er massavernietigingswapens wa ren, dat Irak banden had met Al Qaeda, dat de oorlog kon en glorie rijk zou worden: Ritter wees het al lemaal van de hand. Hij kijkt er nu met enig genoegen op terug. „Ik kan nog steeds achter alles staan wat ik in die tijd heb gezegd, en dat geldt lang niet voor ieder een. Ik heb de waarheid tegen de macht gesproken. Ik ben er voor aangevallen, maar dat interesseert me niet." Ritter is door rechtse me dia afgeschilderd als een ijdeltuit, een idioot, een landverrader of zelfs een agent van Saddam Hoes sein, maar volgens de geschoolde Ruslandkenner gleed het allemaal van hem af als 'water van een eend'. „Ik wist dat het niet waar was. Dat was voor mij genoeg." Een ander verwijt was dat Ritter in 1998 nog ontslag nam bij de VN, omdat hij vond dat de wapen inspecties werden gesaboteerd. Een half jaar later meende hij dat Irak geen gevaar was. Ritter houdt vol dat die standpunten te vereni gen waren. De 45-jarige Ritter, die voor zijn tijd bij de VN twaalf jaar diende als inlichtingenofficier in het Ame rikaanse Korps Mariniers, bindt nu opnieuw de strijd aan met het Witte Huis. Dit keer gaat het om het conflict met Iran. „Deze rege ring is niet in staat om de waar heid te vertellen over haar ideologi sche doelen. De politiek van het Witte Huis is om het regime in Te heran omver te werpen, maar er wordt gesuggereerd dat het om on ze nationale veiligheid gaat. De waarheid is dat Iran geen bedrei ging is voor ons, en ook niet voor Europa." Volgens Ritter, tegen woordig publicist en spreker, is Iran niet in staat om kernwapens te produceren. „Het land heeft se rieuze binnenlandse problemen: De geschiedenis herhaalt zich voor Scott Ritter. archieffoto Ali Haider/CPD economische stagnatie, werkloos heid, politieke onrust. Iedereen met verstand van zaken weet dat 'Ik heb de waarheid tegen de macht gesproken. Ik ben er voor aangevallen' het Iraanse kernprogramma nog niet veel voorstelt, maar Amerika bazuint al weer leugens rond alsof Driehonderd joden worden bedreigd door een sjiitische militie. door Harald Doornbos SANA'A - Over het keurig geasfal teerde straatje in het ommuurde appartementencomplex 'Tourist City' in de Jemenitische hoofdstad Sana'a, lopen twee jongens met keppeltjes op en lange pijpenkrul len langs hun gezicht. Links en rechts kleine, goed onderhouden huizen. Een meisje, het haar be dekt met een doekje, kijkt verle gen om zich heen. „We zijn blij dat we hier veilig zijn", zegt Eze- chiel, een van de jongens. „Maar het liefst willen we weer naar huis." Sana'a is de hoofdstad van het streng-islamitische Jemen. De nieuwste ontwikkelingen zijn zor gelijk maar tevens hoopvol. Zorge lijk omdat Ezechiel en 57 andere Je menitische joden onlangs uit hun dorp Al Salem zijn verdreven door een radicale sjiitische moslim mili tie. Hoopvol omdat de regering van Jemen - die bestaat uit soenie- tische moslims en gematigde sjiie ten - heeft besloten om het voor deze groep op te nemen. Sinds enkele weken worden de 58 joden opgevangen in Tourist City, waar ze onderdak, eten, kleding en politiebescherming krijgen. „De regering behandelt ons werke lijk heel goed", zegt Dawoud Yous- sef Moussa, een 25-jarige zil versmid. Dat de Jemenitische regering de jo den beschermt is zo bijzonder om dat dit het hart is van de Arabi sche wereld. De relatie tussen Ara bieren en joden gaat hier zacht ge zegd niet altijd van een leiendakje. In het naburige Saoedie-Arabië zijn alle joden reeds lang geleden verdreven of bekeerd tot de islam. In Jemen is nog een klein groepje overgebleven: driehonderd, op 20 miljoen moslims. Zij zijn - net als de moslims - zeer conservatief Jo den eten niet met moslims en an dersom. Jemenitische joden, die reeds dui zenden jaren in het gebied wonen, mogen alleen met andere joden 'De joden in ons land zijn net zo goed Jemenieten als de moslims' trouwen. Ook moslims trouwen slechts met elkaar. Net als de meest moslims hier, zijn Jemens joden zeer arm en slecht opgeleid. „Eind januari kregen we een dreig brief van de sjiitische Al Houti groep", vertelt Dawoud. „Hierin stond dat we moesten vertrekken. Anders zouden we worden ver moord. Ons dorp is klein en de re gering kon ons daar niet bescher men, dus toen zijn we gevlucht." De Al Houti-groepering is een ul tra radicale moslimsekte die met name actief is in het noorden van Jemen, rondom de stad Sadaa. Vol gens de sekte, die begin dit jaar een gewapende strijd tegen de re er op ieder moment een kernraket afgevuurd kan worden. De Iraanse dreiging is een fantoom, een crea tie van Amerika om 'regime chan ge' te verantwoorden." Ritter is verbijsterd dat een land als Neder land niet uitsluit een Amerikaanse aanval op Iran te steunen, zelfs zonder VN-mandaat. „De rege- ring-Bush liegt ook over Iran, maar Europese politici kunnen dat blijkbaar niet onder ogen zien. Het zijn mensen die politiek volwas sen zijn geworden in een tijd dat Amerika niet in twijfel getrokken hoefde te worden. Ze kunnen niet omschakelen. Het is ook moeilijk om de realiteit onder ogen te zien: Amerika is een land dat een ge vaar is voor de wereld." Ritter is pessimistisch nu het Witte Huis er in is geslaagd de Veiligheidsraad te overtuigen van nieuwe sancties te gen Iran. „In Amerika worden die sancties weer ingezet om het pu bliek te bewerken. 'De wereld is het met ons eens', is de bood schap. 'Iran is een groot gevaar, er zijn niet voor niets VN-sancties'." Ritter denkt dat een Amerikaanse aanval op Iran 'zeer waarschijnlijk' is. „Ik ben somber. Het Witte Huis denkt misschien dat het bij lucht aanvallen kan blijven, maar Iran heeft daar ook nog wat over te zeg gen. De Iraniërs zullen terugslaan. En dan komt er vanzelf een mo ment dat er troepen naar binnen moeten. We kunnen alleen nog af tellen. Over minder dan twee jaar is deze regering weg. Ik denk dat er dan een koerswijziging komt. Dit is niet de richting die de meer derheid van het Amerikaanse volk steunt. Het streven naar internatio nale hegemonie strookt niet met traditionele Amerikaanse waar den. Een nieuwe president zal de normaliteit terugbrengen." gering begon, moeten de joden een speciale 'niet-moslim belas ting' betalen. Volgens de Jemenitische regering is dat onzin, aangezien alle Jeme nieten - dus ook de joden - voor de wet min of meer gelijk zijn. „De joden in ons land zijn net zo goed Jemenieten als de moslims", zegt Ahmed Mohammed al Laha- bi, een woordvoerder van regering. „Dus de staat heeft de plicht om hen te beschermen." Al Houti sprak vervolgens een vloek uit over de joden in de regio. Hierop vluchten de 58 joodse inwoners van Al Salem naar de hoofdstad Sa na'a, terwijl ruim 240 andere jo den in de grotere stad Sadaa be schermd konden worden door re geringstroepen. Sinds begin februari woedt er een strijd tussen het Jemenitische le ger en de Al Houti-groepering, waarbij al zevenhonderd doden zijn gevallen. Dawoud, die ook pijpenkrullen heeft, beschrijft de relatie tussen joden en moslims in het noorden van Jemen als 'heel goed'. „We hadden eigenlijk nooit problemen met de moslims. Sterker, nadat we verjaagd zijn door Al Houti, gin gen moslims tijdelijk in onze hui zen wonen. Al Houti vernielt na melijk alleen joodse huizen. Als er een moslim in woont, dan blijft het huis overeind." Volgens Dawoud hopen alle bewo ners van Tourist City dat dit slechts een tijdelijk onderkomen is. „ledereen wil terug naar Al Sa lem. Ook wij houden van Jemen." Rusland beschuldigt Berezovsky van plannen voor een revolutie. DEN HAAG - De Britse regering moet Boris Berezovsky zijn status als politiek vluchteling ontnemen en uitleveren aan Rusland. Dat heeft de Russische regering van Londen geëist nu Berezovsky een oproep heeft gedaan president Poe tin en de Russische regering met geweld omver te werpen. „Oproepen om politieke autoritei ten met geweld uit hun functie te krijgen zijn een goede reden om juridische maatregelen te nemen", aldus de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Lavrov. Volgens Lavrov misbruikt Bere zovsky zijn status als politiek vluchteling in Groot-Brittannië. Hij stelde dat de Britse wet het in dat geval mogelijk maakt iemand het land uit te zetten. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou bekritiseer de de uitspraken van Berezovsky. „Wij veroordelen elke verklaring die oproept om de regering in een soeverein land met geweld omver te werpen." In Moskou werden de advocaten van Berezovsky bij de procureur-generaal geroepen. Daar kregen zij te horen dat er een zaak tegen hun cliënt was geopend we gens het plannen van een geweld dadige machtsovername en wijzi ging van het door de grondwet ver ankerde systeem in Rusland. Op deze misdrijven staat 20 jaar cel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10