Meningen Maand april wordt droger dan ooit www.groenrijk.nl PZC Woensdag 11 april 2007 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (bijdrage max. 150 woorden) Kas aan Bosweg Als oud bestuurslid van de Stich ting Veere erger ik mij bijzonder aan de opstelling van voornoemde Stichting over de verwijdering van de kas aan de Bosweg te Veere (7 april). Lezende de statuten op de oprichtingsdatum 1 november 1945 waarvan de omschrijving is het stadsschoon van Veere te ver fraaien, is de kas aan Bosweg ge heel niet in het geding. Bovendien na 20 jaar gedogen door de ge meente lost het probleem zich te zijner tijd vanzelf op, niemand heeft toch het aardse eeuwige le ven? Stichting Veere blijf bij Uw leest en let op Uw saeck, er is meer dan voldoende te doen in het oude stadje Veere zelf om één en ander te volgen en eventueel te laten corrigeren. Thijs Breel Markt 42, Veere Grenspark Saeftinge Natuurpark Groot Saeftinge lon kend perspectief Zowel de heer Hemminga als gedeputeerde van Zandbrink benadrukken in de krant van 7 april de vele voordelen van het ontpolderen van de Hedwige- en de Prosperpolder. Er komt geld beschikbaar! Maar men gaat voorbij aan het feit, dat er eerst een enorme kapitaalvernieti ging plaatsvindt: er gaan twee goe de polders met een prachtige na tuur en een mooi landschap verlo ren. In de startnotitie MER Hedwi ge- en Prosperpolder geeft men reeds aan, dat het gebied al inten sief gebruikt wordt voor fietsen en wandelen. Na het doorsteken/ verwijderen van de dijken zullen de polders twee maal daags onder water staan. Voorziet Van Zand brink hierin wandel- en fietspa den aan te leggen? Zouden er nu duizenden bezoekers extra komen om vanaf een nieuwe dijk naar de slikken (en na een aantal jaren) schorren te kijken? P.Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen Boerenzwaluw Ik ben blij dat de boerenzwaluw in Buitengebied van 7 april in het zonnetje werd gezet. Natuurlijk heb je de natuur niet in de hand maar toch hebben mijn man en ik de ervaring dat wanneer je de boe renzwaluw letterlijk een steuntje in de rug geeft (o.a. ruwhouten plankjes plaatsen in de nok van de schuur en aan de gladde balken in de carport), het aantal broedparen jaarlijks wel degelijk toe kan ne men. Allen die de boerenzwaluw een warm hart toedragen en iets op of rond het eigen erf willen on dernemen om te proberen deze sympathieke plattelandsvogel te be houden, zou ik attent willen ma ken op de geheel vernieuwde web site www.boerenzwaluw.nl of in het april/mei nummer van tijd schrift Landleven. Ook vogelbe scherming Nederland geeft voor lichting. Mirjam Wiskerke-Zijdewind Zuidpolderdijk 3, Oudelande WCT VCT gaat ten onder aan de WCT! Eindelijk wordt een tipje van de sluier gelicht (PZC, 7 april). Stukje bij beetje komt de duistere daden drang van de WCT voorstanders aan het daglicht en wordt het dui delijk, dat al die tijd alleen de WCT voorkeur heeft gehad onder de bestuurders van Provincie en Zeeland Seaports. Zelfs na het de bacle voor de Raad van State kwam het niet bij hen op, dat er eerst naar alternatieven gekeken moest worden, overeenkomstig de Europese Richtlijnen. Omdat er voor de WCT geen dwingende re den van groot openbaar belang aanwezig was en nog steeds ont breekt. Als men toen al gekeken had naar 'duurzaam ruimtege bruik' had de VCT allang een winstgevend bedrijf kunnen zijn. Intussen werd het bijna onmoge lijk gemaakt voor Verbrugge om met een beter alternatief dan de WCT voor de dag te komen, een containerkade, naar Zeeuwse be hoefte. Nee, de aandacht ging uit naar een Antwerps bedrijf Ook voor HesseNoordNatie is de druk allang van de ketel, nu het Deur- ganckdok zelfs niet eens komt aan de hem toegedichte capaciteit. Ad vies aan het nieuwe college; neem een wijs besluit: haal de stekker er uit, voordat de Raad van State of het Europese Hof dat doet. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele ge dwaald. Freddy van Nieulande Scheldepoortstraat 56, Nieuwland Ontpolderen Met het artikel in de PZC 7 april over 'geen ontpoldering in Zee land', ben ik het hartgrondig eens. Ontpoldering is niet nodig! Onaangeroerd is nog het feit dat elk jaar de zeespiegel 1 tot 1,5 cm stijgt. 1 cm meer water betekent dat er weer meer lading vervoerd kan worden en als we wereldwijd met zijn allen wat meer per vlieg tuig gaan reizen dan rijst het water nog meer. Nu al zijn er wereldwijd ongeveer 30.000 verkeersvliegtuigen waar van er constant ongeveer 24.000 in de lucht zijn. Kijk maar om u heen op een zonnige dag. Soms zie je er 5 of 6 tegelijk. Een groot verkeersvliegtuig gebruikt onge veer 300 liter kerosine per minuut. Met dat gemiddelde van ongeveer 24.000 vliegtuigen in de lucht wat betekent dat er per dag wereld wijd, alleen al door het particulie re vliegverkeer, de afvalstoffen van ongeveer 35 miljoen liter kerosine over ons wordt uitgestort. Dit warmt de aarde op en doet het wa ter stijgen. Ook het nu versneld aanleggen van een grote voorhaven voor de nieuwe zeesluis, met container overslag, kan dienen als alternatief. Dan wordt het geld tenminste nog goed gebruikt. Giel van Boom Kreeksingel 16, Hoek Collegeprogram In de reactie van formateur T. Pop- pelaars over het collegeprogram is mijn naam met anderen vermeld (PZC 3 april). Waarbij door de for mateur wordt opgemerkt, dat voor al wordt meegeleefd vanuit Zeeuws-Vlaanderen. En dat in het program deze regio zeker niet zal worden vergeten. De projecten die worden ge noemd, zijn echter niet volledig in het voordeel van de bewoners. Bij het extra geld dat uitgetrokken wordt voor nieuwe economische impulsen in Hulst hoort ook de omzetting van de veerhaven van Perkpolder in een jachthaven ten gunste van personen die woonach tig zijn in Antwerpen enz. Maar waardoor de mogelijkheid om nog ooit een rechtstreekse fietsvoet- veerverbinding Perkpolder-Krui- ningen te krijgen- ten gunste van de bewoners van de regio Hulst, Hontenisse, Reimerswaal, verloren gaat. Er wordt een half miljard euro weggezet voor verbetering van de verkeersmogelijkheden, dus voor auto's. Aan de noden van de reizi gers met openbaar vervoer, ont staan door verdwijnen van de au- toveerverbinding wordt geen aan dacht besteed. A. Broekmans Wilhelminalaan 21, Hulst K5SST Zaterdag 14 april is er bij alle GroenRijk tuincentra een gazonspecialist aanwezig! Amerikaanse sering Ceanothus thyrsi florus 'Repens'. Potmaat 15 cm. Struik margriet in hengselmand In de kleur whitewash. GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 14 april: Landelijke ECOstyle gazondag Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen Pot poly terazzo light 20x20x20 cm 14^5" 9,95 30x30x30 cm 2*95" 19,95 40x40x40 cm 44^95" 29,95 GroenRijk Middelburg Mortierebouievard 2 0118-470400 14 april: Landelijke gazondag. Een ECOstyle -gazonspecialist is in het tuin centrum aanwezig. Neem een potje grond uit uw tuin mee voor een GRATIS GRONDTEST! De kans op berm-, bos- en heidebranden neemt komende tijd fors toe. door Berry van der Heijden DEN HAAG - De maand april wordt droger dan ooit. Dat blijkt uit ver wachtingen van het KNMI. De kans op berm-, bos- en heidebran den neemt de komende weken dan ook fors toe. Rob Sluijter van het KNMI houdt zich bij het weerinstituut onder meer bezig met neerslagtekort. Dat ontstaat wanneer er gemid deld meer vocht verdampt dan er aan neerslag valt, gemeten op der tien weerstations in de periode tus sen april en t oktober. „Deze maand heeft het nog niet ge regend en de tweede helft van maart was ook al droog. Daardoor is er nu al een neerslagtekort van 15 tot 25 millimeter", legt Sluijter uit. De weersverwachting biedt voorlo pig geen verlichting. De komende tien dagen valt er zo goed als zeker geen neerslag. Daarna wordt de kans op regen iets groter. „1976 was een recordjaar wat droogte be treft. Het tekort aan neerslag be droeg toen eind april 40 millime ter. De komende weken neemt het tekort met drie millimeter per dag toe." De berm- en heidebranden van het afgelopen weekeinde lijken een eerste onheilsteken voor wat Nederland nog te wachten staat. Staatsbosbeheer wil het liefst niet over branden praten. „Dat brengt mensen maar op een idee", vreest woordvoerster Joke Bijl. Meer pa trouilles helpen volgens Bijl niet. 'Er is nu al een tekort aan neerslag van 15 tot 25 millimeter' „We zijn tegen een rookverbod. Dan gaan mensen hun peuk toch stiekem wegschieten." Gert-Ian Nabuurs van de Universi teit Wageningen vindt een bos brand uit het oogpunt van natuur beheer geen probleem. „Er is 360.000 hectare bos in Nederland. Jaarlijks brandt nog geen honderd hectare af Zo lang er geen mensen levens of bezit verloren gaan, is het niet zo erg. Het betekent soms zelfs een verrijking van de na tuur", meent de bosdeskundige. „Tien jaar geleden was er brand in het natuurgebied bij Kootwijk. Nu ontstaan daar op kaal zand weer korstmossen. De natuur begint van voren af aan." Commandant Hilko Kruise van de brandweer in Apeldoorn en Epe, die een deel van de Veluwe onder zijn hoede heeft, pleit voor came ra's om branden vroegtijdig te kun nen opsporen. „Met drie camera's op hoge gebou wen in Harderwijk, Apeldoorn en Amersfoort hebben we zicht op bijna de hele Veluwe", zegt de brandweercommandant. Voorlo pig moet de Veluwe het doen met twee vliegtuigjes die boven het ge bied patrouilleren. De grote droogte speelt de boeren geen parten, zegt LTO-woordvoer- der lack Luiten. „Het gaat er nu vooral om dat zaaigoed aanslaat en daarvoor hebben boeren berege- ningsinstallaties." Intussen houdt de politie er sterk rekening mee dat de grote brand maandag op de Mookerhei is aan gestoken. De politie zoekt drie of vier mannen van een jaar of twin tig oud, die zich maandag baldadig gedroegen in de buurt waar de brand uitbrak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9