Schouwse stolpboerderij laat lokale schoonheid van vroeger herleven uitslaand brandje Stichting Help Pakistan opgedoekt Executieverkoop Belastingdienst Ecoscope opent Nectarkroeg bij bloementuin Spzc Woensdag 11 april 2007 23 W. de Vrieze richt het Schouwse paneel van de tentoonstelling in. foto Dirk-Jan Cjeltema Reizende expositie uitgebreid met Schouwse insteek. door Esme Soesman zierikzee - Rond 1820 moeten in de driehoek Kerkwerve, Seroosker- ke en Duivendijke 53 stolpboerde rijen hebben gestaan. Plan Ture luur was een prachtig handvat ge weest om deze verdwenen bouw stijl opnieuw op Schouwen-Duive- land te introduceren. „Het is de lokale schoonheid van toen", geeft W. de Vrieze uit Burgh-Haamstede de waarde van de boerderij aan. Die pracht moet ooit anders ervaren zijn, relati veert de Schouwen-Duivelandse vertegenwoordiger van de Boerde rijenstichting Zeeland meteen. „De realiteit was natuurlijk armoe de. Het was primitief leven." Desal niettemin betreurt De Vrieze het dat er van de vanaf 400 jaar gele den hier gebouwde stolpboerderij en geen spaan is heel gebleven. „En je had zo'n ding gemakkelijk terug kunnen bouwen, in het ka der van Plan Tureluur. Daar is ten slotte genoeg geld in gestoken." De bevlogen amateurhistoricus ziet het zo voor zich. Langs de Slik- weg, in de buurt waar ooit stolp boerderijen hebben gestaan, zou den toeristen en eigen bevolking zich aan de oude bouwstijl kun nen vergapen. „Een plek waar je primitief kunt hooien en paling kunt vangen. Daarmee kun je het verleden le vendig maken, actief maken. De club die dit soort dingen mooi vindt, wordt volgens mij steeds groter. Ja, daar horen ook jongeren bij. Er is ook zoveel veranderd in zo'n korte tijd." Die rigoreuze verandering is - als het om Zeeuwse boerderijen gaat - goed te zien op de panelen van de reizende tentoonstelling 'De Zeeuwse boerderij. Van woonstal- huis tot damwandloods', die tot 18 mei te zien is in de hal van het ge meentehuis in Zierikzee. De in 2003 (in het kader van het Jaar van de Boerderij) samengestelde expo sitie stelt dat Zeeland, hard op weg is 'voor de agrarische landelijke bouwkunst de status van rampge bied te verwerven'. Landelijk zijn er tussen 1950 en 2000 een dikke 100.000 boerderijen verdwenen en daaraan heeft Zeeland 'royaal bijge dragen'. Speciaal vanwege het neerstrijken in Zierikzee heeft De Vrieze de tentoonstelling uitgebreid met een extra paneel, gewijd aan de Schouwse stolpboerderij, waarvan de laatste (die van de familie De Vlieger aan de Verseputseweg in Kerkwerve) in 1956 gesloopt is. Hoogstwaarschijnlijk zijn het Noord-Hollanders die deze bouw stijl in deze regio hebben geïntro duceerd, heeft gemeentelijk archi varis H. Uil uit oude stukken ge destilleerd. Economisch miserabe le omstandigheden brachten in de eerste kwart van de zeventiende eeuw een kleine migrantenstroom richting Schouwen-Duiveland op gang. De stolpboerderij was gekop peld aan de veehouderij. Stallen, hooiopslag, dorsvloer en woon huis kwamen onder dat ene pira midevormige dak samen. De tentoonstelling wordt donder dag door boerderijkenner G. Smal- legange geopend, om 16.00 uur. Op donderdag 12 april 2007 om 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van: Flaix C.V. Te koop wordt aangeboden een café-inventaris waaronder: draaitafels Technics; BPM studio, type RCP-2001-A; controle panelen voor spots: rookmachine; KTV's; electrische dripsystemen merk Lindberg; stereo-installatie met verster kers, boxen .dimmerpack: Trussysteem driehoe kig zilverkleurig (ong. 25 m.) en wat verder te koop zal worden aangeboden. De plaats van verkoop isMiddelburg, Plein 1940 3. Bezichtiging donderdag 12 april 2007 van 09.30 uur tot 11.00 uur. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst/ Zuidwest/kantoor Goes, Stationsplein 21 te Goes. Voor inlichtingen en of informatie omtrent het wel of niet doorgaan van de verkoop 06-13 54 03 98 De belastingdeurwaarder belast met de executiever koop. renesse - Ecoscope in Renesse opent een nectarkroeg. Geen hip pe tent met zoete, tropische drank jes en dito sfeer, maar een plek waar bezoekers van het milieu- en natuureducatiecentrum gevraagd worden mee te werken aan weten schappelijk onderzoek. De 'kroeg' staat aan de rand van een tuin vol met bloemen en plan ten waar bijen, vlinders en andere insecten dol op zijn. De taak van de bezoekers is te noteren wat daar allemaal rondvliegt en zoemt. De gegevens die verzameld wor den gaan naar de Universiteit van Wageningen en worden gebruikt bij onderzoek naar klimaatveran dering. De nectarkroeg gaat 12 mei open. Vanaf eind volgende week kunnen de bezoekers alvast een beeld krij gen wat de opwarming van de aar de betekent voor plant en dier door een tijdelijke tentoonstelling te bezoeken. Naast een indruk van de gevolgen krijgt de kijker ook tips om klimaatverandering te voorkomen. De reizende kli maattentoonstelling is van 20 april tot 15 mei te zien in Renesse. Het derde project in het kader van de klimaatverandering is de aanleg van een klimaatbosje. Het mini-bos op het terrein van het centrum bestaat uit zes okker- of walnootbomen. Deze bomen staan symbool voor de grote com- pensatiebossen die al worden aan gelegd in de strijd tegen de klimaat verandering. De bomen hebben de eigenschap koolzuurgas te bin den waardoor de hoeveelheid CO, in de atmosfeer afneemt. dat. Ik heb het jammer gevonden dat Superdam op de fles ging." Na Superdam kwam de schokdem- perfabriek Koni en daar bleef Zandijk tot aan zijn pensioen. Zijn vrouw bestierde het huishouden en droeg de zorg voor de vier kin deren: drie zoons en een dochter. LHet echtpaar Zandijk heeft zes kleinkinderen. ['an de keuze voor elkaar, zestig geleden, heeft het echtpaar één seconde spijt gehad. Op r>rg wat hét recept is om het jari met e]|(aar voi te hou. ■rdijk even stil. Om uit- "Tf duderen dat het al- Mkaar praten en 1 draait. „Op ioel tegen d." Het echtpaar Zandijk heeft nooit één seconde spijt gehad van de keuze voor elkaar. foto Dirk-Jan Cjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - De stichting Help Paki stan is opgeheven. Zo'n anderhalf jaar nadat de bevolking van dit land door een zware aardbeving is getroffen, stopt de in Zierikzee ze telende club met het inzamelen van geld. „Er komt ook niks meer binnen. Het is mooi geweest", con cludeert initiatiefnemer Ullah Saif. Met zijn kinderen Adila, Farid en Rehan zette Zierikzeeënaar Saif in oktober 2005 spontaan een collec te op poten om geld bij elkaar te krijgen voor de slachtoffers van het natuurgeweld in zijn geboorte land. De ramp, die ook Afghanis tan en India trof, kostte tiendui zenden mensen het leven. De in tredende winterkou zorgde aan sluitend voor nog meer leed in het gebied. Voor de Saifs reden om er fiks de schouders onder te zetten. Hun min of meer spontane hulpgebaar mondde uit in de oprichting van een hulpstichting, met enkele op merkelijke acties. Met als opmaat een benefietactie in café De Biet in Zierikzee, volgde een grote ben efietavond in Delta Plaza op Water land Neeltje Jans. De Stichting Help Pakistan heeft ongeveer 30.000 euro bij elkaar ge bracht. Een groot deel daarvan is geïnvesteerd in tenten. Ook is voor ongeveer 10.000 euro aan medicij nen ingekocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55