VW neemt promotie Mondragónpad over Knopen tellen in De Blikvanger Vonk werd al snel Zeegerst niet zo zeldzaam als gedacht langs Schouwse zuidkust D 22 Woensdag 11 april 2007 PZCS Knopen in talloze soorten en maten worden bij de wisselexpositie in De Blikvanger gecombineerd met andere accessoires. foto Dirk-Jan Gjeltema Oude blikmuseum presenteert 125 jaar knopenhistorie. door Ali Pankow renesse - Museum 'De Blikvanger' in Renesse presenteert vanaf het komend museumweekend, zater dag 14 en zondag 15 april, een bij zondere wisselexpositie onder de titel: 125 jaar knoop. Iedereen heeft als kind wel eens met de knopendoos gespeeld. Kno pen zijn er immers in ontelbaar veel variaties én spreken tot de ver beelding. Die overwegingen heb ben meegespeeld bij het besluit van gastvrouw Annemarie Heili gers deze presentatie te combine ren met de vaste collectie oude blikken in haar kleine museum. Zij kwam op het idee voor deze wisselexpositie door toedoen van Jos van Soelen, inwoonster uit Renesse. Van Soelen werd enkele jaren gele den eigenaar van een veilingkrat vol met knopen. Het betrof een collectie gedragen en niet gebruik te exemplaren, verzameld door twee dames. Zij wilden dit resul taat van hun verzameldrift graag voor het nageslacht bewaard zien Mini-museum De Blikvanger in Renesse presenteert overzicht van 125 jaar knopenmode. Blik op Kunstroute valt samen met het Open Museumweekend. en vertrouwden die taak toe aan Van Soelen. „Ik moest beloven dat ik de collectie goed zou beheren en heb dat ook gedaan", vertelt de erfgename van de knopen. Het veilingkrat was gevuld met honderden en honderden knopen van hout, steen, glas, been, fi- ligrein, touw, koper en staal. Som migen waren gemaakt van schel pen of van noten, dan weer waren ze geëmailleerd. Bij enkele exem plaren blijft de grondstof een raad sel. Van Soelen heeft alle knopen gesorteerd en het resultaat van die uitzoekerij is dus een overzicht van 125 jaar knopenmode. Heiligers heeft er in de Blikvanger nog enkele accessoires als tasjes, kettingen, oorbellen, ceintuurs en shawls, hoeden en handschoenen aan toegevoegd. De presentatie is vanaf zondag geo pend. Bezoekers kunnen in Renes se die dag ook weer de Blik op Kunstroute lopen. De route voert tevens langs atelier Uit de Kunst met sieraden van Marga Meijrinck en aquarellen van- Hennie Post. Verder is in 't Opstap je, de presentatieruimte achter het Dorpshuis, een tentoonstelling in gericht. Daar exposeren Inge de Groot (zeezichten van acryl), Eve lien Barneveld (glasgraveerwerk), Connie Vink (keramiek en siera den van rubber), Henk Maas (olie verf en acryl schilderijen). De Blik op Kunstroute is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Promotie historische wandeling na vijfjaar weg bij De Vereeniging. door Melita Lanting BRUINISSE - De lange afstandswan deling Mondragónpad is niet lan ger gekoppeld aan de herensocië teit De Vereeniging in Zierikzee. Na vijf jaar is de promotie en con trole van de wandeling overgedra gen aan de VW. Het beheer was al in handen van Waterschap Zeeuwse eilanden. „Het is voor ons een oneigenlijke taak. Wij zijn een sciëteit waar mensen bijeenko men om een borrel te drinkel en geen wandelvereniging", leggen de oprichters van het pad, J. Hoogen- raad en H. Visser, uit. Beide man nen zijn lid van de sociëteit. Vijfjaar geleden is ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de sociëteite het 42-kilometer lange wandelpad aangeboden aan de burgerij. De afgelopen jaren heeft Buxtehude-festival feestelijk geopend ZIERIKZEE - Het Buxtehude-festival Zeeland wordt zaterdag 28 april om 15.00 uur feestelijk geopend in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Dat gebeurt in aanwezigheid van on der meer de waarnemend ambas sadeur Berthold Johannes van de Duitse Bondsrepubliek en gedepu teerde Van Waveren. Het program ma omvat een causerie door Mar van der Veer en kooroptredens o.l.v. Wim Boer. Duits jongetje ernstig gewond bij aanrijding ZOUTELANDE - Bij een ongeval op de Westkapelseweg in Zoutelande is gisteravond rond half zeven een 6-jarig Duits jongetje zwaarge wond geraakt. De jongen stak tus sen twee geparkeerde auto's door de weg over, waar hij vervolgens geschept werd door een automobi list. De jongen is met de traumahe likopter overgebracht naar een zie kenhuis. de De Vereeniging zelf gezorgd voor de promotie, de verkoop van de routeboekjes en de controle van de informatiepanelen. „We zijn de afgelopen week weer alle informatiepanelen langs gegaan om te kijken of ze nog in orde zijn." Maar nu is volgens het bestuur van de sociëteit de tijd rijp om de promotie van het pad over te dra gen aan de VW. Dat biedt voorde len, omdat de VW beter toege rust is om het pad onder de aan dacht te brengen. Directeur J. Klapwijk van de VW wil de route gelijktijdig promoten met alle andere wandel-, fiets- en ruiterroutes op het eiland. „Wat speelt er, wat biedt het oosten van het eiland en welke verbindingen Vijfjaar geleden gaf de herenso- ciëteit De vereeniging een wan delpad kado aan de burgerij. Nu is de promotie en dagelijkse con trole overgedragen aan VW. Literaire avond met Cerbrand Bakker ZIERIKZEE - Genomineerde voor de Libris-Literatuurprijs, Gerbrand Bakker, komt dinsdag 15 mei naar Zierikzee. De auteur wordt tijdens een literaire avond in FiZi geïnter viewd door Anne de Jager. Gerbrand Bakker heeft in 2006 de Debutantenprijs gewonnen met het boek Boven is het stil. Tevens is zijn boek Perenbomen bloeien wit opnieuw uitgegeven. De avond in FiZi begint om 20.00 uur. Bewoonster betrapt en overmeestert dief RENESSE - Een 30-jarige inwoner van de Belgische plaats Geel is gis terochtend aangehouden. Hij werd tussen 05.00 en 06.00 uur in een pand aan de Vroonweg op heter daad betrapt door de bewoonster toen hij aan het inbreken was. De 37-jarige vrouw wist de man te overmeesteren en hem aan de poli tie over te dragen. Hij is ingeslo ten. zijn er. Alle ingrediënten samen maken het plaatje sterker." De rou te kan op die manier bekend wor den bij een breder publiek. Het doel van de route is om een ijkpunt uit de geschiedenis van Duiveland te combineren met wandelen. De wandeltocht begint in de haven van Zijpe en voert bui tendijks via Ouwerkerk, Zierikzee, Dreischor en langs het Grevelin- genmeer terug naar Bruinisse. Zo als de naam al verraadt, is de route gebaseerd op de veldtocht die de Spaanse kolonel Mondragón en zijn manschappen maakten over Duiveland. De sociëteit hecht eraan dit deel van de geschiedenis onder de aan dacht te brengen van van publiek. Een eerdere poging om Zierikzee niet alleen als monumentenstad neer te zetten, maar ook te koppe len aan geschiedenis van Mon dragón is mislukt. Het gemeentebestuur wilde daar niets van weten. Avondje zware kost in poppodium Brogum zierikzee - Doom, een variant van death-metal, staat zaterdagavond op het programma in poppodium Brogum in Zierikzee. Tijdens de doom-night treden op: Heavvy Lord uit Hellevoetsluis, In Age and Sadness uit Flakkee en als hoofdact Officium Triste, dat zich laat inspireren door bands als Para dise Lost, Anathema en My Dying Bride. Het avondje zware metal in Brogum begint om 21.30 uur. Zoeken naar details in Watersnoodmuseum ouwerkerk - Het Museum Waters nood 1953 in Ouwerkerk speelt in op het thema van het Museum weekend 'De kunst van het waar nemen'. Bezoekers krijgen zater dag en zondag een blad met acht detailfoto's. In het museum is te rug te vinden waar de fragmenten onderdeel van vormen. Het mu seum stelt vijftien prijzen beschik baar voor de juiste invullingen. Zoutminnende plant volop te vinden ten westen van Zierikzee. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De zoutminnende plant zeegerst is op Schou- wen-Duiveland veel minder zeld zaam dan tot nu toe werd aangeno men. Dat concludeert de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land na inventarisatie van de flora langs de Schouwse zuidkust. Zeegerst is een lage plant met kor te aar, familie van veldgerst en ge teelde gerst. Een familie die vrij goed tegen zout kan. Het plantje staat te boek als 'bedreigd' maar dat blijkt volgens Kees de Kraker in een artikel in Stema, het tijd schrift van de Natuur- en Voel- wacht in ieder geval voor wat be treft de Schouwse zuidkust wel mee te vallen. De Kraker tekent daar wel bij aan dat het versprei dingspatroon van zeegerst wat gril lig is. Hoewel de (zilte) biotoop zich er uitstekend voor leent is het plantje in de Koudekerkse inlaag niet te vinden, maar wel ten wes ten van Zierikzee. De Kraker ver rot Tot nu toe werd aangenomen dat zeegerst op Schouwen-Duiveland bijna niet voorkomt. Dat blijkt niet het geval, volgens Natuur- en Vogelwacht. moedt dat er een relatie is tussen zeegerst en begrazing door scha pen die de zaden verspreiden. Uit het patroon van verspreiding is vol gens De Kraker precies af te lezen volgens welke route vroeger langstrekkende schapenkuddes volgden. Op de vraag hoe het de zeegerst zal vergaan als het gebied waar de plant nu veel voorkomt straks wordt ingericht in het kader van natuurontwikkelingsplan Tu reluur, is volgens De Kraker moei lijk te zeggen. Dat zal vooral afhan gen van het beheer van het gebied. Zeegerst is gebaat bij intensieve be grazing zoals die binnen het agra risch beheer veelal wordt toege past. Toevallige ontmoeting groeide uit tot liefde voor het leven. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De vonk sloeg over op Koninginnedag 1946 in Renesse en het brandje is nooit meer uitge gaan. Gisteren vierde het echtpaar A. Zandijk (88) en M. Zandijk-Pau- we (89) het zestigjarig huwelijks feest. Zandijk kan zich de ontmoeting met het meisje dat later zijn vrouw zou worden nog levendig herinneren. Hij werkte toen nog bij zijn ouders op de boerderij, zij was 'in betrekking' op Slot Moer- mond. Wat begon als een toevalli ge ontmoeting tijdens het Konin- ginnefeest groeide snel uit tot meer. In 1947 werd in Kruiningen het huwelijk voltrokken. Daarna verhuisde het pasgetrouwde stel naar Noordwelle. „En we hebben elkaar nooit meer losgelaten", al dus Zandijk. Tot aan de watersnoodramp van 1953 werkte hij als boerenknecht. Daarna zorgde hij twaalf jaar laiv voor het boerenbedrijf van zijn - der. „Ik kon goed leren en ik graag verder willen leren. M kon niet." Zandijk zegde <i stiel vaarwel en werd '<r kledingfabriek Super^ zee, waar zijn va naaister. Zandi^' fen klaar en ze dan in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54