'Belgen kijken, Wijkcomité Axel tegen omleggen van Buitenweg Parkeerplaats bi; centrum Sluis wordt een derde groter Geuzenfeesten draaien warm voor 7e lustrum Huisvesting VW duldt geen verder uitstel 22 Woensdag 11 april 2007 PZCZ Omwonenden Axel voelen zich gepasseerd bij opstellen plannen. door Eugène Verstraeten AXEL - Het wijkcomité De Statie in Axel maakt formeel bezwaar tegen de geplande omlegging van de Bui tenweg in verband met de bouw van een appartementengebouw. Volgens de omwonenden wordt de Buitenweg op dit moment al ge deeltelijk onnodig versmald in ver band met de saneringswerken op de voormalige locatie Van der We gen. Uit de brief die de bewoners in de bus kregen, is volgens het wijkco mité niet duidelijk wat er precies met busmaatschappij Veolia is afge sproken. „Gelet op de al eerder slappe opstelling van de gemeente naar dit soort vervoersmaatschap pijen bekruipt ons toch het ver moeden dat ook daar geen conces sies zijn gedaan", schrijft het wijk comité. Slimmere inrichting parkeerplaats ontlast druk op centrum Sluis. door René Hoonhorst SLUIS - De parkeerplaats aan Sint Donaes bij de Sluise binnenstad wordt binnenkort een derde gro ter. De twintig populieren die een tijd je terug vanwege hun 'slechte staat' moesten wijken van de boor den van de Damse Vaart, worden welisaar vervangen door fladderie- pen, maar die bomen bieden ruim te aan meer geparkeerde voertui gen. Dat komt omdat ze 'strate gisch' zijn geplant en omdat de parkeervakken wat economischer Poort in Biervliet brengt bezoekers al in middeleeuwse sfeer. door René Hoonhorst biervliet - De eerste poort voor de zevende lustrumviering staat sinds dit weekeinde al overeind aan de belangrijkste toegangsweg van Biervliet: de Braakmanlaan. De Geuzenfeesten, die van 17 tot en met 19 mei in Biervliet worden gehouden, werpen hun schaduw vooruit. Komende zaterdag wordt ook aan de Weststraat een Westpoort opge richt. Samen met twee andere be scheidener poorten aan toegangs wegen moeten ze Biervliet behoe den voor moderne invloeden van buiten. Want de geuzen herleven op Hemelvaart en de twee dagen daarna nog meer dan anders in het haringkakersdorp. Ter ere van Dat wijst er ook op dat er ondanks regelmatige toezeggingen geen en kele vorm van overleg is geweest over de plannen. Er is wel een situatietekening ge maakt, maar omdat er geen maten bij staan van de weg, de fiets- en de looproutes zegt het wijkcomité niet te kunnen inschatten waar mee de bewoners geconfronteerd zullen worden. Gevreesd wordt dat er een 'onver antwoord gevaarlijke situatie' zal ontstaan. Het wijkcomité vindt dat er sprake is van een 'onbehoor lijk en ondoorzichtig' openbaar be stuur. „Wij wijzen gelet op de re cente gebeurtenissen in de Buiten weg de voorgestelde wegomleg- ging van de hand en zijn bereid ju ridische stappen te nemen tegen deze voorgenomen plannen", PW Het wijkcomité De Statie in Axel maakt formeel bezwaar tegen de tijdelijke omlegging van de Bui tenweg ten behoeve van de bouw van appartementen. en logischer worden ingedeeld. Als de stobben van de populieren geheel zijn verwijderd, kan de her inrichting van de parkeerplaats be ginnen. Burgemeester en wethou ders van Sluis stellen de raad voor het karwei te laten uitvoeren voor ruim 83 mille. Een behoorlijk be drag voor de fmacieel onder druk staande gemeente Sluis. Maar het college weet zeker dat de meerop brengsten van het parkeren de jaar lijkse kapitaallasten ruimschoots overstijgen. De winst van zo'n vijftien parkeer plaatsen kan Sluis goed gebruiken. Eén van de speerpunten van de Parkeerbeleidsvisie is tenslotte om de parkeercapaciteit te verhogen om aan de behoefte van het koop- het zevende lustrum van de Geu zenfeesten keert het dorp terug naar de eerste jaren van de Tachtig jarige Oorlog. In 21 taferelen verbeelden de dor pelingen de lotgevallen van Kast- aar, de bastaardzoon van graaf Lamoraal van Egmond. Kastaar was de plaatselijke bierbrouwer. Hij mobiliseerde het volk en trok vervolgens als onverschrokken aan voerder van de strijders op tegen de Spaanse overheerser. Het schrik bewind van inquisiteur Pieter Titel- mans was hier niet tegen opgewas sen. Sterker: de Biervlietenaren dachten groter, ze overwogen een aanslag op Alva. De huidige dorpelingen doen niet onder voor hun voorvaders. Ze we ten, schrijven ze in een ronkende aankondiging, dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd. Bier vliet ook niet, maar binnen vijf we ken is het dorp van 4,5 eeuw gele schrijft het wijkcomité. „Er zijn ons inziens meerder oplossingen te bedenken om tot een werkbare situatie te komen, jammer dat de ze niet even met de omwonenden zijn besproken." De omlegging van de weg is nodig om ruimte te maken voor het op stellen van kranten, bouwcontai- ners, keten en voor de opslag van materiaal. De locatie ligt precies in een scherpe bocht. Om het plaatse lijk verkeer en de bussen door tocht te verlenen wordt een tijdelij ke bouwweg aangelegd achterom de bouwplaats. De bouwweg wordt uitgevoerd in asfalt en krijgt een minimale breedte van zes meter. Ook voet gangers worden omgeleid via deze bouwweg. De aannemer wil vol gende week met de bouw van het appartementencomplex beginnen. Dat betekent dat de bouwweg snel moet worden aangelegd. Als alles volgens plan verloopt kan de Bui tenweg over een half jaar weer opengesteld worden. toeristenstadje te kunnen voldoen. De beschikbare parkeerplaatsen moeten ook op diverse gebruikers zijn afgestemd. Zo moeten de be zoekers op aanvaardbare afstand hun heilige koe kunnen parkeren. Daarnaast moeten de eigen inwo ners én de werkforensen voldoen de parkeergelegenheid hebben. En daarnaast mag Sluis niet verwor den tot één groot parkeerplein, omdat het stadje het juist van zijn gezellige winkelstraatjes en histori sche uitstraling moet hebben. Door betaalde parkeerplaatsen zo wel beschikbaar te stellen voor be zoekers als voor bewoners met een parkeervergunning, kan veel over last in het centrum worden voor komen, verwacht het college. den weer in ere hersteld, belooft het feestencomité. Na het optrekken van de poorten wordt op vrijdag 11 mei het 'grote bloedplakkaat' aangeplakt. Vijf da gen later maken geuzen en heksen kabaal om de inquisiteur uit de tent te lokken. Weer een dag later barsten de feesten los met het 'rammeien van de Westpoort door Kastaar en zijn bosgeuzen'. Damme viert tienjarig bestaan als Vlaams Boekendorp. door Ronald Verstraten DAMME - Ieder land zijn eigen boe kendorp. Zo heeft Nederland Bre- devoort en kent België het Waalse Redu. Maar in Vlaanderen zit er nog een: Damme. Een kleintje, toch zeker als je het vergelijkt met het wereldberoemde Hay-on-Wye in Wales, dat tien jaar geleden mo del stond. Anno 2007 staan er negen winkels in het dorpje die samen zo'n hon derdduizend boeken hebben. Bert van Haecke van Toerisme Damme (de belangenbehartiger van Boe kendorp Damme) was een van de initiatiefnemers van de maandelijk se boekenmarkt in het dorp. Hij geeft lachend toe dat de ambi tie van destijds - één miljoen boe ken - veel te hoog gegrepen was. De boekenmarkten op de tweede zondag van de maand lopen goed, maar tegelijkertijd stelt hij vast dat nog té weinig mensen het boeken dorp kennen: de promotie laat te wensen over. Zo zou je op weg naar het lande lijk gelegen boekendorp verwach ten dat het ruim van tevoren als zodanig wordt gepromoot. Maar dat is niet het geval. Noch bij de af slag van de autoweg, noch bij de ingang van het dorp. Van Haecke legt uit dat borden niet zijn toege staan op Gewestwegen. Damme heeft zijn titel te danken aan schrijver Charles de Coster. Hij bracht in de negentiende eeuw het oude volksverhaal van Tijl Ui lenspiegel mee uit zijn geboorte land Duitsland en schreef een nieuwe legende. Die plaatste hij in Vlaanderen, respectievelijk de om geving van Damme. Sinds 1981 is er daarom een Uilen spiegelmuseum en vaart 's zomers de Lamme Goedzakboot tussen Brugge en Damme. Er gingen stemmen op die een extra dimen sie wilden. Zo ontstond tien jaar geleden het boekendorp. Van Hae cke vertelt enthousiast over een tentoonstelling in juli over boek banden. Schakelt dan handig over De historische optocht en de hek senverbranding zijn hoogtepunten voor dorpelingen én bezoekers. De vrijdag is dé feestdag voor het dorp met de boeren- en rommel markt en als hoogtepunten de zes kamp en het touwtrekken voor di verse wijken- en jeugdteams. Zater dag de 19e wordt het Hemelvaart- programma nog eens afgedraaid voor het grote slotfeest begint. op het nieuwe fietsnetwerk Brugs Ommeland Noord, dat voor wie dat wil, langs de Damse Vaart doorloopt tot in Sluis. En hij betrekt Zeeuws-Vlaanderen er weer bij, wanneer hij de beurs noemt, die begin oktober in Dam me plaatsvindt. Daar presenteren de heemkundige kringen zich uit West-, Frans- en Zeeuws-Vlaande- ren. En, zo weet Van Haecke, de in Damme bekende boekenantiquair Peter Everaers uit Terhole heeft er voor gezorgd dat de Nederlander Theo van Goor de Uilenspiegel-ets maakt. Van Haecke vindt dat het boeken dorp dynamisch en levensvatbaar is, maar de conclusie is toch dat het boekendorp bescheiden blijft en eerder achteruit groeit. Er zijn dan wel tal van randactiviteiten bij gekomen in de vorm van literaire 'Dure winkelruimte en concurrentie van internet werken Damme tegen' avonden, veilingen, tentoonstellin gen of boekenmarktconcerten, maar het aanbod is al groter ge weest: bij het vorige lustrum wa ren er twaalf boekenwinkels. Hoge prijzen van onroerend goed en concurrentie van het internet, al doen sommige handelaren er zelf aan mee. „Daar komt 40 pro cent van mijn omzet vandaan", geeft één van hen toe. Intussen ziet het dorp langzaam toch wat meer Nederlanders. „Die zien we graag komen," zegt Van Haecke. „Belgen kijken, maar Nederlanders kópen." Het boekendorp viert feest van 27 tot en met 30 april. Alle standhou ders uit de afgelopen tien jaar zijn uitgenodigd. Gedurende het hele weekend is er een internationale, antiquarische boekenmarkt in de hallen van het stadhuis. Het week end begint met een academische zitting op vrijdag, waarin Jacob van Maerlant (Spieghel Historiael) en Tijl Uilenspiegel centraal staan, 's Avonds wordt de stadsdichter aangesteld en diens poëzieroute ge opend. SLUIS - Zo snel mogelijk moet een besluit worden genomen over de nieuwe huisvesting van het hoofd kantoor van de VW Zeeuws- Vlaanderen. De medewerkers zit ten al jarenlang in een veel te krap kantoortje achter de Markt in Ter- neuzen. Deze situatie is onhoud baar. Het bestuur slaakt deze nood kreet in het jaarverslag over 2006. „Eind 2003 is door het bestuur het besluit genomen het kantoor te verplaatsen naar de gemeente Sluis. Door het uitblijven van defi nitieve besluitvorming in de ge meente Sluis is in 2006 de verhui zing opnieuw niet mogelijk ge maakt. Een vestiging van het hoofdkantoor van de VW in de nieuwbouw van De Burght in Oostburg blijft de grootste wens. Aan een tijdelijke huisvesting wordt dan gedacht aan het kan toor van de Rabobank, dat binnen kort leeg staat. De 'middeleeuwse poort' aan de Braakmanlaan brengt de bezoekers al in de stemming voor de Geuzenfeesten. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46