'Militairen zijn nooit de oplossing. Ze bouwen hier een brug, daar een weg. Maar uiteindelijk vertrekken ze weer' Abdui Majeed siddiqi van HeaithNet tpo PZC Woensdag 11 april 2007 1 1 op eten van een hulporganisatie. Inmiddels worden hulpverleners ernstig gehinderd door troepen van de NAVO. Buitenlandse troepen in Afghanistan De vredesmacht in Afghanistan valt geheel onder NAVO-commando. -O [Italië 1.950 Qaia-e-Naw èFayzabad Denemarken 400 Sharif O Kunduz jHHHH Duitsland 3000 N O O R D Kaboel j^öy/nnn GOST |H||T"""*j Frankrijk tkJ 1000 O Regionaal hoofdkwartier Troepenbijdrage overige 25 landen: 2.610 Totaal aantal door de NAVO geleide veiligheidstroepen (ISAF): 35.460* Gevaarlijke gebieden in Afghanistan Jalalabad Peshawar Islamabad Waziristan Taliban mini-staat Geschat aantal Taliban- strijders tussen de 4.000 en 10.000 man. PAKISTAN Veiligheidsniveau* TADZJIKISTAN Wisselend vijandig Mazar-i-Sharif Zeer vijandig gebied Kunduz Strategische rondweg (gedeeltelijk klaar) Farah IRAN Januari/februari 2007 infographic: JD, GN bron: International Security Assistance Force (ISAF) het vertrouwen van de Afghanen aan het verliezen. De bevolking is inmiddels zo bang doelwit te wor den als ze met ngo's worden ge zien, dat ze soms zelfs geen hulp meer durven aannemen. Het toe genomen gevaar dwingt Novib in middels om sommige projecten 'ondergronds' voort te zetten. Van de Put van Health- Net ziet de zwartepiet al aankomen: „Als straks blijkt dat de wederop bouw in Afghanistan niet goed lukt, komt dat volgens de Neder landse politiek natuurlijk doordat de ngo's laffe honden zijn, die er niet aan het werk durven. De wer kelijkheid is: wij zijn weggejaagd uit delen van Uruzgan door de on veiligheid die is ontstaan toen de Nederlandse soldaten er kwamen. Als de NAVO er niet zou zijn, zou ons werk een stuk makkelijker worden." De schuld voor de ontstane situa tie ligt niet bij de militairen, bena drukken de ngo's. Sylvia Borren, directeur van Oxfam Novib: „De Nederlandse militairen in het veld weten goed dat ze voorzichtig moeten zijn in contacten met hulpverleners, vanwege de geva ren voor die laatsten." Ook bij ambtenaren in Den Haag is dit besef inmiddels doorgedron gen, ervaart Novib. „Politici moe ten ophouden te zeggen dat mili tairen ontwikkelingswerk doen in Afghanistan. Het leger moet er voor veiligheid zorgen, maar afblij ven van gezondheidszorg en scho len." Een Afghaanse medewerker van HeaithNet kan nog lachen: „Het gaat lekker hoor, hier in Kaboel. Vandaag alleen wat scherpschut ters." Zijn baas Majeed Siddiqi is somberder. „Militairen zijn nooit de oplossing. Ze bouwen hier een brug, daar een weg. Maar of het nu één, twee of tien jaar duurt: uit eindelijk gaan ze weg. Ondertus sen hergroeperen de Taliban zich en groeit de angst dat we van we deropbouw weer teruggaan naar vernietiging." Het is cynisch, vindt hij: „Tien jaar geleden was onze grootste zorg geld binnenhalen voor projecten. Over veiligheid maakten we ons geen zorgen. Nu zijn er donors ge noeg, maar is het de grote onveilig heid die ons het werken hier on mogelijk maakt." Feiten over Afghanistan Officiële landstaal: Perzisch/Dari 50 procent, Pasjtoe 35 procent, Turkse talen (hoofdzakelijk Oezbek and Turkmeens) 11 procent, overig (met na me Balochi and Pashai) 4 procent Inwonertal: ruim 30 miljoen Hoofdstad: Kaboel (2,7 miljoen inwoners op een totaal) Staatsvorm: Islamitische republiek Religie: islam (85 procent soennieten 14 procent sjiïeten) Ethnische groepen: Pasjtoen 42 procent, Tadzjieken 27 procentHaza- ra's 9 procent, Oezbeken 9 procent, Aimak 4 procent, Turkmenen 3 pro cent, Balochen 2 procent, overig 4 procent. Oppervlakte: 652.090 vierkante kilometer Munteenheid: afghani Landschap: voornamelijk (ruig) bergachtig (viervijfde van het land), laag vlakte in het noorden en zuidwesten. Bodemschatten: aardgas, aardolie, steenkool, koper, chroomijzersteen, talk, bariet, zwavel, lood, zink, ijzererts, zout, kostbare en halfedelstenen Gemiddelde leeftijd: 17,6 jaar Kindersterfte: ruim 160 per 1000 geboorten Levensverwachting: ruim 43 jaar Hun verzetsbeweging blijft onder de naam Noordelijke Alliantie strij den tegen de Taliban. Hoewel de Taliban aanvankelijk redelijk populair zijn onder de Afghaanse bevolking, ontaardt het regime van de zelfverklaarde emir mullah Muhammad Omar al snel in een ongekend repressieap paraat. Vooral vrouwen hebben het zwaar te verduren. p. 1998: Na aanslagen op Amerikaan se ambassades in Oost-Afrika be stoken de VS trainingskampen van al-Qaeda, de haatclub van de Sau- dische terrorist Osama bin Laden die inmiddels onderdak heeft ge vonden bij de Taliban. 2001: Tweede dagen voor '11 sep tember' komt Ahmad Shah Mas- soud bij een zelfmoordaanslag om het leven. De aanslagen in New York en Washington zijn voor de Verenigde Staten reden samen met een aantal andere landen re den in oktober Afghanistan bin nen te vallen. Binnen twee maan den verdrijven de troepen met be hulp van de Noordelijke Alliantie de Taliban. p- 2001 - 2006: Hamid Karzai wordt interim-president en in 2002 tot president gekozen tijdens de eer ste vrije verkiezingen in jaren. Kar zai wint in oktober 2004 opnieuw de verkiezingen. Tegelijkertijd groeit opnieuw het verzet van de Taliban, ondanks de grootschalige aanwezigheid van tiendduizenden NAVO-troepen in het land. Met aanslagen op buitenlandse en re geringstroepen houden tegenstan ders van de huidige regering de si tuatie in Afghanistan instabiel. Te meer omdat niet altijd zeker is wie de aanslagen pleegt. Naast de Taliban keren ook andere radicaal islamitische groeperingen en indi viduen zich tegen president Karzai en zijn bondgenoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43