niet zomaar even over Zeeuwse flirt met Britse toerist ProRail neemt loopje met veiligheid in Sloe Lokroep Keurmerk voor ROC Zeeland 'Nederlanders zijn zó vriendelijk...vooral als ze een jenevertje op hebben!' Watersporter John Root uit Engeland komt al jaren naar Zeeland Engelse watersporters zijn volgens het Kenniscentrum Toerisme en Recreatie Zeeland en de Hiswa Zuid-West-Nederland verzot op historische havenste den, zoals Veere. De haven van Middelburg verwelkomt in de zomermaanden al vele duizenden Britse passanten en heeft vijftien vaste ligplaatshouders van overzee. Ook weten Britse schippers Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse, Yerseke en Goes te vinden. foto Ruben Oreel Branche-organisaties en provincie hand in hand de markt op. door Marcel Modde Met een beetje goede wil moet de Delta binnen een jaar of twee, drie bij het gros van de Engelse waterspor ters op de lippen liggen, zegt Co Schot. „Ik ben zelf een paar keer aan de andere kant van de plas ge weest om te vergelijken en dan durf ik echt de stelling aan dat wij hier fantastische havens hebben. Ze weten het daar alleen niet!" Schot is als directeur van Marina Port Zélande bij Ouddorp en regio voorzitter van de Hiswa Zuid- West-Nederland nauw betrokken bij de jacht op de Britse toerist. Hij roemt de huidige inzet van de provincie op dit gebied. De water sport in Zeeland moet voor de bui tenwacht ééns en voor altijd op de kaart worden gezet en krijgt daar voor ook de ruimte. Letterlijk in de vorm van uitbreiding van het totaal aantal ligplaatsen. Ook voor autovakanties ligt Zee land vakantieland meer voor de hand dan tot dusver voor mogelijk werd gehouden, zo willen Gedepu teerde Staten de Engelsen doen ge loven. Het college stelde gisteren 33.050 euro beschikbaar om mee te doen aan een grote Engelse cam pagne. De Britten moeten het gat vullen wat, grosso modo, de Duit se toerist heeft laten vallen, is de gedachte achter al die inspannin gen. De Engelse watersporter komt niet zomaar. Schot: „Die moet je in de watten leggen. Komen ze met een groepje van 15 tot 20 boten, zorg „Op een handvol na, weten ze niet eens waar de Delta ligt!' dan dat ze bij elkaar kunnen lig gen. Kom met arrangementen voor uitstapjes. Ons sterke punt is dat je op hele korte afstand leuke dingen kunt doen. Je loopt binnen in Vlissingen, steekt door naar Middelburg en van daaruit ga je eens lekker het Veerse Meer op, een beetje barbecueën op één van de eilandjes, en later door naar Zie rikzee en de Grevelingen. Allemaal korte vaartochtjes. Daar houden Engelsen van. Maar op een hand vol na, weten ze niet eens waar de Delta ligt!" Een beetje motorcruiser vaart in vier uur van Zuid-Engeland naar de Roompot. Zeilers geven vaak de voorkeur aan wat kusthoppen, alvorens de oversteek wordt ge maakt. Het perspectief voor vaste ligplaatshouders is niet minder, zegt Schot. „Met het vliegtuig van uit Southampton naar Schiphol, sta je in tweeënhalf uur in Zierik zee!" Provincie legt dwang som op van duizend euro per overtreding. door Rinus Antonisse middelburg - Spoorwegbeheerder ProRail neemt het niet zo nauw met de veiligheid op het emplace ment in het Sloegebied. De regels worden slecht nageleefd, consta teert de provincie na diverse con troles. Zo heeft het personeel geen goede instructies, ontbreekt een goed noodplan en worden geen voorge schreven oefeningen gehouden. Omdat ProRail ondanks herhaalde waarschuwingen in gebreke blijft, legt het dagelijks provinciebestuur een dwangsom op van duizend eu ro per overtreding. Het bedrijf moet binnen twee tot vijftien we ken de zaken op orde hebben. Uit de brief van de provincie waar in de dwangsom wordt opgelegd, blijkt dat ProRail zich in allerlei bochten wringt om onder de kri tiek uit te komen. Nochtans stelt het provinciebestuur: „Wij hebben de indruk dat u de veiligheid bin nen uw inrichting niet serieus neemt". Onder meer het veilig heidsbewustzijn bij het personeel schiet tekort. „Het niet inschatten van de risi co's van werkzaamheden, al dan niet met gevaarlijke stoffen, kan lei den tot onbeheersbare situaties", ProRail schiet tekort bij het nale ven van de milieuregels, met na me op het gebied van veiligheid, voor het spoorwegemplacement in het Sloegebied. aldus het provinciebestuur. Teke nend is het verweer van ProRail dat geen oefeningen nodig zijn, omdat 'er in het land genoeg cala miteiten zijn' en dat de brandweer niet staat te trappelen om mee te oefenen. Het provinciebestuur wijst erop dat de brandweer Borsele (korps Nieuwdorp) regelmatig aanbood te oefenen op het emplacement. De gesprekken verliepen moei zaam en ProRail wilde de kosten verhalen op de brandweer. Die achtte dat onacceptabel. PZC Woensdag 11 april 2007 3 COMMENTAAR Zeeland heeft de Engelse watersporter ontdekt. Dat is niet voor zijn tijd. Want andersom weten de Britten al sinds de opkomst van de watersport wat Zeeland te bieden heeft. De vele wimpels van Engelse watersportverenigingen in de Zeeuwse clubhuizen getuigen er al decennia van. Het Kenniscentrum Toerisme en Recreatie en de Hiswa hebben dus geen 'nieuwe markt' ontdekt. En het is ook niet nodig om Zeeland weer eens 'op de kaart te zetten'. De Engelse watersport is vooral geconcentreerd aan de zuidkust. Vandaar zoeken jaarlijks duizenden 'yachties' het oude continent op. Met medewerking van de weergoden zijn bestemmingen in Normandië en Bretagne goed haalbaar. Dat is qua natuurschoon en historie wel wat anders dan het noordelijke alternatief. Pas na kale Franse havens en een dodelijk monotone Belgische kuststrook komt de Zeeuwse Delta in zicht. Daar is het zeilwater mooi en beschut. Maar ook betrekkelijk saai. Want de leuke stadjes liggen er verstopt achter eindeloze dijken. Toch kan een grote campagne om Engelse toeristen te lokken geen kwaad. Zeker als daarbij wordt uitgelegd dat zij voor het Zeeuwse lekkers een beetje moeite moeten doen. De ronkende taal die de branche uitslaat, zal de doorgaans zeer ervaren Engelse watersporter eerder afschrikken dan lokken. vlissingen - Het ROC Zeeland heeft het voorlopig keurmerk in burgering ontvangen. Sinds 1 januari is de Wet Inburge ring een feit. Zowel nieuwkomers als oudkomers zijn verplicht in te burgeren via het inburgeringsexa- men. Als dat examen is gehaald, wordt een diploma uitgereikt. Het keurmerk geeft aan dat cursisten kunnen vertrouwen op een goede voorbereiding op het examen. Dankzij het keurmerk kunnen ook particulieren een lening aan vragen voor de ROC-cursus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3