I Joost is een kampioen zonder club Gouden appel voor de snelste hond Tennisclinics van Zeeuws duo 34 Woensdag 11 april 2007 PZC GOES - De Zeeuwse tennisleraren Pim Felius en René Lindenbergh beginnen vandaag met een reeks clinics voor kinderen. Zij willen daarmee het Dutch Open promo ten, dat van 15 tot en met 22 juli in Amersfoort is. Het duo hoopt ani mo te kweken voor de 'Kidsday' van dat toernooi. De eerste clinic is vandaag in Wemeldinge. Die be gint om 14.00 uur. Eind april en begin mei gaan Felius en Linden bergh ook langs bij clubs in Ber gen op Zoom, Goes, Krabbendijke, Philippine en Vlissingen. SPORT GOLF ZATERDAG Nationale Open Golfdag. Locatie: Goese Golf. Tijdstip: 12.00 tot 17.00 uur. Informatie: www.goesegolf.nl Locatie: golfclub Grevelingenhout Bruinis- se. Tijdstip: 11.00 tot 16.00 uur. info: www.grevelingenhout.nl Locatie: golfvereniging Reymerswael Ril- land-Bath. Tijdstip: 12.00 tot 17.00 uur. Info: www.reymerswael.nl Locatie: golfvereniging de Woeste Kop in Axel. Tijdstip: 12.00 tot 17.00 uur. Info: www.dewoestekop.nl HENGELSPORT ZATERDAG Tweede wedstrijd Zeeuws-Vlaams kam pioenschap. Locatie: Hoek. Aanvang: 11.30 uur. MOUNTAINBIKE ZATERDAG Vier uurs estafette. Organisatie: moun tainbikevereniging X-treme. Parkoers: Burgh-Haamstede, Boswachterij Wester- schouwen. Categorieën: mannen (17 jaar en ouder), vrouwen (17 jaar en ouder), jeugd (14 tot en met 16 jaar), gemengd (mannen en vrouwen 17 jaar en ouder). Tijdstip: 11.00 tot 15.00 uur. Aan de MTB-estafette mogen teams van maximaal vier personen meedoen. Onder ling mogen ze bepalen hoeveel rondes ze steeds rijden. Een team kan ook bestaan uit één renner. WANDELSPORT ZATERDAG De Ruytermars. Organisatie: WIK. Loca tie: welzijnscentrum Adriaen Coortelaan 1 Vlissingen. Afstanden: 5, 10, 15, 25 en 40 km. Start: 9.00 uur (25-40); 10.00 uur (5-10-15). Informatie: www.willeniskun- nen.has.it WINDHONDENRENNEN ZATERDAG Gouden Appelren. Organisatie: Zeeuwse windhondenrenvereniging. Locatie: sport park Het Schenge Goes. Aanvang: 11.00 uur. In Zeeland spelen alleen 'oude mensen' een potje bridge. door Martijn de Koning MIDDELBURG - Een Nederlands kampioen die geen dub kan vin den: in Middelburg woont er één. De elfjarige loost Kusters, vorig jaar nog lid van een jeugdbridge- dub in Oss, merkte na zijn verhui zing naar Zeeland dat kinderen en jongeren hier niet warm lopen voor het kaartspel, loost werd anderhalve week gele den samen met Pim Coppens in Utrecht Nederlands kampioen bij de pupillen. Het tweetal troefde elf andere koppels af Opvallend, want Joost is met zijn elf jaar een jonkie tussen zijn vooral dertien en veertien jaar oude tegenstan ders. Het kampioenschap kwam onver wacht, vertelt hij. „Het ging de laat ste tijd niet zo lekker. Hoe dat kwam? We hadden niet zoveel ge oefend. Dat merk je wel." Daar ligt meteen ook het probleem waar Joost nu mee te maken heeft. Want aangezien Zeeland geen bridgeverenigingen voor jeugd kent, is hij om te trainen aangewe zen op internet. „Via een speciaal programma kun je tegen iedereen bridgen. Met mijn partner Pim spreek ik af wanneer we gaan spe len. We proberen het drie keer in de week te doen, maar dat komt er niet altijd van." Bovendien is bridgen met kaarten in je hand veel leuker, geeft hij aan. Het blijft voor Joost dus bij éénma lige evenementen als een wed strijd of het bridgekamp van de Nederlandse Bridge Bond (NBB). „Daar ontmoet ik andere kinderen die bridge spelen. Maar vorig jaar ging dat ook niet door. Er waren te weinig aanmeldingen." Joost verhuisde vorig jaar van Ros malen naar Middelburg. Tot dan was hij al een paar jaar lid van een bridgeclub in Oss. Dat is niet zo gek, want zijn twee broers en zus bridgen ook. Alleen zijn oudste broer, Perry (17), is net zo fanatiek. Die zit dicht tegen het Nederlands aspirantenteam aan, dat zelfs wed strijden in het buitenland speelt. Maar ja, Perry woont in Den Bosch, en in die contreien zijn oefent noodgedwongen vaak op internet, maar vindt het veel leuker om met foto Lex de Meester Nederlands kampioen Joost Kusters de kaarten in de hand te spelen. clubs genoeg. Oók voor de jeugd. In Zeeland is bridge een sport voor 'oude mensen'. T. van den Hil, voorzitter van het district Zee land van de NBB, erkent het ruiter lijk. „We proberen regelmatig De bridgebond wil scholen warm maken, maar krijgt nauwelijks respons bridge op basisscholen te introdu ceren. Maar dan krijgen we maar van één of twee scholen respons." Ook op nationaal niveau probeert de NBB om de jeugd warm te ma ken voor het kaartspel. Op zijn website vermeldt de bond nadruk kelijk dat ze het belangrijk vindt dat 'elke jeugdbridger in de eigert omgeving bij een jeugdclub kan spelen'. „Maar in de praktijk komt bridge voor jongeren alleen in stu dentensteden van de grond", weet Van den Hil. „Hier blijft het zo dat mensen pas gaan bridgen als de kinderen de deur uit zijn." Het gebrek aan jeugdleden bete kent niet dat het niet goed gaat met het bridge in Zeeland, bena drukt de voorzitter. „Integendeel. De sport groeit als kool." De cijfers liegen er niet om. Zee land kent 28 bridgeclubs, die sa men 2765 leden hebben. Dat is dus gemiddeld bijna honderd per club. „Dat zou nog meer kunnen zijn als de accommodaties beter wa ren", zegt Van den Hil. „Als je wed strijden wilt houden, zijn er regels over bijvoorbeeld de minimale om vang van de speelruimte. In Zee land ontbreekt die ruimte nogal eens. Sommige clubs hebben daar om zelfs een ledenstop ingesteld." Hoe het wel kan, is in Kruiningen te zien, vindt Van den Hil. „Daar is een denksportcentrum gemaakt dat aan de eisen voldoet. Prompt schoot het ledental van de club omhoog." Bridgeclub Reimerswaal is met 218 leden zelfs uitgegroeid tot de grootste van Zeeland. Goes praat al jaren over eenzelfde centrum, en volgens Van den Hil zit ook in Middelburg een dergelij ke voorziening in het vat. „Als dat lukt, gaat het aantal bridgers in Zeeland nog verder omhoog. En misschien dat we de jeugd dan ook warm kunnen maken." Zeeuws windhonden seizoen begint zaterdag met Gouden Appelren. door Martijn de Koning GOES - Dat je op en bij sportpark Het Schenge in Goes veel verschil lende sporten kunt beoefenen, is vrij algemeen bekend. Voetbal, hockey, rugby, atletiek, korfbal, ten nis: het kan er allemaal. Dat er ook een windhondenbaan ligt die wekelijks wordt gebruikt, weten veel minder mensen. De ovalen baan heeft een omtrek van 350 meter. Vroeger werd het gras daarbinnen gebruikt als honk- balveld. Nu is ook dat deel in trek bij hondenbezitters. Niet per se om de viervoeter te laten rennen, maar vooral om hem uit te laten. De baan, die in handen is van de gemeente, wordt wekeljks ge bruikt door de Zeeuwse Windhon den Renvereniging (ZWR). Meest al om te trainen, soms om wed strijden te houden. Zoals zaterdag, wanneer met de Internationale Gouden Appelren de eerste van vijf wedstrijden dit seizoen op het programma staat. Het predikaat 'in ternationaal' zegt niet zoveel over de afkomst van de deelnemende honden. „Vroeger mochten er aan nationale wedstrijden zes buiten landse honden meedoen. Maar die beperking is opgeheven", zegt T. Goudappel, secretaris van de ZWR. Wel zijn er bij de internatio nale ontmoetingen wat meer deel nemers. „We hopen tijdens de Ap pelren op zo'n zestig honden." Het prijzengeld is ook wat hoger dan bij nationale wedstrijden. Rijk wordt echter niemand ervan. Voor het baasje van de snelste hond in de A-categorie ligt zo'n 25 euro te wachten. En een gouden appel aan een kettinkje. De windhonden lopen tijdens wedstrijden niet lukraak tegen el kaar, maar per ras. Zo zijn er de grotere soorten als de Greyhounds, de Saluki's en de Af ghaanse windhonden, die wedstrij den van 475 meter lopen. Voor 'De meeste windhonden- bezitters hebben er drie of vier. Sommigen wel zeven' kleintjes als de Whippets en de Ita liaanse windhondjes is één rondje van 350 meter voldoende. Er staan op een op zo'n dag, afhan kelijk van welk soort honden er in schrijven, dus een flink aantal wed strijden op de rol. De honden wor den per ras namelijk ook nog in drie niveau's verdeeld. „Als een hond vijftien maanden oud is, mag hij wedstrijden gaan lopen", legt Goudappel uit. „Hij begint dan in de B-categorie. Naar gelang zijn prestaties verdient hij promo tie- of degradatiepunten. Zo kan hij in de A-categorie of C-categorie terechtkomen." Als een hond acht jaar oud is, stopt hij ermee. Dan verdient hij een rustige oude dag. Elke zaterdag komt een deel van de pakweg 45 leden van de ZWR in Goes bij elkaar om te trainen. Dat is soms een drukke bedoe ning, want de meeste baasjes hou den het niet bij één hond. Goudap pel: „Gemiddeld hebben ze er drie of vier. Sommigen wel zeven." Het hoeft geen uitleg dat veel van hen behoorlijk fanatiek zijn. „Het seizoen duurt van maart tot november", zegt Goudappel. „In die periode kun je elke week wel ergens lopen. Hoewel niemand het zo bont maakt. Je moet de hond natuurlijk wel genoeg rust geven." Windhondenrenbanen In Nederland zijn dertien wind hondenrenbanen: in Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Le lystad, Venlo, Son, Goes, Rijs- sen, Arnhem, Oss, Leek, Oude Pekela en Jubbega. Het over koepelend orgaan van de aan gesloten verenigingen is de Co- missie voor de Windhonden- rensport. De Zeeuwse Windhonden Ren vereniging bestaat sinds 1972. De renbaan bij sportpark Het Schenge ligt er sinds 1981 De ZWR houdt in Goes vijf wedstrijden: de Internationale Gouden Appelren (zaterdag), de Nationale Zeelandiaren (26 mei), de Internationale Zeeuw se Mosselren (6 oktober), de Clubkampioenschappen (13 ok tober) en de Nationale Ren (3 november). Meer informatie over de ZWR is te vinden op de internetsite www.zwrgoes.come2me.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36