Waarheid in zedenzaak niet te achterhalen Als het maar rustig blijft in het dorp 'Ik weet nu waarom ik enig kind bleef. Mjn moeder wilde geen verder risico lopen met deze man.' Nicolet de Bruijn, kind van een manisch-depressieve vader PZC Woensdag 11 april 2007 3 1 Fort Ellewoutsdijk - toekomstige inrichting volgens plan Natuurmonumenten Toekomstige inrichting Fort Ellewoutsdijk volgens inrichtingsplan van Vereniging Natuurmonumenten. Uitvoering begint volgende maand. Werkzaamheden moeten juni 2008 klaar zijn. Het inrichtingsplan zal dan nog niet volledig uitgevoerd zijn. Natuurmonumenten begint voorzichtig met één slaapruimte. Bij voldoende belangstelling worden de twee andere kazematten als slaapruimte ingericht. opslag expositieruimte kantoor Natuurmonumenten opslag keuken expositie Schelde Natuurlijk <D koeling slaapruimte O techniek poort O keuken - entree restaurant jPIll kantoor toiletruimte PZC Felix Binicewicz Reacties op ontwikkeling van fort vrij positief. door Harmen van der Werf - Mooi, dat ze iets met het fort gaan doen, maar alsjeblieft niet te grootschalig. Dat past niet bij Elle woutsdijk, het allerkleinste dorp onder kleintjes van Borsele. Met om en nabij de 400 inwoners. Joop Rooze is oud-voorzitter en te genwoordig 'gewoon' lid van de dorpsraad. Hij woont op de weg naar Fort Ellewoutsdijk. Wie doet dat eigenlijk niet in het dorp? Elle woutsdijk heeft één toegangsweg. Dat is tevens dé weg naar het fort. Er is nog wel een andere route, on- derlangs de Westerscheldedijk. Al leen wie goed bekend is, zal die ne men. „Ik ben blij dat er iets zinvols gaat gebeuren met het fort", merkt Roo ze op. Volgens hem wordt die me ning breed gedeeld in het dorp. „Maar", tekent Rooze gelijk aan, „we leven hier min of meer in een stiltegebied. Ik ga ervanuit dat Na tuurmonumenten dat ook zal res pecteren. Dat het geluid binnen de perken blijft en dat er niet tot 's avonds laat veel auto's door het dorp rijden." Rooze is er vrij gerust op dat de ontwikkeling van Fort Ellewouts dijk het dorpsleven niet zal versto ren. Het heeft volgens hem in elk 'Ik zie er hier in de buurt van Ellewoutsdijk almaar meer mensen wandelen' geval niet aan informatievoorzie ning ontbroken. Twee vrouwen die in de Van Hattumstraat lopen, blijken toch niet al te best op de hoogte. „Wat er gaat gebeuren in het fort? Ik zou het niet precies we ten. Iets voor jongelui, heb ik wel eens gehoord, een disco is het niet?" „Mag van mij", zegt Ab Goe- ree, overbuurman van dorpsraad- lid Rooze. „Het is toch een rustige plek." Een oudere man komt net uit 't Kerkje van Ellesdiek. Hij volgt het dorpsnieuws op de voet en heeft zijn oordeel klaar. „Ik heb altijd ge hoopt dat ze dat fort hadden laten afzinken. Een man of zeven uit het dorp heeft er in de oorlog ver plicht in de munitie moeten wer ken. Dat is allemaal te wijten aan dat rotte fort." Dat Natuurmonumenten het fort wil ontwikkelen, vindt de bewo ner - 'nee, geen naam' - toch geen slecht plan. „Alleen dan zullen ze wel een schip geld mee moeten brengen, want dat gaat wat kos ten." Er is naar zijn idee wel toe komst voor een trekpleister in Elle woutsdijk. „Ik zie er hier almaar meer wandelen." Hij wijst naast 't Kerkje van Ellesdiek. Mensen zijn er bezig in de pastorie een bed 8c breakfast te maken met theetuin. Fort Ellewoutsdijk heeft al concur rentie. Fort Ellewoutsdijk België wil zich in 1830 afschei den van Nederland. Ter verdedi ging van de Westerschelde bouwt Nederland onder meer Fort Ellewoutsdijk. Het fort is overbodig, als België in 1839 officieel onafhankelijk wordt. Een voorstel om het vesting werk te slopen verdwijnt van ta fel als de oorlogsdreiging in West-Europa toeneemt door de Frans-Duitse oorlog van 1870-71. Tijdens de Eerste Wereldoor log (1914-1918) zijn in het fort honderd Nederlandse mili tairen gelegerd. Duitsers gebruiken Fort Elle woutsdijk in de Tweede We reldoorlog als depot voor mu nitie. Na de oorlog dient het als interneringskamp voor Duitsgezinde Nederlanders, NSB'ers. Vereniging Natuurmonumen ten neemt vestingwerk in 1981 over van het ministerie van Defensie. Openbaar Ministerie onderzoekt fouten Vlissingse politie. door Emile Calon middelburg - Door een combina tie van ernstige fouten is het niet meer mogelijk te achterhalen of een Vlissinger nu wel of niet zijn minderjarig nichtje heeft mis bruikt, zo concludeert de Middel burgse rechtbank. Vorige week stelde de rechtbank reeds dat de Vlissingse politie han delde in strijd met de zorgvuldig heid, controleerbaarheid en neu traliteit tijdens het onderzoek van deze zaak. Uit de gisteren vrijgegeven schrifte lijke uitwerking van dat vonnis wordt dieper ingegaan op het waarom van deze schrobbering. Daaruit blijkt dat de agenten zich schuldig hebben gemaakt aan 'on herstelbaar vormverzuim', door de verhoren van de man niet op band op te nemen. t)aarnaast hebben ze ontlastende verklaringen van het meisje niet in het proces-verbaal opgenomen. Tij dens een van haar verhoren ver klaarde ze enkele malen dat 'alles is gelogen'. Dat die woorden niet zijn terug te vinden in het proces-verbaal vindt de rechtbank 'zeer onzorgvuldig'. Ook stonden die agenten tijdens de verhoren toe dat het meisje in Door fouten bij het verhoor van de verdachte en het niet opne men van ontlastende verklarin gen kan de rechtbank in een ze denzaak geen oordeel vellen. afzondering met haar moeder kon praten. Verder merkten ze tegen over dat meisje op dat het voor 'die oom niet uitmaakt of hij nu een dagje meer of minder in de cel zit'. Politie en Openbaar Ministerie wil den gisteren niet reageren op die uitspraak. Op verzoek van het Zeeuwse OM gaan twee officieren van justitie van het Bredase parket onderzoeken wat er bij dit onder zoek allemaal fout is gegaan. Pas als dat is afgerond komen ze met een reactie. Geen onderzoek naar organisatie havenschap middelburg - Het demissionaire dagelijks provinciebestuur ziet op dit moment geen noodzaak voor een onderzoek naar de organisatie van havenschap Zeeland Seaports. Wel is het college voorstander van verzelfstandiging van ZSP. De dub bele pet van een gedeputeerde die tevens voorzitter van het ha venschap is, kan dan aan de kap stok. Dit blijkt uit antwoord op vragen van de Partij voor Zeeland. Aanleiding van het tijdelijk terug treden van gedeputeerde Maria Te Roy (PvdA, economie) als voorzit ter van ZSP. Vereniging voor kleine kernen krijgt steun middelburg - De Zeeuwse Vereni ging voor Kleine Kernen krijgt twee jaar een projectleider. Die wordt ondergebracht bij instituut Scoop. Taak: de vereniging omvor men tot een 'slagvaardig platform voor bewonersorganisaties op het platteland.' Daardoor moet de in breng van de burger bij het leef baar houden van het buitengebied versterkt worden. Door gebrek aan menskracht kan de vereniging hier tot nu toe te weinig aan doen. Het dagelijks provinciebestuur stelt extra geld beschikbaar. Meer aandacht voor oorlogsverleden middelburg - Het Zeeuwse oor logsverleden, met name de Slag om de Schelde najaar 1944, krijgt meer aandacht. Het wordt onder deel van een Europees project Ver geten Veldslagen uit de Tweede Wereldoorlog. Het dagelijks pro vinciebestuur meldt dat aan de Sta ten, die in een motie aandrongen op het beter zichtbaar maken van het oorlogsverleden. Ook het bom bardement op Middelburg in mei 1940, zal in het project - dat overig- gens al sinds 2005 loopt - meege nomen worden. Sterfte eidereenden door tekort mossels goes - De afgelopen 15 jaar trad grote sterfte op onder eidereenden in het Waddengebied. De oorzaak is het magere aanbod aan mossels. Dit stelt bioloog Romke Kats in een onderzoek waarop hij 20 april promoveert tot doctor aan de Rijksuniversiteit Groningen. Het tekort aan mossels voor de eenden is mede veroorzaakt door wegvissen ten behoeve van de schelpdiervisserij. Op banken waar niet gevist mocht worden, na men de aantallen eidereenden prompt weer toe. Vogelbescherming wil toch ontpolderen zeist - Vogelbescherming Neder land verwerpt de nieuwe afspra ken - van provincie en belangen groepen - over getijdennatuur langs de Westerschelde. Ze voldoen niet, omdat geen spra ke is van herstel van het unieke zoute getijdengebied in het mid dendeel van de rivier. Getij-in vloed in Braakman-Noord is voor Vogelbescherming geen oplossing. De organisatie houdt vast aan het ontpolderen van 600 hectare land bouwgrond als enige manier van afdoende natuurherstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33