Je steekt de Noordzee Tweede Kamer wil zelf over aanpak verdroging beslissen Het verhaal van O. De krant 10 weken voor €15,-! D7f i 2 Woensdag 11 april 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Als puber verlustigde ik me in de brochure van de boe kenclub aan de omslag van de roman Histoire d'O. Veel seks en een vleugje sadomasochisme, beloofde de be schrijving. Ik durfde het boek uiteraard niet te bestellen. Sinds dien is de O voor mij de letter van het taboe. Toen ik bij de PZC ging werken, trof ik de O wel eens aan on der een briefje op mijn bureau. Dat was dan een opdracht van de vorige hoofdredacteur. Lijfstraffen kwamen er niet aan te pas, maar het was wel verstandig te gehoorzamen. De laatste tijd hebben we geregeld het O-woord in de krant. Ontpoldering. Een uiterst gevoelig onderwerp. Dat lees je ook af aan de leuzen op spandoeken en achter de ramen. Geen grein tje humor. Ik begrijp dat het geen lolletje is als je van je land dreigt te worden gezet, maar een leuke slogan kan uiterst ef fectief zijn. Verder dan Wel ont kolderen nooit ontpolderen komt het niet. Dat kan toch beter? Mijn suggestie voor wie zijn grond niet wil verkopen: Voor geen goud wordt mijn land zout. Of: Ik heb het zout liever wat later op mijn èrrepels. De humorloze verbetenheid van de actievoerders richt zich ook op de meest deskundige verslaggever die we op dit gebied hebben. Laat ik hem Rinus A. noemen. Wat hij ook schrijft, het wordt altijd uitgelegd als een pleidooi vóór ontpolderen. Sinds ik bij een demonstratie in Den Haag een sticker van een verbodsbord met de tekst Ontpolderen Nee! in handen kreeg ge drukt, loop ik daarom rond met een vermetel idee. Als Rinus het finale ontpolderingsdebat gaat verslaan, klop ik hem jo viaal op zijn rug en wens ik hem succes. Loopt hij niets ver moedend in de Statenzaal rond met die sticker achterop. Zelf zou hij daar best om kunnen lachen. De laatste tijd hebben we geregeld het O-woord in de krant COLOFON directie Directeur/uitgever: Ad Verrest hoofdredactie Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl centrale redactie redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-312609 kantoren Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 abonnementsprijzen Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) advertenties Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, eaz@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. Onder zeilers aan de Britse oostkust is de Zeeuwse Delta al een begrip. Promotie moet zich dan ook richten op de zuidkust, denken de Britten zelf. door Ondine van der Vleuten In het clubgebouw van water- sportverening Arne in Mid delburg zit de familie De Laet uit Bornem na te genie ten van een dagje water. De Vlamingen komen graag naar Ne derland. „Vanwege de mooie natuur, de mo numenten, de aangename contac ten. Openheid is echt een troef van Zeeland. Daarbij, het is goed koper om in een jachthaven te lig gen dan op een camping te verblij ven." Belgen zien en horen we overal, maar Britten: ho maar. „Moet je in juni komen", zegt de Middelburg se havenmeester Johan Contant, „dan kun je in de haven over de hoofden lopen, zo druk is het." Als vertegenwoordiger van The Cruising Association heeft Con tant nogal wat bemoeienis met de Britten die in 'zijn' haven liggen. „De Association is een van de grootste zeil- en motorbotendubs van Engeland. Als Britse zeilers vragen hebben, komen ze naar mij toe. Ik vertel ze waar de super markt is, een leuke kroeg, waar je lekker kunt eten. En willen ze we ten wat mooie jachthavens zijn, dan verwijs ik ze naar Goes, Zierik zee, de mooie plekjes." Misschien dat er iemand thuis is op een van de vaste ligplekken, zegt Contant. Hij wijst: voor de True Magic staat een auto met Brits kenteken, op de Sapphire ligt iemand languit te genieten van de zon en op die witte motorboot daar verderop, daar woont ook een Brit. Er is iemand thuis, en hij wil ook wel vertellen wat hij pret tig vindt aan Nederland. „Als je hier een nachtje met je boot in een haven wil liggen, betaal je een euro of vijftien; in een Engelse ha ven tien euro meer." Dat komt, legt hij uit, doordat jachthavens in Engeland in het algemeen puur on dernemingen zijn waar winst ge maakt moet worden. „En de aan deelhouders willen geld zien." De suggestie dat Nederland het deltagebied beter zou moeten pro moten onder de Britse waterspor ters, wijst hij van de hand. „Er ko men er al genoeg. In de zomer legt hier elke week wel iemand aan uit de streek waar ik vandaan kom." Hij lacht om het idee dat Britse zei lers alleen maar even de Noordzee over hoeven te steken om te genie ten van de 'Zeeuwse zilte zalighe den'. „Als je van de oostkust, hier heen wil komen, ben je twee da gen onderweg. Vanuit Essex bij voorbeeld, dat is het dichtste bij. Vertrek je uit andere plaatsen dan kan de overtocht wel een week du ren. De ferry is het snelste, maar dan moet je toch ook zeker een dag uittrekken voor de reis van deur tot schip. Mensen die niet ge pensioneerd zijn, hebben gewoon weg niet de tijd om vaak over te wippen." krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. De Grevelingen wordt gerekend tot één van de populairste vaargebieden in de Zeeuwse Delta, vanwege het veelzijdige karakter. foto Mechteld Jansen Niet voor niets ontmoet hij in Ne derland vooral gepensioneerde landgenoten, zegt hij. Maar als we nu per se iets willen doen om meer Britse zeilers te trekken, heeft hij wel een tip: „Geef meer bekendheid aan de mogelijkheid om boten te huren. Botenbezit is in Engeland echt iets voor mensen die geld hebben." Zelf zit de zeeman in ruste overi gens niet te wachten op meer land genoten. „Ik ben hier voor mijn rust. Zet mijn naam ook maar niet in de krant." John Root en zijn vrouw Val kwa men voor het eerst in 1999 naar Nederland. Ze komen van de oost kust. „In Eastbourne kwamen we altijd Nederlandse zeilers tegen. Kom toch naar Nederland, zeiden die altijd. Op een dag zijn we naar Nederland gevaren en in Middel burg terecht gekomen. We zijn nu lid van watersportverening Arne en zitten al acht jaar tussen mei en oktober op het water. Naar het Veerse Meer, een kijkje nemen in België. We hebben de mast eraf ge haald, dus we kunnen overal heen." Het stel zit nu al weer acht jaar in het haventje, tot volle tevre denheid. „Nederlanders zijn zó vriendelijk...vooral als ze een jene vertje op hebben!" Promotie van de Delta kan het bes te toegespitst worden op de zuid kust van Engeland, denkt Jöhn. „Aan de oostkust hoefje niets meer te vertellen." Maar als het aan hem ligt, wordt er helemaal niks gepromoot en niks veran derd. „Nederland moet blijven zo als het is en niet drukker worden." Hij wijst naar de naam van zijn boot. "Nederland is True Magic!" Watersport In Groot-Brittannië worden tus sen de 450.000 en 500.000 bo ten gehouden. Daarnaast liggen zo'n 90.000 Engelse boten in buitenlandse havens In Engelse havens liggen onge veer 16.000 buitenlandse bo ten. De gemiddelde ligplaatstarie ven in Engeland zijn t.o.v. de Delta ongeveer één keer zo duur. 82 procent associeert Neder land met stedentrips, daaren- ten slechts 5 procent met wa tersport. Het Deltagebied is met name interessant voor watersporters uit de regio's Londen, Oost- en Zuidoost Engeland, vanwege de relatief korte afstand. Ik neem de krant 10 weken voor i 5 en dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat jcrgmkf-g cm met pesxxsgegew x £j\j s door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - Minister Verburg (CDA, Landbouw en Natuur) wil de verdroging van natuurgebieden voortvarend aanpakken. De Twee de Kamer vreest daardoor de grip op het proces te verliezen. Verburg zei gisteren in juni de af spraken te willen presenteren die zij met provincies maakt over de belangrijkste gebieden. In Zeeland betreft het vrijwel ze ker de kop van Schouwen, de Man teling op Walcheren, de Yersekse en Kapelse Moer en delen van het Westerscheldegebied en Saeftinge. Dat de Tweede Kamer volgens haar 'geen overspannen verwach tingen' moet koesteren dat aan af spraken met de provincies nog veel kan worden veranderd, schoot vooral CDA en WD in het verkeerde keelgat. CDA-Kamerlid Koppejan betwij felt of de betrokkenen in de aange wezen gebieden de benodigde maatregelen wel zien zitten. Kop pejan is bang dat landbouwers be perkingen krijgen opgelegd, ter wijl pas later blijkt of er wel ge noeg geld is om die gebieden aan te pakken. CDA en WD gaan nu met de PvdA overleggen hoe ze meer zeg genschap over de verdrogingspro- blematiek kunnen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2