'Ik blijf 't liefst Baggerdepot hoeft niet naar bedrijventerrein Toch geen reclamebelasting voor padvinderij, kerken en notaris Provincie negatief over Oosterloo Koudekerkse molen wacht op herstel 22 Woensdag 11 april 2007 PZCW Bergen van slib volgens gemeente Veere geen industriële activiteit. door Maurits Sep serooskerke - Industriële activitei ten worden in Veere verwezen naar de bedrijventerreinen in Kou- dekerke en Serooskerke. Toch mag op een weiland tussen Seroosker ke en Gapinge een baggerdepot ko men. Dat is ook geen bedrijf, stelt wethouder W. van Tatenhove. „In het depot wordt de bagger uit waterlopen gestort, zodat het kan drogen. Er gebeurt verder niks. Af en toe komen vrachtwagens met bagger naar het depot, daarna is het er lange tijd weer stil. Je merkt er verder niks van." Vrachtwagens die komen en gaan, dat kun je toch bedrijvigheid noe men. Bovendien is op bedrijventer rein De Zompe in Serooskerke de mi lieustraat gevestigd. Ligt het dan niet voor de hand het slibdepot ook daar te bouwen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Kerken, 'notarissen, advocaten en de padvinderij hoe ven toch geen reclamebelasting te betalen voor hun gevelborden. Dat heeft het Middelburgse college van B en W gisteren besloten. Bedrij ven die een bord hebben dat klei ner is dan een kwart vierkante me ter hoeven niets te betalen, net als ideële instellingen. De gemeente had iets meer dan achthonderd belastingaanslagen verstuurd. Daartegen zijn 102 be zwaarschriften ingediend. Mensen hadden onder meer bezwaar te gen de hoogte van het tarief tegen de onduidelijkheid van de term 'gevelbord' en tegen het feit dat hun gevelbord door de gemeente Meer groen nodig rond Domburgs bedrijventerrein. door Selma Osman DOMBURG - De plannen voor het Singelgebied in Domburg worden bedreigd door een negatief advies over het nieuw te ontwikkelen be drijventerrein Oosterloo aan de Roosjesweg. De provinciale sub commissie gemeentelijke bestem mingsplannen adviseert het pro vinciebestuur om het plan niet goed te keuren. De commissie zet vraagtekens bij de landschappelijke inpassing van het bedrijventerrein en mist een plan voor het beheer en onder houd van groenstroken. Verder is er niet voldoende rekening gehou den met de afstand tot de Roosjes- weg. Het provinciale wegenbeleid schrijft voor dat er voldoende Van Tatenhove: „Nee. Op de be oogde plek aan de Noorderweg lag voorheen ook een gemeentelijke stortplaats. Daarom is het geen probleem er nu het baggerdepot te bouwen. Dat vindt ook de provin ciale commissie voor het omge vingsbeleid. Die vindt het geen on logische plek." Is de vraag ook om andersom ge steld? Is ook gekeken of De Zompe een logischere plek is? „Nee, dat niet. Maar het depot is ook geen bedrijf, geen industriële activiteit. Het hoort niet op De Zompe." Behalve omwonenden heeft nu ook de Zeeuwse Milieu Federatie protest aangetekend tegen het depot. „Dat heeft mij wel verbaasd. De ZMF heeft in 2005 én in 2006, dus twee keer, ingestemd met het plan. En nu krijgen we een brief dat men het toch geen goed idee vindt. Maar het depot wordt omgeven door een aarden wal, zodat je het van buiten niet ziet. Bovendien wordt tussen het als reclame werd beschouwd. Dat kerken, wijkverenigingen en pad vinders een aanslag kregen, was een foutje, erkent de gemeente nu. Het was de bedoeling dat alleen be drijven geld moesten betalen voor hun gevelborden. Daarom worden aanslagen voor panden waar geen bedrijf gevestigd is, vernietigd. Ook openbare aankondigingen zonder commercieel doel kunnen voortaan weer vrij van belasting worden opgehangen. De gemeente heeft de reclamebe lasting ingevoerd omdat het juri disch niet mogelijk bleek om on dernemers in de binnenstad via een andere belasting te laten mee betalen aan de nieuwe bestrating in het centrum. Ook tegen de recla- ruimte vrij moet blijven voor een eventuele verbreding van de weg. Als GS het Veerse bestemmings plan afkeuren, frustreert dat vol gens de gemeente Veere de ont wikkeling van het Singelgebied. De elf bedrijfjes die nu nog aan de Nijverheidsweg zitten, moeten plaatsmaken voor woningbouw. Als het niet lukt om de onderne mingen van het hart naar de rand van het dorp te verplaatsen, bete kent dat een uitholling van het Sin gelplan. „Of op zijn minst een frus tratie in tijd", aldus gemeentelijk projectleider R. Oostdijk. De gemeente hoopt op volledige goedkeuring van GS. Dan zou het nieuwe bedrijventërrein in 2008 bebouwd kunnen zijn. Een lastig punt is de opmerking in het ad vies dat de te verplaatsen bedrij ven niet mogen uitbreiden. „Zon der uitbreiding is geen enkele ver plaatsing mogelijk", stelt de pro depot en de nabijgelegen camping Olmenveld een stuk weiland langs een sprink tot natuurgebied ingericht. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat het depot aanlegt, maakt de oevers van de sprink natuurvriendelijk. De om geving wordt er alleen maar mooier op." Maar het waterschap zal ook tien containers deels verdiept in de grond ingraven. „Dat gebeurt om een stabiele situa tie te maken voor de vrachtwa gens. Je moet niet vergeten dat dit depot nodig is om de grote hoe veelheid bagger die uit waterlopen in Veere komt, op te bergen. Het is onschadelijke bagger, maar het is te veel om het gewoon op de kant van het land te leggen. Daar om moet je het ergens storten. We hebben als gemeenten afge sproken dat we allemaal een de pot aanleggen waar we ons eigen slib kunnen verwerken. De Noor derweg is dan een goede, makke lijk bereikbare locatie." mebelasting is juridische weer stand. Twee advocatenkantoren vinden dat het niet eerlijk is om al leen in de binnenstad geld te vra gen voor reclameborden. De ge meente denkt dat ze in dit geval ju ridisch sterk staat. Het schrappen van een deel van de belasting scheelt de gemeente bijna 12.000 euro aan inkomsten. Ondernemers en instellingen had den voor een klein gevelbord vijf tig euro moeten betalen. Een gro ter bord kost 130 tot 160 euro. Een luifel of zonnewering levert 130 eu ro belasting op, net als een vitrine of eert reclamezuil. Voor vlaggen moet vijftig euro worden betaald, een uithangbord kost een onderne mer tachtig euro per jaar. jectleider. „Bedrijven verhuizen al leen als ze voordeel kunnen halen uit de situatie." De gemeente hoopt GS te kunnen overtuigen van het belang van de verplaatsing van de bedrijven naar Oosterloo. Een groene buffer langs de Roos jesweg is volgens Veere niet nodig. De gemeente stelt hoge eisen aan de uitstraling van de bedrijven die langs de weg komen. Oostdijk Beiaardier en organist Henk van Putten viert zijn gouden jubileum. door Gertjan Vis MIDDELBURG - Henk van Putten heeft een hekel aan vakgenoten die 'populair spelen'. Klassieke werken van een modern sausje voorzien om het publiek te beko ren is not done. „Ik blijf het liefst dicht bij de originele compositie." Van popmuziek moet hij niks heb ben. Nee, geef hem maar Bach Om naar te luisteren en om te spe len. Hij is organist in hart en nieren. „Toen ik negen was, kreeg ik al or gelles van mijn vader." Een andere passie is de beiaard. Wekelijks, op donderdag en vrijdag, speelt hij in Middelburg en Vlissingen. Omdat hij dan in Zeeland is, reist hij daar na vaak door naar Kapelle om te studeren op het orgel. Soms maakt hij werkweken van tachtig uur. Studeren, reizen en musiceren. Van Putten is dit jaar vijftig jaar or ganist. Hij viert dat met een reeks concerten. Als elfjarig mannetje werd hij benoemd tot vaste orga nist in zijn geboorte- en woon plaats Nieuw-Beijerland. Keken de mensen niet raar op? „Nee, ze ken den me, ik had er al wat gespeeld." Al vroeg wist Van Putten dat hij zijn leven zou wijden aan het or gelspel. „Ik heb nooit overwogen iets anders te doen." Een en getalenteerd student, afge studeerd als uitvoerend musicus en daarna naar Wenen voor een vervolgopleiding aan de Univer- sitat fur Musik und Darstellende Kunst. Waarom daar? „Vanwege or ganist Anton Heiller. Als hij er gens anders les had gegeven, was ik ook naar hem gegaan." Stadsbeiaardier voorspelt dat het aanzicht daar door fors verbetert. Het is de be doeling om aan de voorkant van Oosterloo bedrijven uit de Nijver heidsweg te plaatsen. De drie hui dige bedrijfsgebouwen aan de Roosjesweg zouden naar achteren moeten verhuizen. Vrijdag volgt een hoorzitting bij de provincie. Het definitieve besluit van GS wordt begin mei verwacht. Na kerkorganist te zijn geweest in Nieuw-Beijerland, Spijkenisse en De Lier is hij sinds 1988 organist in de Nederlands Hervormde kerk in Kapelle. Van Putten houdt van het daar aanwezige Batz-Witte or gel uit 1866. „Het geeft een warme, volle klank en het kerkgebouw heeft een mooie akoestiek." Het beste orgel bestaat niet. „Elk orgel heeft zijn eigen kwaliteit." Het Batz-Witte orgel is volgens hem het geschiktst om werken op te spelen uit de romantiek. Hij noemt Duitse componisten als Fe lix Mendelssohn en Max Reger. Hij stopte onlangs als stadsbeiaar dier van Spijkenisse. Zijn baan aan muziekschbol Hoeksche Waard gaf hij twee jaar geleden op. „Mijn loopbaan aan het afbouwen? Een beetje, maar hier blijft het bij." Hij blijft spelen zolang het gaat. Or- 'lk heb nooit overwogen om iets anders te doen dan orgel spelen' gel spelen is niet aan leeftijd gebon den. Bij de jeugd ziet hij de interes se voor het orgelspel afnemen. Dat wijt hij aan de ontkerkelijking. In Kapelle valt dat overigens wel mee. „Elke zondag zitten hier drie- tot vierhonderd mensen." Van Putten treedt regelmatig op in binnen- en buitenland. Ook heeft hij enkele cd's op zijn naam staan. In kleine oplages. „Ik ben nou een maal geen Jantje Smit." Hij is be scheiden, maar aandacht is hem niet onbekend. In 1997 werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn werk wordt gewaardeerd en liefhebbers laten dat weten. „Met een brief of tele foontje. Maar stalkers heb ik niet." koudekerke - De gemeente Veere trekt bijna 32.000 euro uit voor het herstel van molen De Lelie in Koudekerke. Molenmakersbedrijf Verbij uit Hoogmade is ingescha keld om de slijtage aan de molen te herstellen. De Lelie staat al meer dan een half jaar stil. Vorig jaar september werd een breuk ontdekt in de uitsteken de balken die bovenin de kap van de molen zitten. Behalve het ver vangen van de lange en de korte spruit, is de molen ook toe aan een nieuw staartstuk. De materia len zijn besteld. Verbij kan nog niet aangeven wanneer de werk zaamheden beginnen. Molenaar Jan de Regt hoopt vurig dat hij tij dens de nationale molen- en fiets dag in mei weer kan draaien. Tot zeven jaar geleden werd met de korenmolen nog gemalen. Te genwoordig draait De Lelie alleen voor dagjesmensen en toeristen. in juli 1980 werd Henk van Putten benoemd als beiaardier in Middelburg, in september van hetzelfde jaar in Vlissingen. Hij speelt op donderdag van 10.30 tot 11.30 op het beiaard van het stad huis in Vlissingen en van 12.00 tot 13.00 uur in de Lange Jan in Middel burg; op vrijdag van 11.00 tot 12.00 uur in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. Van mei tot september speek: hij ook op zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur in de Lange Jan. De huidige bebouwing van het terrein Oosterloo is niet erg oogstrelend, in het nieuwe plan komt langs de weg fraaie bebouwing. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24