loopt in de weg Geschiedenis van Afghanistan in jaartallen 1 0 Woensdag 11 april 2007 PZC -.Jèl AM '*it .V' %A iè-ri'. ■m. NAVO Hulporganistaties zijn somber over de wederopbouw van Afghanistan. De aanwezigheid van 36.000 buitenlandse NAVO-militairen maakt het er volgens hen eerder slechter dan beter op. „Wij zijn weggejaagd door de onveiligheid die is ontstaan toen de Nederlandse soldaten er kwamen." door Remko Tanis foto Behrouz Mehri/EPA Hulporganisaties in Afghanistan p- Vorig jaar kwamen in Afghanistan 24 Afghaanse hulpverleners om het le ven door geweld. Ook werden vier ontvoerde Macedonische hulpverle ners door de Taliban geëxecuteerd. In juni 2004 kwam de toen 39-jarige Nederlander Pim Kwint (werkzaam voor Artsen zonder Grenzen) om bij een aanslag in Noordwest-Afghanistan. De Taliban stelden zich daarvoor verantwoordelijk. Een paar belangrijke hulpclubs in Afghanistan zijn: p- Oxfam Novib (Nederland) p- HealthNet TPO (Nederland) 'p- Cordaid (Nederland) L- Islamic Relief Fund (Groot-Brittannië) Terre des Hommes (Zwitserland) CARE (VS) L Internationale Comité Rode Kruis (Zwitserland) L Save the Children (VS) L- VN-Wereldvoedselprogramma (Italië) L UNHCR (Zwitserland) W Medicins sans frontières/Artsen zonder grenzen (Zwitserland) "T" arenlang stuurde Abdul Maj- I eed Siddiqi zijn medewerkers I in Afghanistan het land door I in grote, witte Landcruisers. Handige voertuigen, in een land waar een gladde asfaltweg al lerminst vanzelfsprekend is. Na mens de Nederlandse ontwikke lingsorganisatie HealthNet TPO konden de Afghanen met de weg- monsters praktisch overal komen, om gezondheidshulp te bieden. Toen kwam de NAVO. „Sindsdien", vertelt Siddiqi, „rij den we niet meer in onze Land cruisers. Ze lijken te veel op de au to's van de westerlingen: als we daarin rijden zijn we nog sneller doelwit voor aanslagen. Als Af ghaan kon ik twee jaar terug bijna overal komen. Nu kom ik in het zuiden niet meer buiten de ste den. Te onveilig. En het wordt nog elke dag slechter." Hulpverleners en ontwikkelingsor ganisaties ngo'sin Afghanistan zitten tussen twee vuren. Ze wil len de bewoners van het straatar me land helpen. Doordat de wes terse NAVO-militairen uitdragen dat zij hetzelfde werk doen, zijn de hulpverleners direct doelwit ge worden van opstandelingen. Vol gens drie grote Nederlandse ngo's is Afghanistan voor hun hulpverle ners alleen maar gevaarlijker ge worden sinds de Taliban er zijn verdreven. Alles wat met of door westerse mi litairen wordt gedaan, is een poten tieel doelwit. Zoals een ziekenhuis in de provincie Khost, aan de grens met Pakistan. Het draaide met behulp van HealthNet. „Maar toen werd er door een opbouw- team van ISAF (de vredesmacht van de NAVO, red.) eerst een eer- stehulppost naast gezet", vertelt di recteur Willem van de Put van HealthNet, „Direct boem! Zelf moordaanslag." Door het toegenomen geweld is Afghanistan de goede uitgangsposi tie van vijfjaar geleden kwijt. „Waar is het toch fout gegaan?", vraagt Bert van Ruitenbeek, Afgha nistan-coordinator bij Cordaid, zich af. „De hamvraag is langza merhand of de strategie van de in ternationale gemeenschap wel werkt. De signalen die we nu krij gen, zijn allerminst bemoedi gend." Een Afghaanse partner van Oxfam Novib slaakte vorige week een noodkreet: de hulpverleners zijn In het westen van Afghanistan, bij de stad Herat, wachten vlak na de inval van buitenlandse troepen in oktober 2001 kil Doordat de westerse militairen uitdragen dat zij hetzelfde werk doen, zijn de hulpverleners vaak doelwit van de Taliban 1919: Afghanistan wordt volledig onafhankelijk van Groot-Brittannië. 1923: Afghanistan krijgt eerste grondwet. 1926 - 1973: Verschillende konin gen volgen elkaar op, al dan niet met geweld. 1973: Prins Muhammad Daoed Khan pleegt een staatsgreep. De laatste Afghaanse koning Zahir Shah vlucht naar Europa. Jaren van politieke strijd en onrust volgen. 1979: Eind december stuurt de Sovjet-Unie troepen, naar eigen zeggen op verzoek van de commu nistische regering in Kaboel. Die heeft kort daarvoor met een staats greep de macht gegrepen. 1989: Sovjet-leider Michaïl Gor- batsjov eindigt de bezetting van Af ghanistan na een slepende en bloe dige oorlog. 1990-1992: De oprukkende moed- jahedien ('islamitische strijders') ne men in april 1992 de macht over en vormen een overgangsregering. In juni wordt Burhanuddin Rabbani president van de inmiddels uitge roepen Islamitisch staat van Afgha nistan. Al gauw raken de regering sleden onderling slaags: premier Gulbuddin Hekmatyar begint een gewapend verzet tegen Rabbani en minister van defensie Ahmad Shah Massoud. y 1992 - 1995 Tijdens het beleg van Kaboel sneuvelen duizenden Afgha nen, door de raketten die Hekma tyar op de stad laat afvuren. 1995: Vanuit Pakistan rukken gewa pende koranstudenten op om de strijdende moedjahedien-fracties te verdrijven. Ze krijgen de naam Taliban (het meervoud van 'talib', wat student betekent). 1996: In september veroveren de Taliban Kaboel. Rabbani en Mas soud vluchten naar het noorden van het land en weten daar de Pans- jir-vallei onder controle te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10