Buitenland Taliban slaan toe met Pasen Massa sjiieten herdenkt val van Saddam Hoessein met protesten pzc Dinsdag 10 april 2007 I 9 Rebellen doden zeven NAVO-militairen in zuiden van het land. kabul - Taliban-strijders in Afgha nistan hebben in het paasweekein de flink van zich laten horen. De moslimfundamentalistische rebel len worden verantwoordelijk ge houden voor de dood van zeven NAVO-militairen, zondag, in het zuiden van het land. Bovendien maakten ze melding Ivan de onthoofding van een gijze laar, in een affaire die president Ha- mid Karzai en de Italiaanse pre- i mier Romano Prodi in opspraak heeft gebracht. Zes Canadese mili tairen werden zondag in één klap gedood door de ontploffing van een explosief in het zuiden van het land. Volgens de Canadese zen der CBC waren de zes op slag dood. Elders in Zuid-Afghanistan viel door een soortgelijk incident nog een zevende dode. Het ging om de grootste verliezen voor de NAVO in maanden. De nationali teit van de zevende gesneuvelde militair is niet bekendgemaakt, maar het ministerie van Defensie in Den Haag zei dat het niet om een Nederlander gaat. In de pro vincie Uruzgan, waar het Neder landse contingent actief is, hebben de Taliban gisteren beschietingen uitgevoerd op een militaire basis. Een Afghaanse vrouw raakte ge wond. De Taliban hebben zondag een ge gijzelde medewerker van een Itali aanse journalist onthoofd. De Itali aan werd vorige maand door de groepering vrijgelaten, nadat de re gering in Kabul op haar beurt ver scheidene gevangen Taliban-strij ders had laten gaan. De Afghaanse veiligheidsdienst heeft zondag be vestigd dat de vertaler van de Itali aanse journalist door de Taliban is geëxecuteerd. De ruil tussen de Ta liban en Kabul leidde tot interna tionale kritiek, omdat de vrees be- Door op de eis van de rebellen in te gaan, zijn president Hamid Kar zai en premier Romano Prodi in opspraak gekomen. Tegenstan ders vrezen meer gijzelingen. stond dat de Taliban nog meer bui tenlanders zouden gaan kidnap pen. Bovendien waren twee Af ghaanse medewerkers van de Itali aan nog in handen van de opstan delingen. De chauffeur van de jour nalist werd al eerder onthoofd en nu is zijn vertaler, een Afghaanse journalist, ook gedood. Volgens de Taliban was de jongste moord het gevolg van het uitblijven van meer vrijlatingen door Kabul. President Hamid Karzai heeft nieuwe deals met de Taliban uitgesloten. De Ita liaanse premier Romano Prodi is door de affaire ook in opspraak ge raakt. Politieke tegenstanders ver weten hem gisteren dat hij Kabul onder druk heeft gezet om Tali- ban-gevangenen vrij te laten. GERECHTSDEURWAARDERS- KANTOOR ZEELAND Uit een exploot van kandidaat-deurwaar der M. Weertman d.d. 03-04-2007 blijkt, dat t.v.v. BCNED B.V., gevestigd te Middelburg is gedagvaard ERIC HEN- RICUS ALOYSIUS BAERT, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 04-07-2007 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waarvan E.H.A. Baert een afschrift kan krijgen op één van onder staande adressen, wordt o.m. geëist ver oordeling tot betaling van een som geld. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes Doden door geweld aan grens Sudan-Tsjaad Khartum - De Sudanese strijd krachten hebben naar eigen zeg gen gisteren een aanval van militai ren uit buurland Tsjaad in de grensregio afgewend. Volgens ei gen opgave vielen er wel zeventien doden onder de Sudanese strijd krachten. De regering van Tsjaad beschuldigt Sudan ervan opstande lingen in het oosten van haar land te steunen. Khartum op zijn beurt zegt dat Tsjaad rebellen in de crisis regio Darfur helpt. Kunstenaar Sol LeWitt in New York overleden Chinese politie rolt 'bloedbende' op PEKING - De politie in de Chinese provincie Kanton heeft een bende opgerold die zich bezighield met de illegale handel in bloed. Ze ver kochten bloed van zeker tweehon derd betaalde donoren aan bloed banken, aldus Chinese media. De donoren gaven veel vaker bloed dan toegestaan, soms wel tien maal per maand. Het bloed werd vervolgens slecht gecontroleerd doorverkocht. KIEV - Een oudere Oekraïener neemt, gehuld in een legeruniform uit de Tweede Wereldoorlog, deel aan een demonstratie in de Oekraïense hoofdstad Kiev. Het opstandige parlement van Oekraïne heeft gisteren besloten dat het alleen akkoord gaat met vervroegde parlementsverkie zingen als er gelijktijdig vervroegde presidents verkiezingen worden gehouden. President Joesjts- jenko ontbond vorige week het parlement en schreef nieuwe verkiezingen uit. Volgens hem wa ren de regeringspartijen ongrondwettig bezig en functioneerde het kabinet niet naar behoren. De eerste minister van Oekraïne, Janoekovitsj, legde het besluit van het staatshoofd naast zich neer. foto Sergei Grits/AP NEW YORK - De Amerikaanse kun stenaar Sol LeWitt, een grondleg ger van de Amerikaanse minimalis tische en conceptuele kunst, is op 78-jarige leeftijd in New York aan kanker overleden. Veel van LeWitts driedimensiona le kunstwerken bestonden uit een herhaling van geometrische vor men die met wiskundige precisie ten opzichte van elkaar waren ge rangschikt. Demonstraties zijn vooral gericht tegen 'bezetting' door VS. BAGDAD - Honderdduizenden Iraakse sjiieten hebben gisteren in de stad Najaf betoogd tegen de bui tenlandse troepenmacht onder aanvoering van de Verenigde Sta ten. De Irakezen grepen de herden king van de val van het regime van Saddam Hoessein op 9 april 2003 aan om hun ongenoegen te uiten over de huidige enorme cri sis in hun land. Verscheidene Amerikaanse vlag gen gingen in vlammen op en veel betogers ageerden tegen de Ameri kaanse president Bush. Tot de pro testmanifestatie was opgeroepen door de opstandige sjiitische gees telijke Muqtada al-Sadr. Opvallend genoeg hadden ook soennitische groepen op zijn oproep gerea geerd. Gewapende aanhangers van al-Sadr zijn berucht om hun bloe dige aanvallen op soennieten. De betoging in Najaf verliep evenwel vreedzaam. De Amerikaanse auto riteiten reageerden gisteren nauwe lijks op de anti-Amerikaanse stem ming tijdens de massademonstra tie. Een zegsman van de strijd krachten zei tegen Amerikaanse media dat de bijeenkomst juist een 'teken was van de groeiende democratie in Irak' en dat Irakezen nu op straat mogen zeggen wat ze willen, iets wat onder Saddam Hoessein onmogelijk was. De zegs man erkende wel dat de afgelopen vier jaar ook 'frustrerend en teleur stellend' zijn geweest. Voor veei Irakezen is er vier jaar na de val van Saddam toch weinig reden tot dit soort optimisme. Verscheidene deelnemers aan de betoging in Na jaf, en ook in de hoofdstad Bag dad, zeiden tegen de Arabische nieuwszender al-Iazeera dat hun droom van een vrij Irak volledig in duigen ligt. De symboliek van het omgetrokken standbeeld van Sad dam Hoessein op 9 april 2003 is volgens de geïnterviewden volle dig verdampt. BRUSSEL - In de rivier de Schelde is een bruinvis gezien. Het is volgens de Belgische autoriteiten jaren gele den dat zo'n dier voor het laatst in de Belgische rivier werd waargeno men. Het gaat vrijwel zeker om een verdwaald exemplaar dat zich nu ter hoogte van Antwerpen be vindt. De bruinvis is op weg naar de kust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9